Cправа № 127/10721/16-а
Провадження № 2-а/127/407/16
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
Іменем України
16 серпня 2016 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Гуменюка К.П.,
секретаря Маснюк В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій.
Адміністративний позов мотивований тим, що позивач проходив службу у Збройних силах України. Наказом Міністра оборони України № 260 від 17 червня 2002 року був звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я. На даний час позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію. У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України з 1 січня 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 2007 року, № 18 від 2016 року та наказу Міністра оборони України № 44 від 2016 року, виникли підстави для перерахунку розміру пенсії позивача. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови КМУ № 18 від 20 січня 2016 року «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських». Однак, листом № 288/Ч-12 від 11 травня 2016 року позивачу було роз'яснено, що відповідно до норм Порядку проведення перерахунку пенсії призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Міністерство (відомство) силової структури зобов'язане повідомити Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку, а уповноважений орган силової структури надати довідки на кожного пенсіонера про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії. Згідно вказаного порядку пенсіонери не повинні особисто звертатись за перерахунком пенсії, головне управління згідно довідок про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії наданих силовими структурам, централізовано проводить перерахунок пенсії. Позивач вважає вказану відмову незаконною та такою, що порушує його права та законні інтереси.
З огляду на зазначене вище, позивач ОСОБА_1 просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі ст.ст. 43, 49, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», наказу Міністра оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України в 2016 році».
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги позову підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача - Олексієнко О.І. позов не визнала, просила суд у його задоволенні відмовити, надавши суду письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи (а.с. 15-19).
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області, та йому нараховується пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови КМУ № 18 від 20 січня 2016 року «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських». Однак, листом № 288/Ч-12 від 11 травня 2016 року позивачу було роз'яснено, що відповідно до норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Міністерство (відомство) силової структури зобов'язане повідомити Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку, а уповноважений орган силової структури надати довідки на кожного пенсіонера про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії. Згідно вказаного порядку пенсіонери не повинні особисто звертатись за перерахунком пенсії, головне управління згідно довідок про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії наданих силовими структурам, централізовано проводить перерахунок пенсії (а.с. 9-10).
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до даної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням до них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (п.п. 2 п. 5).
Наказом Міністра оборони України № 44 від 27 січня 2016 року «Про особливі виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», встановлено розмір премії військовослужбовцям виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, але не менше 10 % посадового окладу.
Разом з тим, аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Премія, яка встановлена, зокрема, Наказом Міністра оборони України № 44 носить індивідуальний характер та залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальної заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Постановою КМУ № 18 від 20 січня 2016 року, установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень. Суд вважає, що вказана постанова є спеціальною і стосується лише осіб , які приймали участь в антитерористичній операції. Позивач не надав доказів участі в антитерористичній операції. Тому підстав для застосування відносно нього Постанови КМУ № 18 від 20 січня 2016 року немає.
Відповідно до ст. ст. 11, 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, відповідно до наданих йому повноважень, тому в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд,
п о с т а н о в и в :
У задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій, відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області. У разі, якщо судом було проголошено лише вступну та резолютивну частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Вінницького міського суду
Вінницької області К.П. Гуменюк