копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2016 р. Справа № 818/916/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
суддів - Бондаря С.О., Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника відповідачів - Сумцової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/916/16 за позовом публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Шосткинський завод хімічних реактивів" (далі - ПАТ "ШЗХР"), звернувся до суду з адміністративним позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач 1, Шосткинська ОДПІ), Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач 2, ГУ ДФС у Сумській області), Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 3, ДФС України), в якому просить скасувати рішення Шосткинської ОДПІ від 11.05.2016 року № 0003791301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; скасувати рішення ГУ ДФС у Сумській області від 26.05.2016 року № 5908/10/18-28-10-01-05-13 про залишення скарги без розгляду та скасувати рішення ДФС України від 04.07.2016 року № 14485/6/99-99-11-02-02-25 про залишення скарги без розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Шосткинської ОДПІ від 11.05.2016 року № 0003791301 про застосування штрафних санкцій до ПАТ "ШЗХР", всупереч порядку, встановленому Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", неправомірно застосовано штрафні санкції. Рішення ГУ ДФС у Сумській області та ДФС України, прийняті за результатами розгляду скарги а спірне рішення позивач також вважає неправомірними, оскільки ними безпідставно залишено скарги ПАТ "ШЗХР" без розгляду.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надіслав заяву, в якій справу просив розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила відмовити в їх задоволенні та зазначила, що позивачем було несвоєчасно сплачено єдиний внесок за період з 22.12.2015 по 29.04.2016. Відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до позивача застосовано штрафну санкцію в розмірі 141613,97 грн. та нараховано 36148,65 грн. пені. Відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування при застосуванні штрафів приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди. Тому Шосткинською ОДПІ прийнято одне рішення за період прострочення позивача з 22.12.2015 по 29.04.2016. Щодо порядку розгляду скарги, який на думку позивача порушено ГУ ДФС у Сумській області та ДФС України, представник відповідачів зазначила, що відповідно до Порядку скарга повинна бути підписана керівником або іншою уповноваженою особою. Якщо скарга подається представником, до неї додається оригінал або належним чином завірена копія документа , який засвідчує повноваження представника. Скарга позивача, подана до ГУ ДФС у Сумській області, була підписана першим заступником голови правління ОСОБА_2, при цьому відповідно до реєстраційних даних ПАТ "ШЗХР", керівником підприємства є ОСОБА_3
Заслухавши пояснення представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що рішенням Шосткинської ОДПІ від 11.05.2016 року № 0003791301 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ПАТ "ШЗХР" нараховано штраф в розмірі 141631,97 грн. та 36148,65 грн. пені (а.с.8).
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Сумській області. Рішенням ГУ ДФС у Сумській області від 26.05.2016 року № 5908/10/18-28-10-01-05-13 скаргу ПАТ "ШЗХР" залишено без розгляду в зв'язку з тим, що позивачем не надано документа, який би засвідчив повноваження представника, який підписав скаргу (а.с.9).
Рішенням ДФС України від 04.07.2016 року № 14485/6/99-99-11-02-02-25 повторна скарга ПАТ "ШЗХР" на рішення ГУ ДФС у Сумській області залишена без розгляду в зв'язку з тим, що первинна скарга по суті не розглядалась (а.с.10).
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями, позивач зазначає, що рішення прийнято Шосткинською ОДПІ всупереч нормам Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а прийняті за наслідками адміністративного оскарження рішення ГУ ДФС у Сумській області та ДФС України є неправомірними, оскільки прийняті з порушенням Порядку розгляду скарг.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Як вбачається із пояснень, наданих представником відповідачів у судовому засіданні, ПАТ "ШЗХР" до Шосткинської ОДПІ подавалися звіти про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Так, 15.12.2015 позивачем подано звіт по терміну нарахування 21.12.2015 на суму 315077,62 грн. Станом на 21.12.2015 вказана сума сплачена не була, в зв'язку з чим виникла заборгованість.
14.01.2016 ПАТ "ШЗХР" подано звіт по терміну нарахування 20.01.2016 на суму 233514,70 грн. Станом на 20.01.2016 вказана сума сплачена не була, в зв'язку з чим виникла заборгованість.
16.02.2016 позивачем подано звіт по терміну нарахування 22.02.2016 на суму 159567,49 грн. Станом на 22.02.2016 вказана сума сплачена не була, в зв'язку з чим виникла заборгованість.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (ч. 11 ст. 25 Закону).
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону).
Згідно з ч. 14 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція).
Відповідно до п. п. 2 п. 2 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Виходячи із загальної суми недоїмки в розмірі 708159,81 грн. спірним рішенням позивачу нараховано 141631,96 грн. (20 %) штрафу.
Таким чином рішення Шосткинської ОДПІ від 11.05.2016 року № 0003791301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийнято обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Щодо рішень ГУ ДФС у Сумській області та ДФС України за результатами розгляду скарги позивача, суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2015 року № 1124 затверджено Порядок розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу (далі - Порядок № 1124)
Відповідно до п. 5 розділу І Порядку № 1124 скарга підписується скаржником - фізичною особою або уповноваженою нею особою, а для інших скаржників - керівником або представником, уповноваженим відповідно до законодавства, та має бути скріплена печаткою скаржника (за наявності). Якщо скарга в інтересах скаржника подається його представником, то до скарги додається оригінал або належним чином завірена копія документа, який засвідчує повноваження такого представника відповідно до законодавства.
Скарга, оформлена без дотримання вимог, зазначених у пункті 5 цього розділу, залишається без розгляду, про що виноситься рішення про залишення скарги без розгляду за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з відповідними обґрунтуваннями та робиться відмітка в журналі реєстрації скарг (п. 6 розділу І Порядку).
Із змісту рішення ГУ ДФС у Сумській області вбачається, що скарга була підписана першим заступником голови правління ОСОБА_2, при чому керівником ПАТ "ШЗХР", згідно реєстраційних даних, є ОСОБА_3
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку у разі якщо головні управління ДФС в областях, місті Києві надсилають скаржнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий скаржник має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до ДФС.
Оскільки первинна скарга ПАТ "ШЗХР" не розглядалась ГУ ДФС у Сумській області, ДФС України, рішенням від 04.07.2016 року № 14485/6/99-99-11-02-02-25, залишено повторну скаргу без розгляду.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ПАТ "ШЗХР" про скасування рішення Шосткинської ОДПІ від 11.05.2016 року № 0003791301, рішення ГУ ДФС у Сумській області від 26.05.2016 року № 5908/10/18-28-10-01-05-13 та рішення ДФС України від 04.07.2016 року № 14485/6/99-99-11-02-02-25 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішення №0003791301 від 11.05.2016 Шосткинської ОДПІ, скасування рішення ГУ ДФС у Сумській області № 5908/10/18-28-10-01-05-13 від 26.05.2016, скасування рішення ДФС України №14485/6/99-99-11-02-02-25 від 04.07.2016 - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 16.08.2016 року.
Головуючий суддя (підпис) В.М. Соколов
Судді (підпис) С.О. Бондар
(підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов