Ухвала суду № 59880841, 17.08.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2016
Номер справи
674/231/16-а
Номер документу
59880841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 674/231/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Артемчук В.М.

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

17 серпня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Сапальової Т.В. Матохнюка Д.Б. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Томашук А.В.,

позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Яворського Ігора Валерійовича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області на постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 19 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про зобов'язання перерахунку та виплати індексації пенсії,

В С Т А Н О В И В :

в лютому 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Дунаєвського районного суду Хмельницької області з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про зобов'язання перерахунку та виплати індексації.

Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 19.05.2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, управлінням Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити, в свою чергу, позивач просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Дунаєвецькому районі Хмельницької області з 26.11.2009 року та одержує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ "Про державну службу".

16.01.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі із заявою про перерахунок пенсії та нарахування індексації пенсії відповідно до величини індексу споживчих цін.

Відповідач листом №4/Т-10 від 01.02.2016 року відмовив позивачу у проведенні індексації пенсії у заявленому позивачем розмірі, мотивуючи свої дії тим, що базовим місяцем для розрахунку індексації пенсії є листопад 2009 року, відповідно до даних Держкомстату України, його пенсія проіндексована в березні 2010 року, а розмір індексації з грудня 2014 року по лютий 2016 року становить 37,3%, що в грошовому еквіваленті складає 353 гривні 98 копійок, тому оскільки КМУ не прийнята постанова про особливий порядок індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій, за вказаний період застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача незаконною, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", КАС України прийшов до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Статтею 1 ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 цього ж Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до ст.4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Правила визначення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення встановлені в Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078.

Згідно п.1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101%. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений в абаці другому цього пункту.

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, до яких, серед інших, віднесена пенсія.

Відповідно до п.4 Порядку пенсії індексуються в межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, Законом та Порядком не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі виплат індексації пенсії, тому її нарахування та виплата, за загальним правилом, не може бути здійснена на якийсь строк, та не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, при умові, що не відбулись зміни в законодавстві.

Пунктом 9 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, установлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; та установлено, що норми Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік делеговано Кабінету Міністрів України.

Однак, на час виникнення спірних правовідносин, Кабінет Міністрів України не прийняв Постанову, яка регулює питання визначення особливого порядку та розмірів індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а тому при нарахуванні та виплаті індексації пенсії у 2015 році застосуванню підлягають положення Закону України " Про індексацію грошових доходів населення" до набрання чинності відповідного порядку проведення індексації на 2015 рік, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Суд вважає, що відповідач до 01.01.2015 року проводив індексацію відповідно до норм чинного законодавства. Разом з тим дії відповідача, які пов'язані з нарахуванням та виплатою індексації після 01.01.2015 року суперечать чинному законодавству і є протиправними.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено вимоги чинного законодавства при проведенні індексації пенсійних виплат ОСОБА_2, що потягло за собою зменшення загального розміру його пенсії, а тому дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо нарахування та виплати індексації пенсії ОСОБА_2 слід визнати протиправними.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 19 травня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі протягом п'яти днів.

Головуючий Боровицький О. А. Судді Сапальова Т.В. Матохнюк Д.Б.