П О С Т А Н О В А
іменем України
Справа №377/450/16-а
Провадження №2-а/377/35/16
22 серпня 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області про визнання неправомірною відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити пенсію, -
УСТАНОВИВ :
1 липня 2016 року позивач звернулася до суду з названим адміністративним позовом з вимогами: визнати неправомірним рішення начальника управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі від 15.06.2016 р. про відмову у призначенні їй пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (тобто 2013, 2014 та 2015 роки) згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви, із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі призначити та виплачувати їй пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (тобто 2013, 2014 та 2015 роки) згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви з 02.06.2016 р., із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідачем подано заперечення, де він позов не визнав, мотивуючи їх тим, що позивачка перебуває на пенсії за вислугу років з 10.01.2009 р., призначеної згідно Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При призначенні їй пенсії за вислугу років було застосовано показник середньої заробітної плати за 2009 рік. 2 червня 2016 року позивачка звернулася із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з досягненням пенсійного віку та наявності страхового стажу. Їй було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки вона має право лише на переведення з одного виду пенсії на інший без зміни показника середньої заробітної плати, а не на призначення пенсії вперше із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, які передують зверненню за призначенням пенсії.
У призначене судове засідання сторони та їх представники не з'явились за наявності клопотань про розгляд справи за їх відсутності.
У зв'язку з цим за правилами ч. 4 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З матеріалів цієї справи та пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Славутичі Київської області як одержувач пенсії за вислугу років працівника охорони здоров'я з 10.01.2009 р., призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
2 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м. Славутичі із заявою про призначення пенсії за віком у зв'язку з досягненням пенсійного віку та наявністю необхідного страхового стажу (вх..ПФУ № 54/К-03 від 02.06.2016 р.).
Листом начальника управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі (вих..№ 54/К-03 від 15.06.2016 р.) ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії з тих мотивів, що вона має право лише на переведення з одного виду пенсії на інший за документами, що є у пенсійній справі, а на первинне призначення пенсії вона права не має, оскільки їй раніше була призначена пенсія за вислугу років.
Не погодившись з відмовою, позивач звернулася з цим адміністративним позовом до відповідача.
Вирішуючи публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Згідно статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язати діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункти 1, 6).
Згідно статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до пункту е) статті 55 цього Закону в редакції, яка була чинною на час призначення позивачеві пенсії, право на пенсію за вислугу років мають, зокрема працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення передбаченого цим законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 8 цього Закону право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідним для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною першою статті 9 цього Закону передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання ( утому числі каліцтва не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина перша).
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором (частина друга).
За правилами статті 26 цього Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років, а до досягнення цього віку право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення віку, зазначеного у абзаці другому статті 1 цієї статті.
Пенсії за віком на пільгових умовах мають особи, зазначені у статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ( 1788-XII).
Розмір пенсії за віком визначається за формулою, наведеною у частині першій статті 27 Закону (1058-IV): П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За правилами частини другої статті 40 цього Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск:К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначено статтею 44 цього Закону.
Згідно частини першої цієї статті заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто, або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За правилами частини першої статті 45 цього Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, зазначених у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, коли пенсії за віком, по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника призначаються з більш раннього строку.
Згідно частини другої цієї статті пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
За правилами частини третьої цієї статті переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
З аналізу наведених норм законодавства, що регулює спірні відносини щодо призначення пенсії за віком та переведення з одного виду пенсії на інший, випливає, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено переведення з одного виду пенсії та інший лише стосовно тих видів пенсій, які були призначені відповідно до цього Закону, а саме: пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Оскільки позивачці було раніше призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто іншого виду пенсії на підставі іншого закону, то правила переведення з одного виду пенсії на інший при досягненні нею пенсійного віку та виникненні права на пенсію за віком, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуватися не можуть.
Позивачка з урахуванням пільг щодо зниження пенсійного віку відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» досягла пенсійного віку, за наявності якого та необхідного страхового стажу набула право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за правилами, передбаченими цим Законом для призначення пенсії за віком, за якими при обчисленні її розміру застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013, 2014 та 2015 роки.
Відповідно до статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави ( частина перша).
Згідно статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України (частина перша).
Виходячи з викладеного, відмова відповідача у призначенні позивачці пенсії за віком згідно поданої заяви від 02.06.2016 р. не відповідала принципу верховенства права та принципу законності і була неправомірною (незаконною), у зв'язку з чим адміністративний позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ст. 94 КАС України стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати по оплаті судового збору на суму 1102 гривні 40 копійок.
Керуючись ст. 4, 6, 17, 18, 19, 160-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі від 15.06.2016 р. про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (тобто 2013, 2014 та 2015 роки) згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви, із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (тобто 2013, 2014 та 2015 роки) згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви з 02.06.2016 р., із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору на суму 1102 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня одержання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя А.С.Орел