Ухвала суду № 59925178, 18.08.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
802/553/16-а
Номер документу
59925178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/553/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

18 серпня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюка Р.В. ,

за участю: секретаря судового засідання: Коваль К.В.,

представника позивача: Пірняк Наталії Михайлівни

представника відповідача: Дробаха Сергія Вікторовича

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Глікохім" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Головдерженргонагляд" до товариства з обмеженою відповідальністю "Глікохім" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В :

22 квітня 2016 року Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго") звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Глікохім" (далі - ТОВ "Глікохім") про стягнення штрафних санкцій в розмірі 25 500 грн.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вказаною постановою відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив її скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник відповідача (апелянта) підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.

Представник позивача заперечила щодо задоволення апеляційної скарги та просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити із наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено слідуюче.

25.11.2015 року посадовими особами державної інспекції з енергонагляду проведено позаплановий захід щодо виконання ТОВ "Глікохім" припису від 28.09.2015р. №06/10-24-1 ПР, в результаті якого встановлено, що припис не виконано, про що було складено акт перевірки (протокол) № 06/10-24-1-АП.

За невиконання вимог вказаного припису винесено постанову № 06/10-02-2-ПШ, якою накладено на відповідача штрафні санкції в сумі 25 500 грн.

Зазначену постанову надіслано відповідачу рекомендованим листом №29-11/12-136 від 16.12.2015 року та вручено 21.12.2015 року.

Оскільки визначена сума штрафу у встановлені в постанові строки відповідачем не сплачена, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, приймаючи спірну постанову, діяв відповідно до норм Закону України «Про електроенергетику» та Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312, а відтак визначення ним відповідачеві штрафних санкцій здійснено правомірно, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, регулюються Законом України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 року (далі Закон № 575/97-ВР)

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №575/97-ВР, державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі.

Згідно статті 9 Закону №575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористовувальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має, серед іншого, право:

- вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;

- зупиняти експлуатацію електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж через їх незадовільний технічний стан та/або організацію їх експлуатації шляхом видання споживачам електричної та теплової енергії та суб'єктам електроенергетики вмотивованого письмового рішення посадової особи, уповноваженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики щодо неприпустимості продовження такої експлуатації. Підставою для такого зупинення є загроза життю або здоров'ю працівників і населення або наявність передумов для виникнення надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру;

- застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання визначені Законом України «Про теплопостачання» від 02 червня 2005 року за № 2633-IV.

У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 31 наведеного Закону уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України або центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суми штрафів, що накладаються органами центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та органами державного регулювання, перераховуються до Державного бюджету України.

Згідно пункту 11 частини 1 статті 31 вказаного Закону штрафні санкції, передбачені частиною 1 цієї статті, застосовуються в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Такий порядок визначено Положенням «Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого постановою КМУ від 21 липня 1999 року за № 1312 (далі Положення № 1312).

Відповідно до пункту 2 Положення № 1312 штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно із пунктом 3 Положення № 1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ); державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи: за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.5 Положення № 1312).

Пунктом 7 цього Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення).

У відповідності до пункту 10 Положення № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до пункту 1 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 із змінами та доповненнями (далі Положення №929), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).

Як встановлено пунктом 2 вказаного Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно підпунктів 1, 9, 10 п.11 Положення №929, Держенергонагляд має право, зокрема: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів господарювання припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю); вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

У відповідності до пункту 5.1. Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. №817, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 року за № 71/10351 (далі Інструкція) за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор залежно від ступеня ризику від здійснення господарської діяльності суб'єкта господарювання та цілей заходу складає акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю), форма якого затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 15 листопада 2010 року N 473, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за N 1374/18669 (далі - Акт).

На підставі Акта, оформленого за результатами проведеного заходу, при виявленні порушень вимог нормативно-правових актів та нормативних документів видається відповідний розпорядчий документ (п.6.1 Інструкції).

Розпорядчими документами Держенергонагляду є Припис та Розпорядження (п.6.2 Інструкції).

Згідно з п.7.1 Інструкції у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання Припис.

Відповідно до п.10.5. Інструкції вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів.

Пунктом 9.3. Інструкції встановлено, що перевірка виконання вимог приписів повинна проводитись як правило, не пізніше двох календарних місяців після закінчення встановленого терміну виконання найбільш тривалого заходу.

Як встановлено судом першої інстанції, 25.11.2015 року державним інспектором з енергетичного нагляду державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області, відносно ТОВ "Глікохім" було складено акт № 06/10-24-11А від 28.09.2015 року, а в подальшому сформовано і направлено на адресу відповідача припис № 06/10-24-1-ПР від 28.09.2015 року, відповідно до змісту якого визначено перелік заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, та вказано, що про виконання припису в цілому повідомити Інспекцію до 28.10.2015року.

25.11.2015 року посадовими особами державної інспекції з енергонагляду проведено позаплановий захід щодо виконання ТОВ "Глікохім" припису від 28.09.2015р. №06/10-24-1 ПР, в результаті якого встановлено, що припис не виконано, про що був складений акт перевірки (протокол) № 06/10-24-1-АП від 25.11.2015 року.

За невиконання вимог припису винесено постанову № 06/10-02-2-ПШ, якою накладено на відповідача штрафні санкції в сумі 25 500 грн., яку надіслано відповідачу рекомендованим листом №29-11/12-136 від 16.12.2015 року та вручено 21.12.2015 року.

Дана постанова була оскаржена відповідачем в судовому порядку, проте постановою Вінницкого окружного адміністративного суду від 10 березня 2016 року, по справі № 802/34/16-а, у задоволенні позову ТОВ "Глікохім" до ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" про скасування постанови 06/10-24-1-АП від 25.11.2015 року, --відмовлено.

Як встановлено судом, вказане судове рішення набрало законної сили з 12 квітня 2016 року.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином постанова позивача від 25.11.2015 року № 06/10-02-2-ПШ є чинною та підлягає виконанню в частині стягнення з відповідача суми штрафних санкцій в розмірі 25500 грн.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Отже, зважаючи на те, що станом на час розгляду справи відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів, які підтверджують сплату ним штрафних санкцій за постановою 06/10-24-1-АП від 25.11.2015 року за порушення законодавства в галузі енергетики та сфері теплопостачання у розмірі 25500 грн., колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються, а тому підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, судова колегія вважає, що апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Глікохім" слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Глікохім" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 25 серпня 2016 року.

Головуючий Сторчак В. Ю. Судді Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюк Р.В.