Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2016 р. Справа №818/881/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - Лебединець Н.І.,
представника відповідача - Войтенка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/881/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦАНТ+"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області
третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав у судовому засіданні, мотивуючи свої вимоги тим, що підприємство на протязі 2013 року було платником щомісячних авансових внесків по податку на прибуток підприємства відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755- VI (діяв до 01.01.2016). Згідно декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2012р дохід дорівнював 12244,4 тис. грн., сума авансових внесків, які сплачувались з січня 2013 р. по лютий 205 3 р. дорівнювала 143624 грн., та згідно декларації з податку на прибуток за 2012р. сума авансових внесків, які сплачувались з березня 2013 р. по грудень 2013 р. дорівнювала 577600грн.
У відповідності до ст. 57 ПКУ ТОВ «Цант+» за період 2013 рік було подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства №9091098098 від 03.03.2014р., в якій було задекларовано збитки в сумі 351540 грн. (тобто податок на прибуток відсутній) та здійснено зменшення нарахованої суми податку на суму нарахованих та сплачених щомісячних авансових внесків за період січень - грудень 2013 р. в сумі 721224 грн.
Згідно декларації з податку на прибуток за 2014р. №9080935486 від 24.02.2015 підприємство отримало збитки в сумі 1079199 грн. та проведено зменшення нарахованої суми податку на прибуток на суму нарахованих та сплачених щомісячних авансових внесків за період січень - лютий 2014 п. в сумі 115520.00* грн. (по декларації за 2012р. №9086844591 від 07.02.2013р. з щомісячним авансовим внеском в су мі 57760 грн.).
Крім того, підприємством були надмірно сплачені кошти в сумі 2767,00 грн. згідно платіжних доручень № 129 від 18.02.2013р. на суму 247,00 грн. та № 48 від 26.02.2014р. на суму 2520.00 грн.
Декларації з податку на прибуток камерально перевірені, нарахування в 1КП звірені.
Таким чином станом на 12.08.2016 р. в ІКП платника по податку на прибуток утворилась переплата в сумі 839511 грн.
26.02.2016 р. ТОВ «ЦАНТ +» подано до ДПІ в м. Сумах ГУ ДФС в Сумській області заяву про перерахування переплати з податку на прибуток в сумі 839511 грн. 00 коп. на поточний рахунок товариства.
Згідно акту звірки з ДПІ в м. Сумах ГУ ДФС України в Сумській області, станом на 16.06.2016 р. по особовому рахунку товариства по податку на прибуток, код класифікації доходів бюджету 11021000 рахується переплата в розмірі 839511 грн. 00 коп., яка на день звернення до суду не повернута позивачу.
Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Так, відповідно до п.п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Отже, для повернення надміру сплачених коштів платником податків має бути виконано дві обов'язкові вимоги: 1) відсутність у платника податків податкового боргу; 2) подання таким платником податків заяви про повернення сум грошового зобов'язання.
26.02.2016 р. позивачем подано до ДПІ у м. Сумах заяву про повернення суми надміру сплачених коштів у розмірі 839511,00 грн. шляхом перерахування такої суми на розрахунковий рахунок ТОВ «ЦАНТ +» в банку (а.с.9).
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Всупереч вказаній нормі відповідач не вчинив дії, спрямовані на повернення позивачу надміру сплачених сум грошових зобов'язань. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та зазначає, що оскільки право на повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток виникло у ТОВ «ЦАНТ +» на підставі Акту звірки ДПІ у м. Сумах та заяви про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань, у позивача є всі підстави для стягнення зайво сплачених коштів у розмірі 839511,00 грн. Просив позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, зазначив, що за ТОВ «ЦАНТ +» за 2013 рік дійсно рахується переплата з податку на прибуток підприємств, що підтверджується Актом №866-07 від 16.06.2016 (а.с.8), але просить суд врахувати наступне.
Відділом обліку платежів та зведеної звітності ДПІ у м. Сумах листом від 02.03.2016р. №10159/8/18-19- 20.01-23 на виконання п.22.4 Наказу ГУ ДФС у Сумській області від 16.01.2016 №31 «Про індикативні показники доходів на І квартал 2016 року» була направлена інформація на погодження до ГУ ДФС у Сумській області по ТОВ «Цант+» щодо повернення суми понад 1,0 тис. грн.
Також, Відділом обліку платежів та зведеної звітності ДПІ у м. Сумах було направлено платнику лист від 18.03.2016р. №12935/10/18-19-07-02-45, в якому повідомлено, що відповідно до Наказу ГУ ДФС у Сумській області «Про індикативні показники доходів на І квартал 2016 року» №31 від 16.01.2016р., враховуючи вагомість індикативних показників зі збору платежів до державного бюджету на І квартал 2016 року, повернення надміру та/або помилково сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими кодами бюджетної класифікації та повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску здійснюється за попереднім інформуванням Координаційно-моніторингового департаменту.
Відповідно наказу Головного управління ДФС у Сумській області «Про індикативні показники доходів на перший квартал 2016 року» від 16.01.2016р. №31, враховуючи вагомість індикативних показників зі збору платежів до державного бюджету на 1 квартал 2016р., повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за податками, зарахування надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за іншими кодами бюджетної класифікації та повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску здійснюється за попереднім інформуванням Координаційно-моніторингового департаменту.
Відповіді щодо погодження від ГУ ДФС у Сумській області до ДПІ у м. Сумах не надійшло.
Враховуючи викладене, ДПІ у м. Сумах не може повернути зайво сплачені позивачем кошти з податку на прибуток, оскільки відсутнє погодження ГУ ДФС у Сумській області. Тому, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений (а.с.23). 15.08.16 до суду надійшов відзив ГУ Державної казначейської служби у Сумській області (а.с.24-25).
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 24.02.2016 р. ТОВ «ЦАНТ +» подало до ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області (отримало 26.02.2016) заяву про повернення надміру сплачених авансових платежів з податку на прибуток в сумі 839511,00 грн. (а.с.9), згідно Акту звірки №20057-20 від 12.02.2016.
Листом від 18.03.2016 позивача повідомлено, що повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за податками здійснюється за попереднім інформуванням Координаційно-моніторингового управління ГУ ДФС у Сумській області (а.с.10).
Станом на день звернення до суду - 22.07.2016, кошти позивачу повернуті не були.
Суд вважає, що дії ДПІ у м. Сумах щодо неповернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання є протиправними з огляду на таке.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 43.1, 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення.
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, підставами для перерахування надмірно сплачених грошових зобов'язань на час звернення з відповідною заявою до контролюючого органу є наявність переплати по податку та відсутність податкового боргу у платника податків, що в даному випадку встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, що, у свою чергу, зобов'язує контролюючий орган вжити заходи до прийняття рішення про повернення надмірно сплачених до бюджету коштів.
У даному випадку фактична надмірна сплата позивачем суми податку на прибуток у звітному (податковому) періоді (2015 рік) здійснена у вигляді авансових внесків з податку на прибуток протягом 2015 року, що підтверджується відповідними платіжними документами, Актом звірки №866-07 від 16.06.2016 (а.с.8). та не заперечується відповідачем.
Водночас відповідачем не виявлені та не встановлені будь-які дані про невідповідність суми надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток (яка зазначається у заяві про повернення коштів) сумі, заявленій в податковій декларації.
Таким чином, станом на 30.06.2016р. в інтегрованій картці ТОВ"ЦАНТ +" по авансових внесках з податку на прибуток утворилася переплата в сумі 839511,00 грн.(а.с.30).
Відтак, платник податків має право на повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток, яке він фактично сплатив за 2015 р., а підставою є дані податкової декларації за звітний податковий період.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо відшкодування судових витрат, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст.87 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Судовий збір сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом склав 2756,00 грн. ( а.с. 2а,18)
Згідно з ч. 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області 2756,00 грн. в рахунок відшкодування судових витрат.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦАНТ+" до Державної податкової інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинути дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області, яка полягає у невиконанні передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ЦАНТ+" надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 839511,00 грн.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області виконати заходи щодо надання до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ЦАНТ+" з Державного бюджету України надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 839511,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦАНТ+" 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. в рахунок відшкодування судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 16.08.2016 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець