Справа № 345/1834/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.08.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Мигович О.М.
секретаря Гладенької Л.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищенаведеним адміністративним позовом. Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1, є інвалідок 2 групи довічно, оскільки приймав участь у ліквідації наслідків.
Відповідно до вимог ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
З метою захисту своїх прав на пенсійне забезпечення позивач звернувся до суду із цим позовом, де просив визнати відмову відповідача протиправною та зобов'язати його перерахувати та здійснити виплату пенсії з рахуванням вимог діючого законодавства.
Позивач в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву в якій вказав, що позов підтримує та просить його задоволити, рогляд справи проводити у його відсутності.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі у судове засідання не з'явився, однак подав суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, просить у задоволенні позову відмовити з наведених у запереченні підстав.
Суд дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., що підтверджується копією посвідчення Серія НОМЕР_1, виданого 15.08.1997 року, а також вкладка до посвідченням, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) Серія НОМЕР_2, виданої 28.09.2000 року Івано-Франківською облдержадміністрацією (а.с. 9).
Також, судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії і перебуває на обліку в Калуському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області,
Згідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вимог п.п.1-3 постанови Кабінету міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що нею визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
3.У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
4) менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до п.п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1) до заяви про призначення пенсії додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Вказані вимоги законодавства позивачем було дотримано, оскільки відповідачу було надано усі наявні документи як підстави для нарахування пенсії із заробітку за роботу в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС, а тому наявні підстави для нарахування і виплати йому пенсії внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використанні як докази у справі (ч.4ст. 71 КАС України)
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
За умовами ст.22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцієюне є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
У відповідності до ст. 267 КАС України слід зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області подати звіт про виконання рішення у місячний строк після набрання рішенням законної сили
Керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.п.1-3 постанови Кабінету міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та ст. ст. 2, 4, 8, 9, 17, 71, 72,159, 160, 161, 162, 163, 186, 254, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області проводити нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до частин1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - без обмеження заробітної плати за фактично відпрацьований час за дні роботи в зоні відчуження та без обмеження суми нарахованої та виплачуваної пенсії з 01.01.2016 року.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області донарахувати та виплатити різницю недорахованої та не виплаченої суму пенсії з урахуванням фактично виплаченої.
Постанову у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний термін з моменту отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: