ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року Справа № 876/3818/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Бедрій Х.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року у адміністративній справі №807/44/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради про зобов'язання виконати вимогу,-
В С Т А Н О В И В:
10 січня 2014 року позивач - Державна фінансова інспекція в Закарпатській області звернулася в суд з позовом до відповідача - Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради в якому просила зобов'язати Відділ культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради виконати пункт 9 вимоги Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 05.06.2013 року №07-04-6-14/3700 щодо усунення порушень та недоліків виявлених ревізією на загальну суму 44649,72 грн., а саме: - відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату, в тому числі по розрахунках з бюджетом; - провести претензійно-позовну роботу з орендодарями для отримання несплачених коштів в сумі 44649,72 грн..
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради про зобов'язання виконати пункт 9 вимоги від 05.06.2013 року № 07-04-6-14/3700 щодо усунення порушень та недоліків виявлених ревізією на загальну суму 44649,72 грн., а саме: відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату, в тому числі по розрахунках з бюджетом та провести претензійно-позовну роботу з орендарями для отримання несплачених коштів в сумі 44649,72 грн. - задоволено.
Зобов'язано Відділ культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради виконати пункт 9 вимоги Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 05.06.2013 року № 07-04-6-14/3700 щодо усунення порушень та недоліків, виявлених ревізією на загальну суму 44649,72 грн., а саме:
- відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату, в тому числі по розрахунках з бюджетом;
- провести претензійно-позовну роботу з орендарями для отримання несплачених коштів в сумі 44649,72 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову - скасувати з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до п.1.2.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Закарпатській області на І квартал 2013 року працівниками Держфінінспекції в Закарпатській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради за період з 01.10.2010р. по 31.12.2012р.
За наслідками проведеної ревізії встановлено порушення законодавства з питань використання і збереження державних фінансових ресурсів, що призвели до втрат на загальну суму 44649,72 грн. Вказані порушення, викладені в Акті ревізії від 17.05.2013 року № 07-04\46 щодо використання бюджетних коштів Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради за період з 01.10.2010 року по 31.12.2012 року.
На підставі вищевказаного Акту ревізії, відповідачу було направлено вимогу від 05.06.2013 року № 07-04-6-14/3700 "Про усунення порушень виявлених ревізією Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради".
В п. 4 ч. 9 вищенаведеної вимоги встановлено порушення, які полягають у наступному.
Ревізією встановлено, що при укладанні договору оренди майна з ОСОБА_1 встановлено, що на підставі розпорядження міського голови від 22.06.2009 року № 438 "Про затвердження наслідків конкурсу з надання права оренди танцювальної площадки під дитячо-юнацькі атракціони" занижено місячну ставку орендної плати та відповідно у договорі оренди занижено базову ставку орендної плати на 1631,98 грн. (3651,98 грн./292159,00 грн. - експертна оцінка переданого в оренду майна, яка зазначена у пункті 1.1 Договору х 15% : 12 міс./ - 2020,00 грн./ вартість оренди майна згідно згідно п. 3.1. договору), тобто розмір орендної плати при наданні в оренду літнього амфітеатру (парк розваг) "Кольорові ліхтарики" встановлено з порушенням рішення 48 сесії 5-го скликання Мукачівської міської ради від 30.07.2009 року № 1005 Про затвердження "Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Мукачево, в якому вказана базова ставка оренди та п. 8 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.1995 року № 786.
Дані порушення законодавства призвели до втрат на загальну суму 44649,72 грн.
Згідно з п. 4 рішення 48 сесії 5-го скликання Мукачівської міської ради від 30 липня 2009 року № 1005 "Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Мукачево" (нова редакція), визначено, що в термін до 10.08.2009 року всім орендодавцям в договорах оренди комунального майна попередити адресно орендарів про зміну умов оренди, що виникають з даного рішення та необхідності внесення змін і доповнень в договорах оренди в частині вимог цього рішення.
В порушення вимог вказаного рішення міської ради начальником відділу культури ОСОБА_2, у договір оренди комунального майна не внесено зміни відповідно до вищезазначеного рішення сесії Мукачівської міської ради.
Невиконання начальником відділу культури ОСОБА_2 п. 4 рішення 48 сесії 5-го скликання Мукачівської міської ради від 30 липня 2009 року № 1005 призвело до недоотримання доходів відділом культури на загальну суму 44649,72 грн., з них у жовтні-грудні 2010 року в сумі 5564,57 грн., у 2011 році в сумі 23342,10 грн. та у 2012 році в сумі 15743,05 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з пунктом 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Пунктом 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах також надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Отже, органу державного фінансового контролю надана можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Отже в органу державного фінансового контролю наявне право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства, і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
З матеріалів справи вбачається, що ДФІ в Закарпатській області пред'явлена вимога, яка вказує на виявлені збитки, їхній розмір та необхідність їх стягнення.
Оскільки збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення та можливість повернення майна перевіряє суд, який розглядає такий позов, а не за позовом органу державного фінансового контролю про зобов'язання виконати вимогу або позовом підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 15 квітня 2014 року № 21-40а14, № 21-63а14, від 28 жовтня 2014 року № 21-462а14, який згідно зі статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Суд першої інстанції при розгляді зазначеної справи не врахував наведених вимог матеріального права.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати, оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради задовольнити повністю.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року у справі №807/44/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Закарпатській області відмовити повністю.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
І.В. Глушко
Повний текст постанови складений 23 серпня 2016 року.