Справа № 149/3180/15-а
Провадження №2-а/149/69/15 Номер рядка звіту 3
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
02.12.2015 року Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вергелеса В.О.,
з участю секретаря Лисої В.В.,
представника позивача адвоката Коваля Т.І.,
представника відповідача Забарського М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 в особі представника адвоката Коваля Т.І. до Хмільницької міської ради Вінницької області, про визнання протиправним та часткове скасування рішення міської ради,-
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 в особі представника звернувся в суд з позовом до Хмільницької міської ради про визнання протиправним та скасування пункту 2 рішення № 2347 від 08.10.2015р 85-ї сесії Хмільницької міської ради 6-го скликання "Про розгляд заяви ФОП ОСОБА_3 щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на земельну ділянку розташовану в місті Хмільнику по вул. Привокзальна, 27А" та про відшкодування з відповідача судових витрат по сплаті судового збору.
Позов мотивований тим, що 8 жовтня 2015 року 85-ю сесією Хмільницької міської ради 6-го скликання було прийнято рішення № 2347, відповідно до пункту другого якого було вирішено: "2.ФОП ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1): 2.1. Протягом 10 (десяти) днів з дня прийняття цього рішення укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки у розмірі орендної плати за земельну ділянку з часу прийняття цього рішення до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку та подати до Хмільницької ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне землекористування."
Позивач вважає пункт 2 рішення 85-ї сесії Хмільницької міської ради 6-го скликання № 2347 від 08.10.2015 року протиправним, прийнятим органом місцевого самоврядування з явним перевищенням його повноважень, визначених законом, внаслідок дії відповідача не в порядок і спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому є таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 4 листопада 2005 року він є власником нерухомого майна - складу бази ЖКУ, розташований в АДРЕСА_2. В зв'язку з переходом права власності на будівлі і споруди від попереднього власника, в порядку ст. 120 ЗК України, до нього перейшло і право користування земельною ділянкою, на якій вказані будівлі і споруди розміщені. З метою оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване вказане нерухоме майно, він звернувся з відповідною заявою до Хмільницької міської ради. 8 жовтня 2015 року 85-ю сесією Хмільницької міської ради 6-го скликання було прийнято рішення № 2347 про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, але при цьому, відповідачем було висунуто додаткову, на його думку, абсолютно протиправну вимогу, викладену в п.2 оскаржуваного рішення, а саме - зобов'язати його протягом 10 днів укласти з міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки у розмірі орендної плати за земельну ділянку з часу прийняття вищезазначеного рішення до отримання правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку та подати до Хмільницької ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне землекористування. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також вважає, що прийняте 85-ю сесією Хмільницької міської ради 6-го скликання рішення № 2347 від 08.10.2015 року в частині надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 відповідає компетенції та повноваженням міської ради, передбаченим ЗК України, а тому в цій частині рішення відповідача мною не оскаржується.
Відповідач у справі подав письмове заперечення з якого вбачається, що він заперечує проти позову, так як вважає, що з 2005 року на протязі 10 років, ОСОБА_3 без яких прав на землі комунальної власності обслуговує своє майно, що позбавило власника землі отримувати дохід у розмірі орендної плати, при цьому посилається на ст. 1166 ЦК України, частину 2 ст. 152 ЗК України, пункт "д" частини 1 статті 156 ЗК України, а також Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затверджений Постановою КМУ № 284 від 19.04.1993 року.
Судом встановлено наступні факти, обставини та відповідні їм правовідносини.
31.08.2015 року ФОП ОСОБА_3 звернувся з заявою до Хмільницької міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1863,36 кв.м., що розташована у АДРЕСА_2 з метою подальшого оформлення користування на умовах оренди для обслуговування складу (а.с.29).
ОСОБА_3, як фізична особа, відповідно до договору купівлі-продажу від 04.11.2005 року, визнаного дійсним рішенням Третейського суду при Вінницькій товарній універсальній біржі у справі № 2-0141/05 від 07.11.2005 року, є власником нерухомого майна - складу бази ЖКУ, розташованого в м. Хмільнику Вінницької області, по вул. Привокзальній, 27а, Вказане нерухоме майно зареєстроване за ОСОБА_3 17.01.2006 року Хмільницьким районним структурним підрозділом КП "ВООБТІ" в реєстровій книзі №1, додаткова сторінка 98 за реєстровим номером 216 (а.с. 6-10).
Рішенням № 2347 від 08.10.2015 року 85-ю сесією Хмільницької міської ради 6-го скликання було розглянуто заяву ФОП ОСОБА_3 та було вирішено: 1. надати ФОП ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1) дозвіл на розроблення, з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1864 кв.м., що розташована у АДРЕСА_2, з метою подальшого оформлення користування на умовах оренди за рахунок земель промисловості, пп. ж п.1 ст. 19 Земельного кодексу України для обслуговування складу. 2. ФОП ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1): 2.1. Протягом 10 (десяти) днів з дня прийняття цього рішення укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки у розмірі орендної плати за земельну ділянку з часу прийняття цього рішення до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку та подати до Хмільницької ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне землекористування (а.с. 5).
Правовідносини як склалися, регулюються статтями 22, 377, 415, 1166 ЦК України, статтями 12, 83, 116, 120, 152, 156, 157, 206 ЗК України, статтями 10, 24, 25, 26, 28, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Постановою КМУ від 19.04.1993 року № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Вказаними законодавчими та нормативно-правовими актами не передбачено права Хмільницької міської ради діяти у спосіб, який вона обрала для захисту своїх порушених прав з боку позивача ФОП ОСОБА_3, який як фізична особа з 04.11.2005 року будучи власником нерухомого майна - складу бази ЖКУ, розташованого в АДРЕСА_2, і фактично з цього часу використовує земельну ділянку без оформлення відповідного права на користування нею відповідно до вимог чинного законодавства України, а саме - шляхом прийняття рішення про зобов'язання ФОП ОСОБА_3 протягом 10 (десяти) днів з дня прийняття цього рішення укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки у розмірі орендної плати за земельну ділянку з часу прийняття цього рішення до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку та подати до Хмільницької ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне землекористування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Статтею 6 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушенні її права, свободи чи інтереси.
Відповідно до ст. 9 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.Частиною 2 вказаної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так як відповідачем Хмільницькою міською радою, як суб'єктом владних повноважень, всупереч вимогам ч. 2 ст.72 КАС України, не доведено правомірності свого рішення, яке оскаржується позивачем, то позовні вимоги позивача ФОП ОСОБА_3, підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1-11, 17, 18, 69-71, 72, 79, 99, 100, 105, 158-163, 186 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 в особі представника адвоката Коваля Т.І. до Хмільницької міської ради Вінницької області задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2-й рішення № 2347 від 08.10.2015 року 85-ї сесії Хмільницької міської ради 6-го скликання "Про розгляд заяви ФОП ОСОБА_3 щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на земельну ділянку розташовану в АДРЕСА_2
Присудити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 здійснені ним судові витрати в розмірі 1218 гривень по сплаті судового збору, стягнувши їх на його користь з місцевого бюджету Хмільницької міської ради Вінницької області.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Хмільницький міськрайонний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо не було подано апеляційну скаргу, в разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Вергелес В.О.