Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 серпня 2016 р. № 820/2927/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення Харківської області державної адміністрації від 05.02.2016 року в частині відмови у визначенні статусу ОСОБА_1 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов'язати відповідача видати йому відповідне посвідчення
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він неодноразово звертався до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації з заявами, в якій просив встановити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати відповідне посвідчення 3 категорії на підставі копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, копії військового квитка, архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України. Листами від 11.02.2016 р. та 14.03.2016 року відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову у встановленні статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач вважає таку відмову незаконною та не обґрунтованою, у зв'язку з чим змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Позивач у судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник відповідача - Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, позов не визнав.
У письмових запереченнях на позов (а.с.46-51) відповідач зазначив, що за судженням робочої групи з питань визначення статусу осію, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (протокол від 05.02.2016р. № 1) при Харківській ОДА, громадянин ОСОБА_1 не відноситься до категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки, надана ним до заяви довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 27.10.2015 р. №179/1/11773 не може бути застосована в якості документа на підтвердження участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 57278, як то визначено п.6 ч.1 ст.11 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Положення про робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, так як документи даної військової частини знищені, а згідно Переліку військових частин, закладів, підприємств та організацій, особистий склад яких приймав участь в роботах з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у 1986-1990 рр. місце дислокації військової частини 57278 встановлено за межами зогни відчуження. За таких підстав, представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, позивач - ОСОБА_1, з 22.04.1988 року по 07.09.1988 року, був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3, що підтверджується посвідченням А№897639 від 28.05.1991 року. (а.с.12).
Як вбачається з архівної довідки Галузевого державного архіву №179/1/11773 від 27.10.2015 року, підтвердити участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_3 в складі в/ч 57278 за період з 22.04.1988 р. по 07.09.1988 р. не має можливості. Однак, згідно Переліку військових частин, установ, підприємств і організації, особовий склад яких приймав участь в роботах по ліквідації наслідків на ЧАЕС в зоні відчуження затверджений Директивою начальника ГШ ЗС України №ДГШ-63 від 14.04.1993 р., особовий склад військової частини №57278 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС в період з 13.05.1986 р. по 15.10.1989 р. (а.с.20).
З військового квитка серії ПУ №6946253, виданого Балаклійським районним військовим комісаріатом Харківської області 04.11.1975 року встановлено, що ОСОБА_1 в період з 22.04 по 07.09.1988 року виконував урядове завдання по ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 57278, отримав дозу опромінення 4,96 БАР. (а.с13-15.)
Також, відповідно до довідки Балаклійського районного військового комісаріату Харківської області №4/688 від 15.12.2009 року, виданої позивачу в тому, що він призивався на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 22.04.1988 р. по 07.09.1988 р. при військовій частині 57278. (ас.16).
У зв'язку з вищевказаним обставинами, позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації з заявою про визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачу відповідного посвідчення 3-ої категорії, на підтвердження чого надав копії необхідних документів.
Листом за підписом заступника директора департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 11.02.2016 р. №01-40/05/1185 та директора департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 14.03.2016 р. №С-492/01-44/01 позивача повідомлено, що на засіданні Робочої групи прийнято рішення (протокол від 05.02.2016р. №1) про відмову у встановленні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (а.с.21, 22-23). Вказане слугувало підставою для звернення ОСОБА_1 з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що статтею 19 Конституції України встановлено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За правилами, встановленим ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ.
Згідно статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно примітки до статті 10 вищевказаного закону, тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
У відповідності до пункту 3 частини 1 статті 14 Закону №796-ХІІ, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів.
Частиною 1 та 3 статті 65 Закону №796-ХІІ, встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України, зокрема постановою від 20.01.1997 року №51.
Пунктом 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія ОСОБА_4 цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" і "Постраждалий від Чорнобильської катастрофи" (категорії 1, 2, З серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. N 135, з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.
Так, пунктом 10 вищевказаного порядку встановлено, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту)
Враховуючи, що ОСОБА_1 надано до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації копію військового квитка та документи, що свідчать про направлення позивача на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини 57278, особовий склад якої приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, суд доходить висновку про безпідставність відмови робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації та задоволення позовних вимог в цій частині.
Суд відмічає, що спірне рішення відповідача, оформлене протоколом від 05.02.2016 р. № 1, не відповідає критеріям, встановленим ч. 3 ст. 2 КАС України.
Разом з тим, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення та видати посвідчення ОСОБА_1 учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, суд зазначає, що дана вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не може перебирати на себе функції іншого органу державної влади.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відтак, в цій часині позов ОСОБА_1 слід задовольнити шляхом зобов'язання відповідача вирішити питання про встановлення відповідного статусу позивачу з урахуванням висновків суду.
На підставі наведене та керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення комісії з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення Харківської області державної адміністрації від 05.02.2016 року в частині відмови у визначенні статусу ОСОБА_1 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації повторно розглянути питання щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 15 серпня 2016 року.
Суддя Панченко О.В.