ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2016 року 17год.00хв.Справа № 808/2300/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М., та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не прибув;
відповідача: не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Метінвест-Промсервіс"
до Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Метінвест-Промсервіс" (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у прийнятті податкової звітності декларації з ПДВ за квітень 2016, поданої позивачем 18.05.2016; скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 01.06.2016 про нарахування грошового зобовязання про сплату штрафних (фінансових) санкцій в сумі 170,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивачем була сформована в електронній формі та 18.05.2016 подана податкова декларація з ПДВ за квітень 2016. Однак, 01.06.2016 позивачем був отриманий лист про відмову в прийнятті податкової звітності, відповідно до якого зазначено, що підприємством заповнено звіт всупереч вимогам Наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21. Відмова відповідача в прийнятті податкової звітності не містить вказівки на те, який саме з обовязкових реквізитів податкової декларації, передбачений пп. 48.3, 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України (далі ПК України), не було зазначено позивачем. Прийняття податкової декларації є обовязком контролюючого органу. Зважаючи, що відповідачем неправомірно не прийнято декларацію з ПДВ за квітень 2016 року, подану 18.05.2016, а відтак, і податкове повідомлення-рішення, яким визначено штрафні санкції за неподання податкової звітності, є неправомірним. Позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю, справу розглянути без участі його представника.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання представник не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши матеріали справи та перевіривши обґрунтованість доводів, суд дійшов таких висновків.
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Метінвест-Промсервіс" зареєстроване як юридична особа (а.с.36-41), є платником ПДВ.
18.05.2016 позивач засобами електронного звязку подав до відповідача декларацію з ПДВ за квітень 2016 (а.с.7-11). Вказану декларацію відповідач отримав, що підтверджується квитанцією № 2 (а.с.12).
31.05.2016 відповідач направив на адресу позивача лист № 1705/10/08-25-15-033 "Про відмову у прийнятті податкової звітності", в якому повідомив, що за результатами камеральної перевірки податкової декларації з ПДВ за квітень 2016, встановлено, що підприємством заповнено зазначений звіт всупереч Наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21. У звязку з вищенаведеним, податковій декларації з ПДВ за квітень 2016 року присвоєно статус "не визнано як податкова звітність" та запропоновано повторно подати податкову декларацію з ПДВ за квітень 2016 (а.с.13).
01.06.2016 відповідачем складено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість №407/12-017/39641616 (а.с.16), яким встановлено факт неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2016 року.
На підставі вказаного акта перевірки відповідачем 01.06.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001641200, яким позивачу збільшена сума грошового зобовязання за платежем податок на додану вартість за штрафними санкціями на 170,00 грн.
Позивач не погоджується з відмовою відповідача в прийнятті декларації з ПДВ та вказаним податковим повідомленням-рішенням.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Статтею 48 ПК України встановлено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником.
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Положеннями пункту 49.8 статті 49 ПК України передбачено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Підпунктом 4.13.6 Методичних рекомендацій з прийняття та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 14.06.2012 № 516, визначено, що у випадку подання платником податків звітності в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку в ЦОЕЗ останній формує повідомлення платнику податків про отримання електронного звіту ЦОЕЗ; перевіряє цілісність та відповідність транспортного повідомлення уніфікованому формату; розшифровує електронний звіт; перевіряє дійсність та достовірність накладених на звіт ЕЦП; перевіряє відповідність формату електронного звіту; перевіряє заповнення обов'язкових реквізитів електронного звіту, які є обов'язковими для звітів на паперових носіях, що забезпечується відповідними алгоритмами контролю при прийомі звітів через ЦОЕЗ; формує першу квитанцію завіряє своїм ЕЦП та спрямовує платнику податків. В зазначеній квитанції у текстовому форматі вказуються реквізити отриманого електронного звіту, відповідність формату електронного звіту, результати перевірки ЕЦП та арифметично-логічної перевірки, реєстраційний номер, дата та час отримання електронного звіту та дані відправника квитанції; імпортує дані електронного звіту, по якому відправлена платнику податків перша квитанція, у базу даних АО; завіряє електронний звіт платника податків власним ЕЦП, шифрує та передає у відповідні органи АО за місцем реєстрації підписанту; завіряє власним ЕЦП другу квитанцію, отриману від відповідних органів адресата звітності за місцем реєстрації платника податків, шифрує та передає її суб'єкту звітності.
Факт прийняття звіту в електронній формі адресатом звітності від платника податків підтверджується другою квитанцією.
За приписами пункту 49.9 статті 49 ПК України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Пункт 49.10 ст. 49 ПК України визначає, що відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
З повідомлення відповідача від 31.05.2016 № 1705/10/08-25-15-033 не вбачається, який саме з обовязкових реквізитів податкової декларації, передбачений пп. 48.3, 48.4 ст. 48 ПК України, позивачем не зазначено.
Покликання відповідача на заповнення позивачем звіту всупереч наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 суд не може прийняти як достатню підставу відмови в прийнятті податкової звітності, оскільки з наданої відповіді не зрозуміло, в чому полягає невідповідність поданої декларації зазначеному наказу.
А відтак, дії відповідача щодо відмови у прийнятті податкової звітності - декларації з ПДВ за квітень 2016 року, поданої ТОВ "Метінвест-Промсервіс", є неправомірними.
Згідно з п. 49.13 ст. 49 ПК України, у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
З урахуванням вказаного, подана позивачем 18.05.2016 податкова декларація з ПДВ за квітень 2016 року вважається поданою 18.05.2016.
За наведених обставин, факт неподання позивачем податкової декларації з ПДВ за квітень 2016 року не має місця, що виключає застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. А відтак, податкове повідомлення-рішення від 01.06.2016 № НОМЕР_1 слід визнати протиправним та скасувати.
Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо відмови у прийнятті податкової звітності - декларації з ПДВ за квітень 2016 року, поданої ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Метінвест-Промсервіс" 18.05.2016.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 01.06.2016.
Присудити на користь позивача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Метінвест-Промсервіс" (код ЄДРПОУ 39641616) судовий збір в сумі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39502086).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька