221/4395/16-к
1-кс/221/478/2016
УХВАЛА
23 серпня 2016 року
Слідчий суддя Волноваського районного суду Ромахов В.І.
при секретарі Голубович О.В.
за участю прокурора Клюзов Б.М.
розглянув винесене в кримінальному провадженні 12016050690000122 від 06 лютого 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.197-1 ч.1 КК України, -
позапланової виїзної перевірки щодо законності та цільового використання земельної ділянки
Перевіривши надані матеріали, заслухавши думку прокурора Клюзова Б.М., -
В С Т А Н О В И В:
05.02.2016 до чергової частини Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області, надійшло поштою повідомлення із об'єднаного штабу ЦУ СБУ в районі проведення АТО про те, що під час проведення контррозвідувальних заходів по виявленню незаконних оборотів із земельними ресурсами державної форми власності отримані данні щодо самовільного заняття земельних ділянок з боку відповідальних службових осіб ТОВ «Агрофірма «Агротіс» (Мар'їнський район Донецької області с. Степне, вул. Енергетиків (згідно рішення №VI/47-4 від 23.12.2015), буд.1, код 30228170, керівник - ОСОБА_1).
06.02.2016 дане кримінальне правопорушення було внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016050690000122, з вищезазначеною кваліфікації за ч.1 ст.197-1 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Агрофірма «Агротіс» кілька років використовує землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Мар'їнського району Донецької області площею близько 124 га без укладення договорів оренди, відповідно до вимог чинного законодавства України у земельній сфері.
Враховуючи, те що встановлений розмір орендної плати за використання земель сільськогосподарського призначення (ріллі) становить не менше 3 відсотків від нормативної оціночної вартості, внаслідок неправомірного використання вказаних земель з боку ТОВ «Агрофірма «Агротіс», економічним інтересам держави наносяться прямі збитки.
Самовільне зайняття земельних ділянок з боку ТОВ «Агрофірма «Агротіс» встановлено на території Максимільяновскої сільської ради, Степнянської сільської ради, Павлівської сільської ради, Богоявленської сільської ради, Катеринівської сільської ради, Костянтинівської сільської ради та Красногорівської міської ради.
Згідно допиту у якості свідка ОСОБА_2, яка є начальником відділу державного земельного кадастру Управління Держгеокадастру у Мар'їнському районі встановлено, що за результатами аналізу фактичного стану незатребуваних і невизначених земельних ділянок (паїв) на підвідомчій території станом на 01.01.2016 рік, встановлено, що ТОВ «Агрофірма «Агротіс» на території Мар'їнського району використовує земельні ділянки (паї), ??згідно наданого переліку без правовстановлюючих документів, а саме:
Максимільяновскій сільська рада (колишнє КСП «Росія»), кількість частин 6,3, загальною площею 28,96 га, грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2016 року становить 39815,58 грн;
Степненська сільська рада (колишнє КСП «Оленівське»), кількість частин 3,3, загальною площею 17,15 га, грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2016 року становить 42698,6 грн;
Богоявленський сільська рада (колишня АФ ім. Кірова), кількість частин 4, загальною площею 19,93 га, грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2016 року становить 32311,15 грн;
Павлівська сільська рада (колишнє КСП «Червоний Жовтень»), кількість частин 5, загальною площею 30,5 га, грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2016 року становить 35229,54 грн;
Красногорівській міська рада (колишнє КСП «Красногорівського»), кількість частин 1, загальною площею 7,73 га, грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2016 року становить 42281,68 грн;
Катеринівська сільського рада (колишнє КСП ім. Мічуріна), кількість частин 2, загальною площею 6,9 га, грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2016 року становить 38633,91 грн.
Костянтинівська сільська рада (колишнє КСП «Донбас»), кількість часток 4,загальною площею 28,9628 га, грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2016 року становить 34951,60 грн.
Під час досудового слідства було проведено перевірку лише Костянтинівської, Катеринівської, Павлівської, Богоявленської сільських рад.
У зв'язку з тим, що поблизу території Степненської, Максимільянівської сільських рад та Красногорівської міської ради проводиться активна фаза АТО, вказані населені пункти перевірені не були.
Враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для перевірки законності використання ТОВ «Агрофірма «Агротіс» на території Павлівської сільської ради, Богоявленської сільської ради, Катеринівської сільської ради, Костянтинівської сільської ради необхідно залучити спеціалістів Державної інспекції сільського господарства, та іншим шляхом отримати вказану інформацію, окрім, як залученням спеціаліста, неможливо.
Пунктом 1.1 Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 № 132, зареєстрованого в Мін'юсті 14.03.2013 за № 412/22944 передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами.
Відповідно до п.7 Постанови КМУ від 25.07.2007 № 963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту)» без спеціального дозволу» розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держсільгоспінспекцією та її територіальними органами.
Згідно п.15 ст.4 Указу Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» № 459/2011 від 13.04.2001, п.4.11 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 770 від 23.12.2011, зареєстрованого в Мін'юсті 12.01.2012 за № 34/20347 Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань: розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку, тобто, чинним законодавством прямо передбачено та визначено конкретного суб'єкта владних повноважень, який наділений виключним правом це здійснювати, з цього слідує, що кваліфікованими спеціалістами в даному випадку виступають відповідні інспектори Держсільгоспінспекції.
Відповідно до приписів ч.1 ст.91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Відповідно до вимог ч.1 ст.92 КПК Укр. обов'язок доказування обставин, передбачених ст.91 цього Кодексу покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до статті 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування актів перевірок.
У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Держсільгоспінспекцією за результатом проведення позапланової виїзної перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п.2 ч.3 ст.87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування крим. правопорушень).
Однак, так як такі повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п.6 ч.2 ст.36, п.4 ч.2 ст.40 КПК України (призначати перевірки у порядку, визначеному законом) виключені на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014 (ці положення набрали чинності 15.07.2015), то на даний час після внесення до КПК України вказаних змін кримінально-процесуальним законодавством прямо не врегульовано питання призначення перевірок.
У відповідності до ч.6 ст.9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст.7 цього Кодексу.
Порядок призначення та проведення перевірок частково регламентовано Главою 8 Податкового Кодексу України та нижченаведеними деякими Законами України й підзаконними нормативно-правовими актами.
Згідно ч.2 Постанови КМУ від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу КМУ на проведення перевірок (в т.ч. згідно додатку до вказаної постанови КМУ і Держсільгоспінспекція) підприємств, установ, організацій не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до п.82.2 ст.82 Податкового Кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлено у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємства 5 робочих днів, для фізичних осіб-підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому восьмому цього пункту, - 3 робочих дні, інших платників податків 10 робочих днів.
З метою швидкого дослідження обставин кримінального правопорушення, а також з метою уникнення розголошення відомостей про обставини та факт здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, клопотання про призначення перевірки щодо законності використання земельної ділянки, прошу розглянути без виклику особи, яка використовує зазначені землю.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для перевірки законності використання ТОВ «Агрофірма «Агротіс» на території Павлівської сільської ради, Богоявленської сільської ради, Катеринівської сільської ради, Костянтинівської сільської ради необхідно залучити спеціалістів Державної інспекції сільського господарства, керуючись ст.ст. 40 КПК України, ст. 78, 80 Податкового кодексу України, -
УХВАЛИВ:
Задовольнити клопотання.
1.Призначити позапланову документальну виїзду перевірку щодо законності та цільового використання посадовими особами ТОВ «Агрофірма «Агротіс» ідентифікаційний код 30228170, юридична адреса: Донецька область, Мар'їнський район, с. Павлівка, вул. Центральна, буд. № 84 земельних ділянок розташованих на території:
-Богоявленської сільської ради за № НОМЕР_1 площею 37,0 га;
№ НОМЕР_1 площею 10,6 га; № НОМЕР_1 площею 30,0 га;
№ НОМЕР_1 площею 4,6 га; № НОМЕР_1 площею 9,4 га; № НОМЕР_1 площею 22,1 га; № НОМЕР_1: площею 98,5 га; № НОМЕР_2: площею 23,8 га; № НОМЕР_2: площею 19,0 га;
-Єлизаветівської та Богоявленської сільських рад за № НОМЕР_3,
№ НОМЕР_1: площею 71,4 га;
-Павлівської сільської ради за № НОМЕР_4: площею 1,23га; № НОМЕР_4: площею 39,5га; № НОМЕР_4: площею 28,8 га;
№ НОМЕР_4: площею 25,0 га; № НОМЕР_4: площею 74,1 га;
№ НОМЕР_4: площею 14,5 га; № НОМЕР_4: площею 48,6 га;
№ НОМЕР_4: площею 2,2 га; № НОМЕР_4: площею 6,9 га; № НОМЕР_4: площею 4,8 га; № НОМЕР_4: площею 1,5 га; № НОМЕР_4: площею 3,7 га; № НОМЕР_4: площею 11,1 га;
№ НОМЕР_4: площею 28,6 га; № НОМЕР_4: площею 12,7 га;
-Катеринівської сільської ради за № НОМЕР_5: площею 60,4 га;
-Костянтпнівської сільської ради НОМЕР_7: площею 5,3 га; № НОМЕР_6: площею 5,5 га; № НОМЕР_6: площею 8,9 га;
№ НОМЕР_6: площею 8,0 га; № НОМЕР_6: площею 2,9 га, на вирішення якої поставити такі питання: чи наявні документи, що посвідчують право власності чи право користування на вказані земельні ділянки; чи дотримуються межі використання земельних ділянок, які встановлені правовстановлюючими документами; чи наявні факти самовільного зайняття та використання земельних ділянок (зазначенням площі самовільно зайнятої земельної ділянки); в разі виявлення факту самовільного зайняття встановити категорії земельних ділянок, цільове призначення, приналежність до особливо цінних земель, земель в охоронних зонах чи зонах особливого режиму використання земель; чи виконуються вимоги щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням; у випадку виявлення порушень вимог земельного законодавства в частині самовільного захоплення земельних ділянок, провести розрахунок завданої самовільним заняттям земельної ділянки матеріальної шкоди державі.
1.Проведення комплексної позапланової виїзної перевірки самовільного захоплення земельних ділянок службовими особами ТОВ «Агрофірма «Агротіс» ідентифікаційний код 30228170, юридична адреса: Донецька область, Мар'їнський район, с. Павлівка, вул. Центральна, буд. № 84, доручити спеціалістам Державної інспекції сільського господарства, що розташована за адресою: 87510, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Луніна, 50, у встановлений законом строк.
2.Зобов'язати службових осіб ТОВ «Агрофірма «Агротіс» ідентифікаційний код 30228170, юридична адреса: Донецька область, Мар'їнський район, с. Павлівка, вул. Центральна, буд. № 84, допустити спеціалістів Державної інспекції сільського господарства, до перевірки та надати їм у повному обсязі документальні матеріали необхідні для проведення перевірки.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Волноваського районного суду
Донецької області В.І. Ромахов