Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2016 р. Справа №805/2341/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11:00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.,
при секретарі Нестеренко Н.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання нечинної податкової вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області визнання нечинної податкової вимоги №Ю-218-23 від 04.04.2016 року в сумі 401 582,84 грн. Підприємством було використано право на позасудове врегулювання спору, однак скарги залишилися без задоволення. Податковим органом у вимозі зазначено, що станом на 31.03.2016 року сума боргу становить 401 582,84 грн, однак не зазначено на які саме виплати заробітної плати, у якому місяці чи періоді нарахована сума єдиного внеску. Зазначають, що нараховують та сплачують єдиний внесок не пізніше 20 числа наступного за звітнім місяцем, однак податковим органом ігноруються самостійно сплачені оплати єдиного внеску та неприймаються до уваги. Крім того, ігноруються висновки Постанов Донецького окружного адміністративного суду від 02.03.2016 року № 805/358/16-а,від 16.06.2016 року №805/90/16-а, Постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016 року № 233/6572/15-а, якими визнано незаконними нарахування єдиного внеску з 14.03.2014 року по 23.09.2015 року. Зазначив, що підприємство знаходиться на території де проводилася антитерористична операція та Законом України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» його звільнено від виконання обов'язків платників єдиного внеску у період проведення АТО. Вважає зазначену спірну податкову вимогу необґрунтованою, безпідставною та прийнятою всупереч законодавству України, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Відповідачем через відділ діловодства та документообігу суду надав заперечення, відповідно до якого зазначає, що позивач є платнико єдиного внеску, має заборгованість зі сплати з єдиного внеску згідно поданих звітів від 16.07.2015 року № 1517830831; від 18.08.2015 року №1519914445; від 21.09.2015 року №1521892894; від 20.10.2015 року №1523439099; від 19.11.2015 року №1525691912; від 18.12.2015 року №1527161057; від19.01.2016 року №1603691135; від 18.02.2016 року №1605775512; від 18.03.2016 року №1607461603 на загальну суму 401 582,84 грн. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Дійсно на території Східного регіону України триває антитерористична операція, однак надані товариством Сертифікати ТПП не підтверджують настання форс-мажорних обставин, що впливають на сплату єдиного внеску. Законодавстом не передбачене автоматичне списання недоїмки, лише за фактом перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція згідно переліку. Отже, податкова вимога є правомірною.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися про час, дату та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи провести без участі представника відповідача.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" (код ЄДРПОУ 30736395, вул.. Юбілейна, 38, с. Полтавка, Костянтинівський район,Донецька область, 85172), пройшов передбачену процедуру державної реєстрації та згідно ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС-України) здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Судом встановлено, що 04.04.2016 року Костянтинівською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу №Ю-218-23 про сплату боргу(недоїмки) зі сплати єдиного внску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 401 582,84 грн.(а.с.39)
Позивачем було використано право на позасудове врегулювання спору шляхом адміністративного оскарження вимоги до податкових органів вищого рівня.(а.с.7-10,36-38)
Так, Рішенням ДФС у Донецькій області №14053/6/99-99-11-02-02-25 від 29.06.2016 року Рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №2427/10/05-99-10-01-12-1 від 11.05.2016 року та вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-218-23 від 04.04.2016 року залишено без змін, скаргу підприємства залишено без задоволення, із зазначенням, що норми які звільняли платників від обов'язків плаників єдиного внеску, втратили чинність. (а.с.9-18)
Спірним питанням у справі є правомірність винесення податковим органом вимоги за несвоєчасну сплату єдиного внеску позивачем.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі -Закон №2464).
Суд зазначає, що позивач є платником єдиного внеску в розумінні п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464.
За приписами абзаців першого та другого ч.8 Закону №2464, встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464 визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Пеня та штрафні санкції не є складовою недоїмки з єдиного внеску.
Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону №2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону №2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів та підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Згідно з п. 3 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі - Інструкція №449), у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), зокрема, у випадку, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
З картки особового рахунку та висновку податкового органу, вбачається що недоїмка у спірній вимозі за позивачем, у зв'язку із несплатою в строк нарахувань з ЄСВ з липня 2015 року по березень 2016 року, становить у сумі 401 582,84 грн.
З огляду на ситуацію, що склалася у Східному регіоні України, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Разом із цим, згідно п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", зупиняється застосування до платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася (або проводиться) антитерористична операція, норм статей 25 ("Заходи впливу та стягнення") і 26 ("відповідальність за порушення цього Закону) цього Закону.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".(далі- Закон № 1669)
Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 такого змісту: "Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
При цьому, єдиною умовою звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом №2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, - є перебування платника єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону №1669, де проводилася антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053". Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено с. Полтавка Костянтинівського рійону Донецької області.
Перебування позивача у населеному пункті та на обліку у податкового органу, на території де здійснювалася антитерористична операція сторонами не оспорюється.
У письмовому заперечені відповідачем зазначено, що на обліку Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС позивач перебуває з 23.09.2015 року. З матеріалів справи вбачається, що до зазначеної дати позивач перебував на обліку у ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міністерства доходів і зборів у Донецькій області за попереднім місцезнаходженням товариства: Донецька область, м. Донецьк, вул. Артема, 74, яке також включено до переліку пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Тобто, у період невиконання обов'язків платника єдиного внеску місцезнаходження позивача, знаходилося на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону №1669, де проводилася антитерористична операція.
Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-VIІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( далі - Закон №911) до Закону № 1669 були внесені зміни, відповідно до яких з цього закону був виключений пп. 8 п. 4 ст. 11 (вказаним пунктом 2 вересня 2014 року у Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 був внесений п. 9-3, яким певну категорію платників ЄСВ було звільнено від виконання своїх обов'язків на період проведення АТО).
Разом із цим, станом на час прийняття Закону № 911, пункт Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 (яким вказані особи звільняються від виконання зазначених обов'язків) на підставі Закону України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці" від 2 березня 2015 року № 219-VIII, мав (та має станом на час розгляду даної справи) нумерацію " 9-4", а не " 9-3". А ні Законом № 911, а ні будь-яким іншим законом приписи пункту 9-4 Закону № 2464 виключені із цього закону (або змінені) станом на час виникнення спірних правовідносин (та станом на час розгляду даної справи) не були, а тому є чинними.
Суд зауважує, що відповідно до преамбули Закону № 2464, саме цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Отже, у весь спірний період приписи Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо звільнення певної категорії платників ЄСВ від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону, були чинними.
На думку суду безумовне звільнення позивача, від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, ставить це звільнення в залежність від місцезнаходження платника податку, а саме знаходження такого платника податків на територии де здійснювалася антитерористична операція у період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції. Надання сертифікату Торгово-промислової палати та подання заяви платника єдиного внеску про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2ст.6 Закону № 2464 є диспозитивним правом платника єдиного внеску.
Також суд зазначає, що чинним законодавством прямо не передбачено заборони органу доходів і зборів надсилати платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, але при цьому є звільненими від виконання обов'язків, передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", - вимогу про її сплату.
Разом із цим, приймаючи таку вимогу та направляючи її для виконання платнику ЄСВ, звільненому від виконання обов'язків щодо сплати цього внеску, від останнього фактично вимагається виконати дії, від виконання яких останній звільнений.
До цього ж, згідно ч.ч. 4 та 5 ст. 25 Закону № 2464-VІ вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі неузгодження платником внеску з органом доходів і зборів заборгованості з єдиного внеску платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. Вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Тобто, така вимога може бути пред'явлена до виконання у примусовому порядку до органів державної виконавчої служби та виконана цією службою.
З матеріалів справи вбачається, що для забезпечення права на звільнення від обов'язків своєчасності сплати податків та зборів у період проведення антитерористичної операції, позивачем було здійснено звернення жо Торгово-промислової палати та отримано Сертифікати (висновки) ТПП №2853 від 04.02.2015 року, №4549 від 22.06.2015 року про настання обставин непереборної сили.(а.с.30-31)
Крім того, 11.03.2015 року Торгово-промисловою палатою України надано відповідь № 1124/05-5.4 ТОВ «Сади Донбасу» та роз'яснила, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», яким звільнив осіб від виконання своїх обовязків визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. При цьому, підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подана ним до органу доходів і зборів. Зазначивши, що єдиний внесок не включається до складу податків, у відповідності до чого ТПП України не засвідчує форс-мажорні обставини по єдиним внескам.(а.с. 28-29)
Отже, позивачем були вжиті всі залежні від нього можливості щодо належного повідомлення податкового органу про виниклі у підприємства обставини непереборної сили та неможливості виконувати обов'язки щодо сплати єдиного внеску, у зв'язку з перебуванням підприємства на території проведення антитерористичної операції.
Суд також звертає увагу, що раніше Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02.03.2016 року № 805/358/16-а, Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.06.2016 року №805/90/16-а, Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016 року № 233/6572/15-а, визнавалися незаконними нарахування єдиного внеску з 14.04.2014 року по 23.09.2015 року.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що спірна вимога Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу(недоїмки) зі сплати єдиного внеску № Ю-218-23 від 04.04.2016 року в сумі 401 582,84 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 6 023,74 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання нечинної податкової вимоги - задовольнити.
Скасувати вимогу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу(недоїмки) зі сплати єдиного внеску № Ю-218-23 від 04.04.2016 року в сумі 401 582,84 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" (код ЄДРПОУ 30736395, вул.. Юбілейна, 38, с. Полтавка, Костянтинівський район,Донецька область, 85172) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 6 023 (шість тисяч двадцять три) грн 74 копійок.
Повний текст постанови складений та підписаний 26 серпня 2016 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Христофоров А.Б.