Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2016 р. Справа № 805/1838/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкової вимоги та рішення,
В С Т А Н О В И В:
01 липня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративний позовом до Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкової вимоги та рішення. З урахуванням наданого уточнення до позовної заяви просив скасувати вимогу про сплату боргу з земельного податку від 03.03.2016 року №160-17 в сумі 46077,13 грн., та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу від 03.03.2016 року №17/05-14-17. В обґрунтування позовних вимог зазначив те, що відповідно до вимог Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” позивач звільнений від виконання обов’язків зі сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Представник позивача до судового засідання не з’явився, через відділ діловодства надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, через відділ діловодства надав заперечення в якому зазначив, що положення Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” не скасовують обов’язків сплати податку з орендної плати за землі. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (ідентифікаційний код 00191678, 87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177А) зареєстроване в якості юридичної особи 03.09.2007 року.
03 березня 2016 року Костянтинівською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області винесена податкова вимога №160-17, якою повідомлено КП «Компанія «Вода Донбасу», що станом на 02.03.2016 року сума податкового боргу за узгодженим грошовим зобов’язанням (земельний податок з юридичних осіб) становить 46077,13 грн.
22 лютого 2016 року позивачем до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік, відповідно до якої щомісячне нарахування земельного податку по Костянтинівській міській раді становить 43668,27 грн., по Іванопільській сільській раді – 2411,32 грн.
З розрахунку та картки особового рахунку вбачається, що заборгованість утворилась в результаті несплати земельного податку з юридичних осіб по строку сплати 01.03.2016 року в сумі 43665,91 грн. по Костянтинівській міській раді, та в сумі 2411,22 грн. по Іванопільській сільській раді.
Відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно з п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України позивач є платником земельного податку.
Як передбачено п. 287.3 ст. 287 цього Кодексу, податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Однак, статтею 6 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” (у подальшому - Закон №1669) передбачено звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції.
Стаття 1 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” від 02 вересня 2014 року № 1669-VII передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 “Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053”. Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м.Костянтинівка, с. Іванопілля Донецької області.
Таким чином, суд приходить до висновку, що контролюючий орган повинен керуватися Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, а тому вимога є протиправною та підлягає скасуванню.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України № К/800/33007/15 (№805/1101/15-а) від 14 червня 2016 року.
Щодо вимоги про скасування рішення про опис майна у податкову заставу від 03.03.2016 року №17/05-14-17 суд зазначає наступне.
03 березня 2016 року Костянтинівською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №17/05-14-17.
Згідно п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України зазначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно із п.п.89.1.1, п.п.89.1.2, п.89.1. ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку, несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Так, згідно із пункту 89.3. Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Тобто, відповідно до норм Податкового кодексу України у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, керівник контролюючого органу, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, вправі прийняти рішення про опис майна у податкову заставу.
Однак, оскільки Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, відповідно до вимог ст. 6 Закону № 1669 воно звільнене від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 1378 грн.
Враховуючи наведене та керуючись положеннями Податкового кодексу України, Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ
Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкової вимоги та рішення задовольнити.
Скасувати вимогу Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу з земельного податку від 03.03.2016 року №160-17 в сумі 46077,13 грн.
Скасувати рішення Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про опис майна у податкову заставу від 03.03.2016 року №17/05-14-17.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (ідентифікаційний код 00191678) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 – денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кошкош О.О.