Постанова № 599251, 18.04.2007, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.04.2007
Номер справи
29/89а
Номер документу
599251
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.04.07 р. Справа № 29/89а

14 год.00 хвилин, м. Донецьк, вул.Артема157, нарадча кімната Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гаврищук Т.Г. при секретарі судового засідання Оніпко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом – Комунального підприємства “Тепломережа” м.Донецьк

до відповідача – Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька

про визнання податкових повідомлень-рішень недійсними

за участю представників сторін:

від позивача – Чеверда Г.О.(за довір.)

від відповідача – Присяжний С.М. - держподатковий інспектор (за довір.)

Позивач, Комунальне підприємство “Тепломережа”, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень про нарахування штрафних(фінансових)санкцій за несвоєчасну сплату збору за спеціальне використовування водних ресурсів загальнодержавного призначення №0000151840/0/1585 від 08.02.2007р. на суму 18 грн., №0000161840/0/1587 від 08.02.2007р. на суму 61 грн.53 коп., №0000171840/0/1586 від 08.02.2007р. на суму 73 грн.70 коп.

В обгрунтування позову позивач посилається на ті обставини, що за приписами п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” штрафні санкції можуть бути застосовані тільки виходячи від фактично сплаченої суми податкового зобов”язання, за несвоєчасну сплату якого нараховуються штрафні санкції. В порушення наведених вимог відповідачем були застосовані штрафні санкції при сплаті податкового зобов”язання за зовсім інші податкові періоди.Позивач вважає, що відповідач не мав права самостійно змінювати призначення платежу, яке було визначено ним в платіжних дорученнях.

Відповідач проти позову заперечує з посиланням на ті обставини, що всі здійснені позивачем платежі зі збору за спеціальне використовування водних ресурсів загальнодержавного призначення були зараховані першочергово на погашення податкового боргу згідно до вимог п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

У судовому засіданні досліджені письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, господарський суд, встановив :

Позивач є юридичною особою, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за №05473192, взятий на облік як платник податку у Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька.

Податковим повідомленням-рішенням №0000151840/0/1585 від 08.02.2007р. відповідачем на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” до позивача був застосований штраф в розмірі 50% в сумі 18 грн. за затримку на 127 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов‘язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів в розмірі 36 грн.

Наведене податкове повідомлення-рішення було прийнято відповідачем на підставі акту невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов”язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів за №238/15 від 29.01.2007р., яким встановлено порушення позивачем вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

З наданого відповідачем розрахунку вбачається, що фінансові санкції були застосовані до позивача за несвоєчасну сплату самостійно узгодженої суми податкового зобов‘язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики згідно розрахунку за 1 квартал 2006р., поданого до податкового органу 20.04.2006р. , при сплаті платіжним дорученням №3 від 26.09.2006р. суми 36 грн.

У судовому засіданні досліджено платіжне доручення №3 від 26.09.2006р., з якого вбачається, що позивачем було сплачено податок на воду за 3 квартал 2006р. в сумі 350 грн.

Податковим повідомленням-рішенням №0000161840/0/1587 від 08.02.2007р. відповідачем на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” до позивача був застосований штраф в розмірі 20% в сумі 61 грн.53 коп. за затримку на 36 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов‘язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів в розмірі 307грн.65 коп.

Наведене податкове повідомлення-рішення було прийнято відповідачем на підставі акту невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов”язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів за №236/15 від 29.01.2007р., яким встановлено порушення позивачем вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Як вбачається з наданого відповідачем розрахунку , фінансові санкції були застосовані до позивача за несвоєчасну сплату самостійно узгодженої суми податкового зобов‘язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики згідно розрахунку за 2 квартал 2006р., поданого до податкового органу 20.07.2006р. , при сплаті платіжним дорученням №3 від 26.09.2006р. суми 307 грн.65 грн.

У судовому засіданні досліджено платіжне доручення №3 від 26.09.2006р., з якого вбачається, що позивачем було сплачено податок на воду за 3 квартал 2006р. в сумі 350 грн.

Податковим повідомленням-рішенням №0000171840/0/1586 від 08.02.2007р. відповідачем на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” до позивача був застосований штраф в розмірі 50% в сумі 73 грн.70 коп. за затримку на 122 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов‘язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів в розмірі 147грн.40 коп.

Наведене податкове повідомлення-рішення було прийнято відповідачем на підставі акту невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов”язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів за №237/15 від 29.01.2007р., яким встановлено порушення позивачем вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Фінансові санкції були застосовані до позивача за несвоєчасну сплату самостійно узгодженої суми податкового зобов‘язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики згідно розрахунку за 2 квартал 2006р., поданого до податкового органу 20.07.2006р., при сплаті платіжним дорученням №4 від 21.12.2006р. суми 147 грн.40 грн.

У судовому засіданні досліджено платіжне доручення №4 від 21.12.2006р., з якого вбачається, що позивачем було сплачено податок на воду за 3 квартал 2006р. в сумі 150 грн.

Відповідач у судовому засіданні підтвердив, що при розрахунку штрафних санкцій ним були враховані платежі саме за наведеними платіжними дорученнями.

Позивачем в якості доказів, що засвідчують сплату податкових зобов”язань зі збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики за 1 та 2 квартали 2006р. , надані платіжні доручення №14 від 31.03.2006р. на суму 4500 грн., №87 від 30.06.2006р. на суму 3000 грн., №88 від 30.06.2006р. на суму 3245,45 грн.

За правилами п.1.2 ст.1 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000р. “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання це - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Строки сплати узгодженого податкового зобов‘язання визначені у п.5.3. ст.5 наведеного Закону, відповідно до п.п.5.3.1 якого платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Згідно з п.”б” вищенаведеного підпункту 4.1.4 податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подаються протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків( п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 цього Закону).

За вимогами п.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

За приписами п.3 ст.9 цього Закону України обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

З викладеного вбачається, що встановлений підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 цієї статті розмір штрафу може бути застосований до платника податку у випадках несплати ним узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом залежно від терміну такої несплати, та виходячи від фактично сплаченої платником податку суми саме цього податкового зобов’язання.

Оспореними податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату позивачем податкового зобов”язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики за 1,2 квартали 2006р.,при визначенні розміру яких враховувалась сплата позивачем податкових зобов”язань за 3 квартал 2006р.

Суд вважає, що відповідач безпідставно врахував при обчисленні штрафної санкції суми сплати позивачем податку за зовсім інші податкові періоди, податкові зобов”язання яких визначені іншими розрахунками. За таких обставин, застосування до позивача штрафних санкцій суд вважає безпідставним.

Посилання відповідача на п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» судом не прийнято до уваги, оскільки зазначеною нормою не встановлено право чи обов’язок саме податкового органу змінювати податкові зобов’язання в рахунок сплати яких платник податків сп рямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь якими іншими нормами Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» або іншими законами з питань оподаткування.

З урахуванням викладеного, вимоги позивача про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень про нарахування штрафних(фінансових)санкцій за несвоєчасну сплату збору за спеціальне використовування водних ресурсів загальнодержавного призначення №0000151840/0/1585 від 08.02.2007р. на суму 18 грн., №0000161840/0/1587 від 08.02.2007р. на суму 61 грн.53 коп., №0000171840/0/1586 від 08.02.2007р. на суму 73 грн.70 коп. підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.1,4,5, п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п.п.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на одану вартість” та ст.ст.17-20,69-72,86,94,158-163, 167,185,186,254, п.6,7 розділу V11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позов Комунального підприємства “Тепломережа” до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень про нарахування штрафних(фінансових)санкцій за несвоєчасну сплату збору за спеціальне використовування водних ресурсів загальнодержавного призначення №0000151840/0/1585 від 08.02.2007р. на суму 18 грн., №0000161840/0/1587 від 08.02.2007р. на суму 61 грн.53 коп., №0000171840/0/1586 від 08.02.2007р. на суму 73 грн.70 коп. задовольнити .

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька №0000151840/0/1585 від 08.02.2007р. про зобов’язання Комунального підприємства “Тепломережа” сплатити штраф в розмірі 50% у сумі 18 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька №0000161840/0/1587 від 08.02.2007р. про зобов’язання Комунального підприємства “Тепломережа” сплатити штраф в розмірі 20% у сумі 61грн.53 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька №0000171840/0/1586 від 08.02.2007р. про зобов’язання Комунального підприємства “Тепломережа” сплатити штраф в розмірі 50% у сумі 73грн.70 коп.

Присудити Комунальному підприємству “Тепломережа” (83096, м.Донецьк, вул.Куйбишева,109, р/рахунок №26008301611255 у Куйбишевському відділенні ПІБ м.Донецька, МФО 334408, ЄДРПОУ 05473192) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 03грн.40коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження буде подано, але апеляційна скарга не була подана у зазначений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку .Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через господарський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суддя Гаврищук Т.Г.

Постанова в повному обсязі виготовлена 20.04.2007р.

Надрук. 3 примір.

1 суду 2 сторонам