Справа № 755/5449/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" серпня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Арапіної Н.Є.
з секретарем Рудь Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Свої вимоги мотивував тим, що вона з 23 квітня 2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу". Листом від 15 січня 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва їй було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Просить визнати дії протиправними та зобов'язати відповідача врахувати при визначенні розміру пенсії за віком індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань з 23 квітня 2014 року.
04 травня 2016 року ухвалою суду замінено первинного відповідача Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва належним відповідачем Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва не з'явилася, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином. До суду надійшли заперечення, в яких представник зазначає, що відповідно до положень ст.33 Закону України «Про державну службу» в заробіток для обчислення пенсії державного службовця не враховується матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація. Тому відсутні підстави для проведення позивачу перерахунку пенсії з 23 квітня 2014 року (а.с.24-26).
Судом встановлено, що позивач 23 квітня 2014 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 52).
Згідно розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва «Про призначення пенсій» № 835197 від 29 квітня 2014 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.49, 50,51).
Згідно довідки про складові заробітної плати Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва № 06/14 від 15 червня 2016 року за період з 01 квітня 2012 року по 31 грудня 2012 року: індексація заробітної плати - 4184,80 грн., матеріальна допомоги на оздоровлення - 3827,55 грн., матеріальна допомога на соціально-побутові потреби - 4295,49 грн. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року: індексація заробітної плати - 5623,10 грн., матеріальна допомоги на оздоровлення - 3930,88 грн., матеріальна допомога на соціально-побутові потреби - 3914,46 грн ; за період з 01 січня 2014 року по 31 березня 2014 року: індексація заробітної плати - 1614,60 грн. (а.с.56,57,58).
15 січня 2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 23 квітня 2014 року з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби (а.с.43).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби на підставі довідки про складові заробітної плати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва № 19 від 23 квітня 2014 року.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII( в редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
З урахуванням зазначеної норми закону позивачеві призначена пенсія відповідно до стажу її роботи на державній службі в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, твердження відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Позивач просила задовольнити позовні вимоги, починаючи з 23 квітня 2014 року, а саме, з дати призначення позивачу пенсії.
11 серпня 2016 року ухвалою суду позовні вимоги в частині визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за за період із 23 квітня 2014 року по 28 вересня 2015 року залишено без розгляду.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тобто дана норма цього Закону надає можливість здійснити перерахунок пенсії з першого числа місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком, або з першого числа наступного місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком пенсії, і визначення дати перерахунку пенсії залежить від дати звернення особи за таким перерахунком.
Позивач звернулася з заявою до відповідача за перерахунком пенсії 15 січня 2016 року, тобто до 15 числа включно, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся до відповідача, тобто з 01 січня 2016 року.
Отже, адміністративний позов слід задовольнити частково: визнати дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію за віком із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, як державному службовцю протиправними. Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки про складові заробітної плати Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва № 19 від 23 квітня 2014 року з врахуванням виплачених сум пенсії. У задоволенні іншої частини позову відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 2, 5, 11, 12, 70, 71, 158-163, 183-2 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію за віком із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, як державному службовцю протиправними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки про складові заробітної плати Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва № 19 від 23 квітня 2014 року з врахуванням виплачених сум пенсії.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 16 серпня 2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.Є.Арапіна