пр. № 1-кс/759/2564/16
ун. № 759/11511/16-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2016 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва Морозов М.О. при секретарі Самчик І.М., розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №8 Сидоренко М.В., про проведення перевірки дотримання вимог законодавства службовими особами КП «Святошинське ЛПГ» про охорону, захист, використання та відтворення лісів в рамках кримінального провадження №42016101080000079, внесеного 03.08.2016 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України,
В С Т А Н О В И В:
23.08.2016 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №8 Сидоренко М.В., про проведення перевірки дотримання вимог законодавства службовими особами КП «Святошинське ЛПГ» про охорону, захист, використання та відтворення лісів в рамках кримінального провадження №42016101080000079, внесеного 03.08.2016 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, яким прокурор просить, зокрема, перевірити законність вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від незаконних рубок; заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки; перевірити інші питання, пов'язані із незаконною порубкою, й здійснення перевірки доручити Державній екологічній інспекції у м. Києві у 30-ти денний строк.
Клопотання обґрунтоване наступним.
Київською місцевою прокуратурою №8 здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42016101080000079, внесеному 03.08.16 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.
До Київської місцевої прокуратури № 8 надійшла заява ОСОБА_2 про те, що в квадраті 48 Святошинського ЛПГ невстановлені особи проводять порубку сироростущих дерев діаметром 50-70 см, віком 120-150 років, чим завдають істотну шкоду.
Встановлено, що Святошинське лісництво обслуговує Комунальне підприємство «Святошинське лісопаркове господарство», юридична та фактична адреса: 03115, м. Київ, вул. Святошинська, 24, код ЄДРПОУ: 03359687, яке здійснює роботи по благоустрою території. Святошинське лісництво займає площу 2 906 га.
01.05.2014 року в.о. Президента України підписав Указ Президента України № 446/2014 «Про зміну меж національного природного парку «Голосіївський», яким до території національного парку приєднано 6 462, 62 гектари лісів Святошинського лісопаркового господарства, що займає територію в межах столиці України м. Києва.
Так, слідчим Святошинського УП ГУ НП у м. Києві проведено огляд місця подій від 04.08.2016 у кв. 48 Святошинського лісництва, яке перебуває на обслуговуванні КП «Святошинське ЛПГ», та зафіксовано непоодинокі факти порубки сироростущих дерев.
Вказаний факт може свідчити про порушення чинного законодавства під час проведення порубки дерев у вказаному лісництві, у зв'язку з чим виникла необхідність у залученні спеціаліста Інспекції для проведення слідчих дій в межах даного кримінального провадження та проведенні перевірки дотримання законодавства під час проведення порубки дерев.
Місцевою прокуратурою 08.08.16 на адресу Державної екологічної інспекції у м. Києві скеровано лист про проведення перевірки дотримання чинного законодавства під час проведення порубки дерев у кв. 48 Святошинського лісу, за результатами чого скласти відповідний акт перевірки.
За результатами розгляду вказаного листа Інспекцією відмовлено у проведенні перевірки з посиланням на Закон України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та рекомендовано звернутися до суду для призначення перевірки.
Відповідно до пункту 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011, основним завданням Держекоінспекції України є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Згідно підпункту (д) пункту 4 Положення, Інспекція відповідно до покладених на неї завдання здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; добування, здійснення побічного та супутнього спеціального лісокористування; виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах; використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень; заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки; недопущення експлуатації нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, транспортних шляхів, магістральних трубопроводів, комунальних і інших об'єктів, не забезпечених обладнанням, що запобігає шкідливому впливу на стан і відтворення лісів; збереження корисної для лісу фауни та з інших питань.
Разом із тим, станом на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим, виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців можуть проводитись за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Враховуючи, що на даний час з метою проведення об`єктивного розслідування, встановлення фактів порушень та збирання доказів в кримінальному провадженні виникла необхідність проведення перевірки для якої потрібні спеціальні знання, у відповідності до положень ст.ст. 36, 93, 110 КПК України повинен бути отриманий дозвіл на проведення таких дій слідчого судді.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні.
Заслухавши пояснення прокурора, вивчивши клопотання, дослідивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Згідно із приписами прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру», які набрали законної сили, внесено зміни в статті 36 та 40 КІІК України в частині повноважень прокурора та слідчого на призначення ревізій і перевірок.
Так, повноваження слідчого органу досудового розслідування призначати ревізії і перевірки, закріплені п. 4 ч.2 ст. 40 КІІК України, - виключено. Повноваження прокурора призначати ревізії та перевірки, закріплені п.6 ч.2 ст.36 КІІК України, - виключено.
Таким чином, слідчий та прокурор позбавлені повноважень самостійно призначати ревізії та перевірки в ході здійснення досудового розслідування.
Разом з тим, порядок проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 р. №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами».
Так. відповідно до п. 2 вказаної постанови перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців можуть проводитись за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Також, відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. З ст. 91 КПК України до обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, належать вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Обов'язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України, покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Поясненням прокурора та клопотанням про проведення перевірки дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів КП «Святошинське лісопаркове господарство» (код ЄДРПОУ 03359687) доведено наявність підстав вважати, що проведення такої перевірки є єдиним можливим правовим способом встановити дотримання законодавства під час проведення порубки дерев, що буде сприяти здійсненню правильності та об'єктивності досудового розслідування, а тому клопотання підлягає задоволенню.
При цьому, слідчий суддя враховує, що відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим. щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необгрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1-3, 7-29, 40, 110, 309, 310 КІІК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Призначити перевірку дотримання вимог законодавства службовими особами КП «Святошинське ЛПГ» про охорону, захист, використання та відтворення лісів в рамках кримінального провадження №42016101080000079, внесеного 03.08.2016 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, яким прокурор просить, зокрема, щодо законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від незаконних рубок; заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки; перевірити інші питання, пов'язані із незаконною порубкою.
Проведення перевірки доручити Державній екологічній інспекції у м. Києві, встановивши тридцятиденний строк.
Про результати проведення перевірки повідомити Київську місцеву прокуратуру №8.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя