Ухвала суду № 59880480, 18.08.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
823/197/16
Номер документу
59880480
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/197/16 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвіної Н.М.,

суддів Ганечко О.М.,

Хрімлі О.Г.,

при секретарі Рафальській І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державної Казначейської служби України та Державної фіскальної служби України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Чигирин» Чигиринської міської ради до Державної фіскальної служби України, Державної Казначейської служби України про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), Державної казначейської служби України (далі - ДКС України) та з урахуванням уточнення вимог позову просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність ДФС України та ДКС України щодо незарахування на рахунок КП «Чигирин» Чигиринської міської ради у системі електронного адміністрування ПДВ з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України»;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії щодо зарахування на рахунок КП «Чигирин» Чигиринської міської ради № 37511000141524 у системі електронного адміністрування ПДВ платника кошти в сумі 102974 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04 червня 2015 року № 375.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачами подано апеляційні скарги, з проханням скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що КП «Чигирин» Чигиринської міської ради зареєстроване як юридична особа 08 листопада 2011 року, за ідентифікаційним кодом 36783147. Підприємство з 15 березня 2012 року є платником податку на додану вартість, що підтверджується відповідним свідоцтвом № 200035561 серії НБ № 296573.

У відповідності до рішення Чигиринської міської ради від 06 березня 2012 року № 2-36 позивач є виробником та виконавцем житлово-комунальних послуг з постачання холодної води та водовідведення для всіх споживачів житлового фонду та підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, які розташовані в м. Чигирин.

На підставі договорів про організацію взаєморозрахунків від 23 листопада 2015 № 49/375 та від 18 грудня 2015 № 58/375, укладених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 375, підприємством отримано субвенції з бюджету на погашення заборгованості з різниці у тарифах в розмірі 49 891 грн. та 53 083 грн., на загальну суму 102 974 грн.

Вказана сума субвенцій згідно платіжних доручень № 3 від 10 грудня 2015 та № 5 від 28 грудня 2015 року була направлена на погашення податкової заборгованості з ПДВ (стала сумою зменшення узгоджених податкових зобов'язань підприємства зі сплати ПДВ, яка згідно положень Податкового кодексу України та п.9 Порядку електронного адміністрування ПДВ, повинна бути зарахована в збільшення суми поповнення електронного рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ).

У визначені законом строки кошти на загальну суму 102 974 грн. на електронний рахунок КП «Чигирин» Чигиринської міської ради зараховані не були в зв'язку з чим позивач листом від 21 січня 2016 року звернувся за відповідними роз'ясненнями до Камянської ОДПІ та до ГУ ДФС у Черкаській області.

ГУ ДФС у Черкаській області листом від 18 лютого 2016 року № 3656/23-00-15-0212 повідомило КП «Чигирин» Чигиринської міської ради, що вирішення порушеного підприємством питання не відноситься до його компетенції, оскільки система електронного адміністрування працює в автоматичному режимі та обслуговується безпосередньо ДФС України та ДКС України.

Вважаючи бездіяльність ДФС України та ДКС України щодо незарахування на рахунок КП «Чигирин» Чигиринської міської ради у системі електронного адміністрування ПДВ коштів на загальну суму 102 974 грн. - протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до п. 200-1.1 ст. 200-1 Податкового кодексу України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Відповідно до п. 200-1.4 ст. 200-1 Податкового кодексу України, (у редакції Закону України від 16.07.2015 № 643-VII), на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, зокрема з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

Згідно п. 200-1.5 ст. 200-1 Податкового кодексу України, з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

На запит платника податку, йому шляхом надсилання електронного повідомлення, надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Згідно п.200-1.6. ст.200-1 ПК України, за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.

Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню: а) або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку; б) або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника.

Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).

На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов'язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, має право надсилати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коригуючі реєстри для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.

Пунктом 200-1.7. ст.200-1 ПК України встановленою, що кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених п.200-1.5 ст.200-1 цього Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.

Таким чином, за звітні податкові періоди, починаючи з лютого 2015 року перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному п.200.2 ст.200 Кодексу, лише з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.

Крім того, платник податків не має права самостійно розпоряджатися коштами, які знаходяться на такому рахунку.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), за рахунок джерел, зазначених у статті 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Згідно з п.9 Порядку, у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.

Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.

На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.

У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.

ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.

Зазначені зміни спрямовані на впорядкування податкових відносин при використанні субвенції з державного бюджету для сплати податкових платежів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 04 червня 2015 року «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню».

За результатами цих змін на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 2001.3 ст. 2001 ПК України.

З досліджених судом матеріалів справи встановлено, що ДКС України листами від 11 грудня 2015 року № 9-08/1111-31431 та від 29 грудня 2015 року № 9-08/1224-33017 повідомила ДФС України щодо зарахованих 10 грудня 2015 року та 28 грудня 2015 року сум ПДВ за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови КМУ від 04 червня 2015 року по платникам податків, в тому числі і по КП «Чигирин» Чигиринської міської ради в розмірі 49891 грн. та 53083 грн. відповідно.

При цьому, 18 січня 2016 року коригуючі реєстри типу 8 (в тому числі і по позивачу) були направлені Казначейству в електронному вигляді, відповідно до порядку інформаційного співробітництва між відомствами, про що ДКС України була повідомлено листом ДФС України від 18 січня 2016 року № 716/5/99-99-23-01-16.

Разом з тим, листом від 21 січня 2016 року № 10-08/151-1122 ДКС України повідомила ДФС України, що інформація щодо обробки коригуючих реєстрів зазначених в листі від 18 січня 2016 відсутня.

TOB «Програміка», що є розробником програмного забезпечення ДФС, листом від 25 січня 2016 року № 02-15/2 підтвердило, що всі пакети коригуючих реєстрів типу 8 були передані Казначейству 18 січня 2016 року, по всіх пакетах інформаційна система ДФС отримала відповідь про успішну доставку.

Додатково TOB «Програміка» проінформувало, що відповідно до документу Доопрацювання АС Є-Казна щодо електронного адміністрування ПДВ, специфікації взаємодії з системами автоматизації Державної фіскальної служби успішно переданим вважається пакет, який отримав відповідь від системи Казначейства зі статусом NEW в полі квитанції. Всі пакети коригуючих реєстрів з типом 8, передані Казначейству 18 січня 2016 року, отримали квитанцію зі статусом NEW, що зафіксовано в журналі передачі пакетів інформаційної системи ДФС.

Натомість, з пояснень представника ДКС України вбачається, що реєстри з ознакою коригування типу 8 починаючи з 13 червня 2015 року технічно не можуть бути прийняті до обробки.

З досліджених колегією суддів матеріалів справи, колегією суддів з'ясовано, що позивачем, як сумлінним платником податків та зборів у встановлені законом строки була направлена сума субвенцій в розмірі 49891 грн. та 53083 грн. на погашення податкової заборгованості з ПДВ.

Тобто позивач у даному випадку діяв у відповідності до норм та приписів ПК України.

Разом з тим, порушення прав позивача відбулось через неузгодженість дій відповідачів.

Отже, не зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань КП «Чигирин» Чигиринської міської ради зі сплати податку на додану вартість та, відповідно, не зарахування суми зменшення узгоджених податкових зобов'язань зі сплати ПДВ в рахунок поповнення електронного рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ за отриманими відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 375 субвенціями, є наслідком невиконання ДФС України та ДКС України покладених на них обов'язків, а отже є їхньою бездіяльністю.

З огляду за зазначені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що не узгодженість дій між ДФС України та ДКС України, дають підстави стверджувати про невиконання останніми п. 9 Постанови КМУ від 16 жовтня 2014 року № 569, що є порушенням податкового законодавства та прав КП «Чигирин» Чигиринської міської ради в розрізі правового регулювання електронного адміністрування з ПДВ.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для висновку про порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційні скарги Державної Казначейської служби України та Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 23 серпня 2016 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.