УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року Справа № 876/4144/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А. І.,
суддів - Гінди О. М., Качмара В. Я.,
з участю секретаря - Андрушківа І. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державного управління справами та Державного підприємства «Санаторій «Збруч» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2016 року у справі № 819/2485/15 за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства «Санаторій «Збруч» про припинення права користування надрами,
ВСТАНОВИВ:
Державна служба геології та надр України звернулася до суду з позовом до Державного підприємства «Санаторій «Збруч» (далі - ДП «Санаторій «Збруч»), в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами від 18 жовтня 2006 року № 4090 з метою видобування мінеральної лікувально-столової води Ново-Збручанського родовища, де розташована свердловина № 31-ре.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що відповідачем не внесено протягом шести місяців плати за користування надрами, протягом наданого строку для усунення порушень жодних дій не вчинено та не надано згоди на припинення права користування надрами, відтак, таке право підлягає припиненню судом.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2016 року вказаний позов задоволено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Державне управління справами та ДП «Санаторій «Збруч» подали апеляційні скарги, в яких, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги Державне управління справами обґрунтовує тим, що ДП «Санаторій «Збруч» перебуває в його управлінні, майно вказаного підприємства є державною власністю та закріплено за ним на праві господарського відання, а тому анулювання ДП «Санаторій «Збруч» дозволу на використання надр впливає на права та обов'язки Державного управління справами в частині забезпечення надання лікувально-профілактичної допомоги та санаторно-курортного обслуговування, умов для відпочинку особам, обслуговування яких здійснюється Державним управлінням справами. Вказує, що суд першої інстанції не врахував відсутність в матеріалах справи доказів, які б підтверджували наявність обставин, необхідних для припинення права користування надрами з підстав, передбачених частиною першою статті 26 Кодексу України про надра.
ДП «Санаторій «Збруч» в обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує на те, що позбавлення його дозволу на користування надрами унеможливить відновлення його діяльності з надання санаторного лікування. Зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що заборгованість зі сплати податку за користування надрами є незначною та контролюючим органом частково розстрочена.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце його проведення, тому відповідно до частини першої статті 41 та частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, суд приходить до висновку, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а оскаржену постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 18 жовтня 2006 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України надано ДП «Санаторій «Збруч» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4090 з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод типу «Нафтуся» на ділянці Ново-Збручанського родовища, де розташована свердловина № 31-ре, терміном дії 12 років. Однією з особливих (додаткових) умов вказаного дозволу визначено своєчасну і в повному обсязі сплату обов'язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
Листом Міністерства доходів і зборів України від 25 березня 2014 року № 5414/5/99-99-15-04-01-16 повідомлено Державну службу геології та надр України про наявність у відповідача заборгованості із внесення плати за користування надрами у розмірі 43,5 тис. грн.
Наказом голови Державної служби геології та надр України від 17 квітня 2014 року № 119 «Про анулювання та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень, а саме: надати підтверджуючі документи щодо сплати заборгованості за користування надрами, про що його повідомлено листом від 08 травня 2014 року № 6533/02/14-14 (поштове відправлення отримане відповідачем 20 травня 2014 року).
Листом від 24 квітня 2014 року ДП «Санаторій «Збруч» звернулося до Державної служби геології та надр України з клопотанням про продовження строку усунення порушень щодо сплати податкового боргу з посиланням на арешт його банківських рахунків.
Листом від 22 вересня 2014 року № 3560/5/99-99-15-04-01-16 Державна фіскальна служба України просила Державну службу геології та надр України розглянути питання зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, виданого відповідачу.
Наказом Державної служби геології та надр України від 03 листопада 2014 року № 352 надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень законодавства про надра, про що його повідомлено листом від 07 листопада 2014 року № 15615/02/14-14 (поштове відправлення отримане відповідачем 21 листопада 2014 року).
Листом від 16 грудня 2014 року № 223 відповідач просив відтермінувати розгляд питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами до вирішення фінансових проблем.
21 січня 2015 року Державна фіскальна служба України звернулася до Державної служби геології та надр України листом № 1148/5/99-15-04-01-16, в якому просила розглянути питання зупинення дії спеціального дозволу відповідача на користування надрами.
Наказом Державної служби геології та надр України від 19 березня 2015 року № 52 надано відповідачу 15 календарних днів для усунення порушень законодавства про надра, про що його повідомлено листом від 24 березня 2015 року № 3271/13/14-15 (поштове відправлення отримане відповідачем 01 квітня 2015 року).
Наказом Державної служби геології та надр України від 19 травня 2015 року № 119 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами відповідача та надано йому 30 календарних днів для усунення порушень особливої умови вказаного дозволу, про що його було повідомлено листом від 28 травня 2015 року № 5954/13/14-15 (поштове відправлення отримане відповідачем 02 червня 2015 року).
У зв'язку з неусуненням причин зупинення дії спеціального дозволу Державна служба геології та надр України листом від 09 липня 2015 року № 8529/13/14-15 запропонувала ДП «Санаторій «Збруч» надати у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами Ново-Збручанського родовища згідно з спеціальним дозволом від 18 жовтня 2006 року № 4090.
28 липня 2015 року на адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист відповідача від 21 липня 2015 року № 163 про незгоду з припиненням права користування надрами Ново-Збручанського родовища згідно з спеціальним дозволом від 18 жовтня 2006 року № 4090, що послужило підставою для звернення до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що відповідачем порушено особливу умову спеціального дозволу - не забезпечено своєчасну і в повному обсязі сплату обов'язкових платежів, вказане порушення не усунуто у наданий строк, а тому його право користування надрами підлягає припиненню.
Суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України.
Статтею 19 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу України про надра права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що недотримання вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, є підставою для припинення права користування надрами. Таке право припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр припинення такого права здійснюється виключно у судовому порядку.
Як видно з матеріалів справи, особливою (додатковою) умовою спеціального дозволу на користування надрами від 18 жовтня 2006 року № 4090, наданого ДП «Санаторій «Збруч», є своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
Натомість, згідно з відомостями, наданими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, на виконання пункту 263.13.2 пункту 263.13 статті 263 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року), відповідачем не вносилась плата за користування надрами протягом шести місяців.
Крім цього, незважаючи на неодноразове надання відповідачу строку на усунення вказаного порушення, ним не вчинялось жодних дій щодо його усунення.
Враховуючи викладене, а також те, що ДП «Санаторій «Збруч» не погоджувалось з припиненням його права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для припинення права відповідача на користування надрами в судовому порядку.
За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини першої статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційних скарг без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Державного управління справами та Державного підприємства «Санаторій «Збруч» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2016 року у справі № 819/2485/15 - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А. І. Рибачук
Судді О. М. Гінда
В. Я. Качмар
Повний текст ухвали виготовлено 22 серпня 2016 року.