Постанова № 59939949, 25.08.2016, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
25.08.2016
Номер справи
629/3099/16-а
Номер документу
59939949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 629/3099/16-а

Номер провадження 2-а/629/62/16

Постанова

Іменем України

25.08.2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Дегтярчук М.О., при секретарі Беззубенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова, Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання вчинити дії-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду 09.08.2016 року з позовом до відповідача про про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, посилаючись на те, що з 20.12.2001 року йому призначена пенсія за вислугу років згідно ст..50-1 Закону України « Про прокуратуру», в редакції від 12 липня 2001 року в розмірі 90% середнього заробітку посади працівника прокуратури. В зв»язку з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, він звернувся до відповідача з відповідною заявою від 07.07.2016 р. щодо перерахунку розміру пенсії і надав відповідну довідку про заробітну плату, з якої належить здійснити перерахунок пенсії. Проте в перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року відповідачем було відмовлено, мотивуючи це тим,що на даний час, ніби - то немає підзаконного нормативного акту, який - би надавав можливість перерахунку пенсій. З даною відмовою він не погоджується, тому змушений звертатися до суду з даним позовом, в якому прохає: визнати неправомірними дії Лозівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за вислугу років в розмірі 90% відсотків середньомісячної заробітної плати відповідно до ст..50-1 Закону України « Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001 року на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 29.06.2016 року про заробітну плату; зобов»язати Лозівське об»єднане управління Пенсійного Фонду України Харківської області здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 29.06.2016 року № 18-358 відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», в редакції від 12.07.2001 року; судовий збір покласти на відповідача. У судове засідання позивач не з»явився, надав заяву, в якій прохає справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача у судовому засіданні вважала,що підстави для задоволення позову відсутні,посилаючись на обставини, викладені в запереченні.

Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши її фактичні обставини, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, з 20.12.2001 року ОСОБА_1 як пенсіонер органів прокуратури України,перебуває на обліку в Лозівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% середнього заробітку, яка йому призначалася на підставі ч.1 ст.50 -1 Закону України «Про прокуратуру»,в редакції від 12.07.2001 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати,особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» було визначено,що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов»язаних з індексацією,надбавок, премій з 01.12.2015 року підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників,спеціалістів і службовців, розмір яких затверджено постановою КМУ від 31.05.2012 року №505 « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Так, 07.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з відповідною заявою щодо перерахунку розміру пенсії і надав довідку прокуратури Полтавської області № 18-358 від 29.06.2016 року про заробіток, з якого належить здійснити перерахунок пенсії(а.с.5).

Проте, у здійсненні перерахунку пенсії йому було відмовлено, оскільки п.20 статті 86 Закону України « Про прокуратуру» № 1697-VІІІ від 14.10.2014(в редакції станом на 01.01.2016року) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Постанова, яка б надала можливість здійснення перерахунку на теперішній час відсутня. Постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 року передбачає упорядкування структури заробітної плати, а не визначає умови та порядок перерахунку пенсій(а.с.7).

Частинами 13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від05.11.1991 року, передбачено, що обчислення(перерахунок) пенсії,який повинен проводитися за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію,станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перерахуються у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько- слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця,що йде за місяцем,в якому настали обставини,що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Пунктом 2 розділу ІІ « Прикінцевих та перехідних положень» Закону України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668 -VІ від 08.07.2011 року(Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011року) передбачено, що обмеження пенсії(щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів,яким пенсія(щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» з 01.12.2015 року, працівникам органів прокуратури, за аналогічною посадою з якої був звільнений позивач на пенсію,значно підвищено заробітну плату. Вданому підзаконному нормативному акті також відсутні норми,які зупиняють чи відміняють перерахунок вже призначених раніше пенсій працівникам органів прокуратури.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статей22,64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України - гарантується.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, відповідач грубо порушує соціальні права і свободи позивача, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ст. 18 КАС України, місцевим судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Звернення позивача до суб'єкта владних повноважень щодо здійснення перерахунку пенсії законодавчо ґрунтується саме відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001року, а не Закону, який діє на час звернення та значно звужує зміст та обсяг прав і свобод позивача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене вище, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову, як доведеного та обґрунтованого.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. ст. 69, 71, 76, 86, 159, 161, 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% відсотків середньомісячної(чинної) заробітної плати відповідно до ст..50-1 Закону України « Про прокуратуру», зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111,що діяла станом на грудень 2001 року на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 29.06.2016 року про заробітну плату.

Зобов»язати Лозівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111,що діяла станом на грудень 2001 року з розрахунку 90% від середньої (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Полтавської області від 29 червня 2016 року, починаючи з 01.01.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії.

Стягнути з Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь держави судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: М.О. Дегтярчук