Ухвала суду № 59873164, 22.08.2016, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
320/5335/16-к
Номер документу
59873164
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 22.08.2016

Справа № 320/5335/16-к

(1-кс/320/1304/16)

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

«22» серпня 2016 року Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Пономаренко Л.Е.,

за участю:

секретаря Воробйової В.В.,

слідчого Мелітопольського ВП ГуНп в Запорізькій області ОСОБА_1,

розглянувши погоджене прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2 клопотання про проведення перевірки по матеріалам кримінального провадження №12016080140003184 від 21.06.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175 КК України,

В С Т А Н О В И В:

В направленому на адрес суду клопотанні слідчий Мелітопольського ВП ГуНп в Запорізькій області ОСОБА_1 просить: надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки представниками Головного управління Держпраці у Запорізькій області (адреса: 69032, м. Запоріжжя, Північне шосе, 25; Е-mail: 08zp@dsp.gov.ua, web: http://www.zp.dsp.gov.ua; тел. (061) 222 75 10, 787 52 41) дотримання вимог законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Компанія МВО» (адреса: 72319, м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького 28, тел. 067612 91 90, 096602 90 77, 067610 31 60, kompaniyamvo@mail.ru, код ЄДРПОУ 39453628); на виконання перевірки поставити питання дотримання вимог законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Компанія МВО» в частині дотримання строків виплати заробітної плати та наявності заборгованості перед працівником ОСОБА_3; дотримання строків розрахунку при звільненні ОСОБА_3; проведення перевірки доручити представникам Головного управління Держпраці у Запорізькій області.

В обґрунтування доводів заявленого клопотання зазначає, що до Мелітопольського ВП ГУНП надійшла заява колишнього працівника ТОВ «Компанія МВО» ОСОБА_3 про те, що з грудня 2015 року по момент її звільнення 09.03.2016 та в попередній час керівництво ТОВ «Компанія МВО» не виплачує їй заробітну плату, порушуючи її трудові права, внаслідок чого виникла заборгованість станом на 01.02.2016 в сумі 13017 грн.

За вказаними обставинами 21.06.2016 відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016080140003184, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст.175 КК України.

Допитана в якості потерпілої ОСОБА_3 підтвердила відомості викладені в заяві про вчинення злочину, повідомивши про виникнення у ТОВ «Компанія МВО» заборгованості з виплати заробітної плати перед нею з 2014 року без жодних законних підстав, яку керівництво вказаного товариство умисно не виплачує їй до теперішнього часу.

Допитаний в якості свідка директор ТОВ «Компанія МВО» ОСОБА_4 заперечував в зазначеній сумі заборгованість з виплати заробітної плати перед ОСОБА_3, повідомивши про наявну заборгованість вказаного товариства перед зазначеним працівником за січень та частково лютий 2016 року. Заборгованість обґрунтував фінансовими проблемами товариства.

Згідно з ч. 3 ст. 15 Закону України «Про оплату праці», оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці»,заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Крім того, ч. 6 ст. 24 цього ж закону встановлює, що своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 КК України кримінально караною є безпідставна невиплата заробітної плати, інших установлених законом оплат, громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства. Вказаний злочин характеризується прями умислом на невиплату заробітної плати за обєктивної можливості виплати такої своєчасно та в повному обсязі.

Положенням «Про Державну службу України з питань праці», затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці у своїй діяльності керуєтьсяКонституцієюта законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Частиною 4 вказаного Положення визначено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань:

П.6 здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;

П.51 складає у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про такі правопорушення і накладає адміністративні стягнення;

П.53 здійснює фіксацію процесу проведення перевірок з використанням засобів аудіо-, фото- та відеотехніки;

П.54 накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці;

Частиною 6 вказаного Положення визначено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право:

П.5 безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці;

П.7 одержувати від роботодавців і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки про результати проведення експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан виконання профілактичної роботи, причини порушень законодавства та про вжиття заходів для їх усунення;

П.9 залучати працівників правоохоронних органів до здійснення заходів з державного нагляду (контролю) у сфері, що належить до компетенції Держпраці;

Частиною 8 вказаного Положення визначено, що Держпраці під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, обєднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами та організаціями.

Частиною 7 вказаного Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Територіальним органом Держпраці у Запорізькій області є Головне управління Держпраці у Запорізькій області (адреса: 69032, м. Запоріжжя, Північне шосе, 25; Е-mail: 08zp@dsp.gov.ua, web: http://www.zp.dsp.gov.ua; тел. (061) 222 75 10, 787 52 41).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 929-р «Питання Державної служби з питань праці» погоджено пропозицію Міністерства соціальної політики щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань праці постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.

Наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.2012 № 390 затверджено Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів. Частиною 2 Порядку визначено, що право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обовязків мають повноваження державного інспектора з питань праці (далі - Інспектор). Частиною 3 Порядку встановлено, що інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності субєкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбаченихЗаконом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначенихЗаконом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення субєктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Частиною 6 Порядку визначено, що перевірка складається з таких етапів: робота з документами, наданими субєктами господарювання на вимогу Інспектора; оформлення документів за результатами перевірки; ознайомлення субєктів господарювання з документами, оформленими за результатами перевірки; проведення за результатами перевірки розяснювальної роботи з питань застосування норм законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування (за згодою посадових осіб). Частиною 7 Порядку визначено, що за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організації, фізичних осіб підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

На даний час, для повноти, всебічності та обєктивності кримінального провадження, виникла необхідність в проведенні позапланової виїзної перевірки представниками Головного управління Держпраці у Запорізькій області дотримання вимог законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Компанія МВО».

На підставі ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.

У судовому засіданні слідчий підтримав заявлене клопотання, просив його задовольнити.

Дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до документів, вислухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя вважає за можливе задовольнити це клопотання виходячи із наступного.

За ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Частиною 2ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 24.09.2013 акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства субєктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.

Стороною кримінального провадження, яка звернулась із даним клопотанням, в судовому засіданні, поза розумним сумнівом, доведено про необхідність отримання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки представниками Головного управління Держпраці у Запорізькій області дотримання вимог законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Компанія МВО», оскільки отримані за результатами такої перевірки відомості матимуть істотне значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні, що підтверджується і матеріалами кримінального провадження, відтак призначення позапланової виїзної перевірки є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження, а тому наявні підстави для задоволення клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 91-93, 132 КПК України,

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого Мелітопольського ВП ГуНп в Запорізькій області ОСОБА_1 погоджене прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про проведення перевірки по матеріалам кримінального провадження №12016080140003184 від 21.06.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175 КК України задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки представниками Головного управління Держпраці у Запорізькій області (адреса: 69032, м. Запоріжжя, Північне шосе, 25; Е-mail: 08zp@dsp.gov.ua, web: http://www.zp.dsp.gov.ua; тел. (061) 222 75 10, 787 52 41) дотримання вимог законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Компанія МВО» (адреса: 72319, м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького 28, тел. 067612 91 90, 096602 90 77, 067610 31 60, kompaniyamvo@mail.ru, код ЄДРПОУ 39453628).

На виконання перевірки поставити питання дотримання вимог законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Компанія МВО» в частині дотримання строків виплати заробітної плати та наявності заборгованості перед працівником ОСОБА_3; дотримання строків розрахунку при звільненні ОСОБА_3

Проведення перевірки доручити представникам Головного управління Держпраці у Запорізькій області.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: Л.Е.Пономаренко