ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2016 року м. Київ К/800/47634/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач), суддів:Олексієнка М.М., Рецебуринського Ю.Й., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві на постанову Ленінського районного суду міста Полтави від 27 березня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2013 року, -
встановив:
У лютому 2013 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом, у якому просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві нарахувати та виплатити йому пенсію як судді у відставці у відповідності до статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року № 2453-VI (далі - Закон № 2453-VI) на підставі наданої ним заяви та довідки № 09-08/43-13 від 16 січня 2013 року.
Постановою Ленінського районного суду міста Полтави від 27 березня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2013 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Ленінського районного суду міста Полтави від 27 березня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2013 року і прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Позивач подав письмове заперечення на зазначену касаційну скаргу, просить таку залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Суди встановили, що ОСОБА_4 працював на посаді судді господарського суду Полтавської області та з 2 червня 2003 року звільнений з посади судді у зв'язку з виходом у відставку за станом здоров'я на підставі постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 15 травня 2003 року № 811-IV і наказу голови господарського суду Полтавської області від 2 червня 2003 року № 24.
Позивачеві було призначено пенсію на підставі Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (надалі - Закон № 3723-ХІІ) в розмірі 87 відсотків заробітної плати.
17 січня 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим суддям, надавши довідку № 09-08/43-13 від 16 січня 2013 року, видану господарським судом Полтавської області.
Однак листом від 25 січня 2013 року за вихідним № 10/К-02 Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві відмовило позивачеві у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що заробітна плата державних службовців не підвищувалась.
Частиною 1 статті 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у частині 1 статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і пенсія.
Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 47 Закону № 2453-VI незалежність судді забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді (частина 6 статті 47 зазначеного Закону).
Визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання суддям за рахунок держави матеріального забезпечення та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до них високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості. Про це неодноразово наголошував у своїх рішеннях Конституційний Суд України.
Відповідно до частини 4 статті 43 Закону України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року № 2862-XII (чинного на час виходу позивача у відставку) судді, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону № 3723-ХІІ, яка визначає умови пенсійного забезпечення і грошової допомоги державним службовцям.
Згідно із статтею 371 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Згідно пункту 4 зазначеної постанови № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за
відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку)
пенсії.
Як встановлено судами, позивач є суддею у відставці та отримує пенсію на умовах, передбачених статтею 37 Закону № 3723-ХІІ.
1 січня 2012 року введено в дію статтю 129 Закону № 2453-VІ, якою по-новому врегульовано питання, пов'язані із суддівською винагородою, та запроваджено поетапне збільшення посадових окладів суддів.
Суди вірно вказали, що в частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців, стаття 138 Закону № 2453-VI передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених статтею 37 Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до довідки господарського суду Полтавської області № 09-08/43-13 від 16 січня 2013 року, виданої ОСОБА_4, заробітна плата, яка враховується при перерахунку пенсії судді у відставці, з 1 січня 2013 року становить 16058 гривень.
Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4, вказавши, що розмір пенсії чи довічного грошового утримання судді у відставці безпосередньо пов'язаний із розміром грошової винагороди судді, який працює на відповідній посаді, а тому позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії.
За змістом частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення у межах касаційної скарги.
Доводи, викладені відповідачем у касаційній скарзі, не спростовують встановлених судами обставин справи та їх висновків.
Згідно частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За приписами частини 2 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду міста Полтави від 27 березня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в місті Полтаві про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Олексієнко М.М.
Рецебуринський Ю.Й.