Справа № 444/1246/16-а
Провадження № 2-а/444/65/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 серпня 2016 року Жовківський районний суд Львіської області в складі :
головуючого судді Ясиновський Р. Б.,
секретар судового засідання Реміцька І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправолмірними та зобов"язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача , збільшивши такі вимоги,про про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій в якому просить визнати протиправними дії та відмову Управління Пенсійного Фонду в Жовківському районі вих. № 2529/03-21 від 30.06.2016р. в перерахунку та виплаті їй пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.06.2016 року № 18/1096. Вважає таку відмову протиправною.
В обґрунтування вимог, які підтримала в судовому засіданні позивач зазначила, що з 1985 року вона працювала на різних посадах в прокуратурі Жовківського району.Наказом прокурора Львівської області №857 від 14.09. 2001 року з 19.09. 2001 року звільнена з посади заступника прокурора Жовківського району в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років .
З вересня 2001 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області, як отримувач пенсії за вислугу років роботи на прокурорсько-слідчих посадах в прокуратурі Жовківського району Львівської області . Пенсію мені нараховано відповідно ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 №2663-ІІІ) як особі, стаж якої в органах прокуратури становить більше 10 років, у розмірі пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожен рік загального стажу понад 20 років пенсія збільшувалася на один відсоток місячного заробітку з якого вона обчислюється. Загальний її стаж роботи становить 35 років 10 міс. 24 дні. Тобто нарахування пенсії їй проведено в розмірі пропорційному кількості повних років роботи в прокуратурі району з розрахунку 80% місячного заробітку за 16 років вислуги в прокуратурі та зараховано по 1% за кожен рік загального стажу(16р-80%: 20-= 64% + по 1% за 15 років загального стажу = 79 %. Розмір пенсії визначено в розмірі 3870 грн.
Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок. призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи.
Після виходу на пенсії їй кілька разів проводили перерахунок пенсії в зв»язку із збільшенням заробітної плати .
Про перерахунок пенсії вона звернулася до Пенсійного Фонду в 2012 році після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 « Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури, що було підставою для перерахунку пенсії .Вона звернулася про перерахунок і їй було проведено перерахунок і навіть виплачено пенсію за кілька місяців але в лютому 2013 року Пенсійним фондом стягнуто виплачену суму посилаючись на Закон України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8.07.2011 року. За станом здоров»я до суду не зверталася.
У зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, вона звернулася до управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі і з заявою про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку прокуратури Львівської області, і встановити пенсію у розмірі 79 % заробітку (14715,19. х 79%= 11625,01 грн), тому що пенсія призначена і виплачувалась ще до внесення відповідних змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Листом № 2509/03-21 від 30.06.2016 року Управління Пенсійного Фонду в Жовківському районі відмовлено в проведенні перерахунку пенсії .
Вважає, що відмова управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі стосовно перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення мені пенсії і подальших перерахунків пенсії з покликанням на зміни в законодавстві з 02.02.2015 року( хоч фактично Закон від 2.03.2015) є неправомірною, необґрунтованою та такою, що грубо порушує її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України оскільки норми закону на які покликається відповідач стосується норм щодо пенсійного забезпечення вище перелічених категорій осіб лише у разі їх призначення та неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, а не перерахунку вже призначених пенсій, тобто зміни, внесені до законодавства щодо пенсійного забезпечення, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області, в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила та подала і письмове заперечення в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що Пенсійний Фонд України в Жовківському районі відмовив позивачу в перерахунку пенсії оскільки відповідно до п.5 розділу Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення « від 02.03.2015 року №215 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпченння осіб,яким пенсія призначається зокрема до Закону україни"Про державну службу", ;Про прокуратуру", ;Про судоустрій і статус суддів", ;Про статус народного депутата України", ;Про Кабінет Міністрів України",;Про судову експертизу", ;Про Національний банк України",;Про службу в органах місцевого самоврядування", ;Про дипломатичну службу", Податкового ти Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з вищезазначеним, з 01.06.2015 року пенсії призначені у відповідності до Закону України "Про прокуратуру" не перераховуються. Розмір пенсії не можєе перевищувати 10 740 грн.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Заходи щодо реалізації цієї норми закону буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового акту.
Дослідивши докази, надані сторонами, заслухавши думку учасників судового засідання, проаналізувавши надані докази суд дійшов до наступного
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 1 ст.6 КАС України передбачено право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Стаття 171 КАС України зазначає, що під час вирішення питання щодо визнання оскаржуваного акта протиправним, суд адміністративної юрисдикції вирішує питання щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили оскаржуваних нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 162 КАС України встановлено, що одним зі способів захисту порушених прав позивача по справі є визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що з вересня 2001 року позивачка по даний час позивачка перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 79 % середньомісячного заробітку.
У зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, позивачка 08.04.2016 року вперше звернулася звернулася до управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 9.12.2015 року «Про впорядкування структури заробітної плати,особливості проведення індексації та внесення змун до деяких нормативно-правових актів»надавши відповідну довідку прокуратури Львівської області та просила перерахувати і встановити пенсію у розмірі 79% заробітку (14715,19. х 79%= 11625,01 грн.), так як пенсія була призначена в 2001 році виплачувалась ще до внесення відповідних змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», однак їй відмовлено було 15.04.2016 року в проведенні перерахунку пенсії..В зв»язку із видачею інших довідок прокуратурою Львівської області з врахуванням всіх виплат на посаді заступника прокурора, Пенсійним Фондом повторно було відмовлено у перерахунку пенсії 26.05.2016 року та 30.06.2016 року.
Згідно листів управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі №1514/03-21 від 15.04.2016 року, №2013/03-21 від 26.05.2016 року та №2509/03-21 від 30.06.2016 року позивачці відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Положень Закону України №213-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та рекомендовано про звернення до суду.
Однак, вказані дії відповідача не відповідають вимогам закону.
Так, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Позивачці призначено пенсію відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в ред.. від 12.07.2001 року №2663-Ш) як особі, стаж якої в органах прокуратури становить більше 10 років, у розмірі пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожен рік загального стажу понад 20 років пенсія збільшувалася на один відсоток місячного заробітку з якого вона обчислюється. Загальний її стаж роботи становить 35 років 10 міс. 24 дні. Тобто нарахування пенсії їй проведено в розмірі пропорційному кількості повних років роботи в прокуратурі району з розрахунку 80% місячного заробітку за 16 років вислуги в прокуратурі та зараховано по 1% за кожен рік загального стажу(16р х 80% : 20-= 64% + по 1% за 15 років загального стажу = 79 відсотків).
Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,
Відповідно до ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 року, перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачу пенсії від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.
Крім того, положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999,справа №1-16/99 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002, справа № 1-5/2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-У1, зміни до ст..50-1Закону України «Про прокуратуру «1789-ХП щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру « 1789-ХП,положення яких щодо перерахунку пенсії із прийняттям Закону №3668-У1 від 08.07.2003 року змін не зазнали, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Зазначене стосується і Закону №2663-Ш від 12.07.2001 року , чинного на час призначення пенсії позивачу.
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу,Про судоустрій і статус суддів»,Про статус народного депутата України « Про Кабінет Міністрів України, «Про судову експертизу», «Про національний банк України « «Про службу в органах місцевого самоврядування « «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного Кодексів України», Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закон №213-УШ від 02.03.2015 року не зазначли.
Виходячи із зазначеного, суд погоджується з доводами позивача, що перебуваючи на обліку в Жовківському управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримуючи пенсію, звернулася до відповідача з відповідною заявою саме про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату, а тому не підпадає під коло працівників прокуратури, яким пенсія призначається.
У рішенні Конституційного Суду України №4-рп/2015 від 13.05.2015 , справа №1-9/2015, зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.1, ч.ч.1,2 ст. 8, ч.2 ст.19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.1ст.46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (п.6 ч.1ст. 92 Конституції України).
За Конституцією України, Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 ст.116 Конституції України).
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру».
Рішенням Європейського Суду у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заява № 68385/10 та 71378/10 ) від 26.06.2014 року з питань відмови в перерахунку пенсії через не встановлення певного порядку Урядом, було кваліфіковано Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого протоколу до Конвеції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі «Будченко проти України» ( заява №38677/06) від 24.04.2014 року. Суть цієї справи Європейського суду з прав людини полягала у тому, що Кабінет Міністрів України повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.
Таким чином, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачці не відповідає висновкам Конституційного Суду України, оскільки звужує її права, що існували в позивачки під час виходу на пенсію, що свідчить про порушення прав позивачки позивачу на пенсійне забезпечення,які підлягають захисту в судовому порядку, шляхом визнання вказаної відмови відповідача неправомірною та зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі здійснити позивачці перерахунок пенсії згідно з довідкою прокуратури Львівської області №18/ 1096 від 21 червня 2016 року, виходячи із розрахунку 79 відсотків заробітку, доплати різниці між фактично отриманою нею пенсії та належною їй до сплати, починаючи з 01 січня 2016 року, тому позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
З таких же підстав суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині проведення перерахунку без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії, оскільки зміни до ст.. 50-1 Закону України « Про прокуратуру»які встановлюють граничний розмір пенсії працівника прокуратури на рівні десяти прожиткових мінімумів набули чинності лише з 01.04.2015 року у зв»язку із прийняттям Закону України від 02.03.2015 року « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»,а тому стосуються тих працівників,які реалізували своє право на пенсійне забезпечення після 01.04.2015 року,в той час як позивачці призначена пенсія у вересні 2001 року.
Згідно до ч.1 ст.94 КАС України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача понесені нею витрати по справі в сумі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 158-163, 167 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії та відмову Управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі Львівської області № 2529/03-21 від 30.06.2016 р. в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.06.2016 р. № 18/1096.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру 79 відсотків місячного заробітку за відповідною посадою, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "про прокуратуру" згідно довідки прокуратури Львівської області від 21 червня 2016 року № 18/1096, починаючи з 01 січня 2016 року без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з врахуванням раніше проведених виплат з 01 січня 2016 року, допустивши негайне виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жовківський районний суд.
Головуючий: Р. Б. Ясиновський
Текст повної постанови виготовлено 25.08.2016р.