16.08.2016
227/2918/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2016 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого -судді Мавроді Р.Ф.
при секретарі Овчинніковій Ю.О.
за участю
представника позивача ОСОБА_1В
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:
-визнати неправомірними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до його пільгового стажу для призначення пенсії за ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» періоду його роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 16 серпня 2010 року по 01 жовтня 2014 року включно;
- скасувати рішення начальника Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_4 № 2298 від 10 червня 2016 року «Про відмову ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком згідно ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»;
Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу для призначення йому пенсії за ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» період його роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 16.08.2010 року по 01.10.2014 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він 06.06.2016 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Відповідач виніс рішення від 10.06.2016 року №2298 про відмову в призначенні пенсії, зазначаючи, що для призначення йому пенсії за віком відповідно до ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» не вистачає пільгового стажу в підземних умовах, а саме в рішенні зазначено про те, що до пільгового стажу відповідно до ст.14-20 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» не враховано період його роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 16.08.2010 року по 01 жовтня 2014 року в якості прохідника, учня машиніста гірничих виймальних машин та машиніста гірничих виймальних машин підземного з повним робочим днем в шахті, так як в трудовій книжці відсутній запис про звільнення з даного підприємства. Крім того довідка про підземні спуски в шахту № 281 від 13.05.2016 року, яка надана для підтвердження пільгового стажу, видана ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська», яка не є правонаступником ТОВ «Краснолиманське». З вказаним рішенням позивач не згоден, так як вважає, що не по його вині на даний час не зроблено відповідний запис до його трудової книжки і не можливо надати уточнюючу довідку про його пільговий стаж. Крім того зазначає, що всі відомості, які необхідні для підтвердження його пільгового стажу за вказаний спірний період містяться в реєстрі застрахованих осіб, держателем якого є Пенсійний фонд України, які є достовірними. На підставі викладеного просив задовольнити його вимоги в повному обсязі.
Позивач звернувся до суду із заявою, в котрій просить розглянути позов у його відсутності та за участю його представника.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених, в позові і просила їх задовольнити. Також зазначила, що вказаний пільговий стаж підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_3, які містяться в реєстрі застрахованих осіб, держателем якого є саме відповідач. Зазначила, що на даний час позивач не має можливості належним чином оформити трудову книжку або надати уточнюючі довідки, так як на даний час адміністрація ТОВ «Краснолиманське» не працює, її взагалі не існує, незважаючи на те, що вказане підприємство не є припиненим. Представник позивача також зазначила, що вказане не може бути підставою для відмови в призначені пенсії позивачу, який став заручником ситуації, що склалася навколо ТОВ «Краснолиманське».
Представник відповідача, діючий на підставі довіреності, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав викладених в письмових запереченнях та просив відмовити в позові. Зазначив, що рішенням начальника Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.06.2016 року № 2298 було відмовлено позивачу в призначенні пенсії, так як з документів, які маються у відповідача вбачається, що у останнього не достатньо пільгового стажу для призначення пенсії.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
06.06.2016 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно дост. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
10 червня 2016 року прийнято рішення № 2298, яким було відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах, а саме в рішенні зазначено про те, що до пільгового стажу не враховано період його роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 16.08.2010 року по 01 жовтня 2014 року в якості прохідника, учня машиніста гірничих виймальних машин та машиніста гірничих виймальних машин підземного з повним робочим днем в шахті, так як в трудовій книжці відсутній запис про звільнення з даного підприємства. Крім того, довідка про підземні спуски в шахту № 281 від 13.05.2016 року, яка надана для підтвердження пільгового стажу, видана ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська», яка не є правонаступником ТОВ «Краснолиманське». У зв»язку з цим відповідачем пільговий стаж позивача був обчислений відповідачем без врахування вищевказаного періоду роботи в ТОВ «Краснолиманське», а саме пільговий стаж ОСОБА_3 склав за ст. 14-20 - 15 років 1 місяць 26 днів, за ст. 14-25 - 1 рік 10 місяців 5 днів.
Вирішуючи питання чи правомірно відповідачем не було зараховано до пільгового стажу ОСОБА_3 періоду його роботи з 16.08.2010 по 01.10.2014 року в ТОВ «Краснолиманське» суд виходить з наступного.
Відповідно до п.6ст. 92 Конституції Українивключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-12таЗакон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
З 1 січня 2004 року набрав чинностіЗакон № 1058-ІVі відповідно до п.16 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. ПоложенняЗакону України "Про пенсійне забезпечення"(1788-12) застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - засписком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік,встановленийстаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", знижується на 1 рік.
Відповідно дост. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні положення закріплене і в Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженийПостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 (далі Порядок підтвердження наявного трудового стажу), в п.1 якого зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів уній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1028 від 09.12.2015), за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
З копії трудової книжки ОСОБА_3 вбачається, що при зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії, у останнього в трудовій книжці був відсутній запис про звільнення з ТОВ «Краснолиманська».
Довідкою № 281 від 13.05.2016 року виданою ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» підтверджуються підземні спуски ОСОБА_3 в шахту.
Крім того з пояснень представника позивача судом встановлено, що позивач до теперішнього часу не є звільненним з ТОВ «Краснолиманське». Отримати довідку про підтвердження трудового стажу на ТОВ «Краснолиманське» позивач також не міг та до теперішнього часу не має змоги, так як керівництво ДП «Краснолиманське» не допускає представників ТОВ «Краснолиманське на територію підприємства, про що неодноразово повідомлялося у засобах масової інформації. Вся документація ТОВ «Краснолиманське» залишилася на території ДП «Краснолиманське». Представник позивача зазначив, що у зв'язку з цим діяльність ТОВ «Краснолиманське» до теперішнього часу є заблокованою.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що подаючи документи для призначення пенсії на пільгових умовах, позивач не мав можливості надати належно оформлену трудову книжку або довідку про підтвердження трудового стажу з ТОВ«Краснолиманське», у зв'язку з тим, що керівництвом ДП «Краснолиманське» заблоковано доступ представників ТОВ «Краснолиманське» до документації підприємства, яка зберігається на території ДП «Краснолиманське».
Відповідно до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ст.2 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування визначаються виключно цим Законом.
Відповідно до ст.12-1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст.16 ЗУ«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.
Статтею 20 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
В судовому засіданні були досліджені надані відповідачем індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_3 за формою ОК-5, які засвідчені відповідачем.
Дані відомості свідчать про те, що дійсно в період з серпня 2010 року по жовтень 2014 року ТОВ «Краснолиманське» проводило сплату страхових внесків до УПФУ за позивача, як за робітника. При цьому з даної довідки вбачається сума заробітної плати для нарахування пенсії, кількість днів стажу в місяці, сплата страхових внесків, і що саме ці внески проводилися ТОВ «Краснолиманське». Також дані відомості свідчать про те, що вказаний період роботи ОСОБА_3. підлягає зарахуванню як пільговий стаж, відповідно до ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Вказані обставини представник відповідача в судовому засіданні не заперечував.
Тобто в судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_3 дійсно в період з 16.08.2010 по 01.10.2014 року працював в ТОВ «Краснолиманське» і вказаний період підлягає зарахуванню як пільговий стаж за ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи зазначене, відповідач незаконно відмовив позивачу в призначені пенсії, оскільки для підтверджені пільгового стажу приймаються не лише трудова книжка та довідка підтвердження трудового стажу, а інші докази, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
У порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 551, 20 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст.11, ст.ст.158-163,186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_3 для призначення пенсії за ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» періоду його роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 16 серпня 2010 року по 01 жовтня 2014 року включно.
Рішення начальника Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_4 № 2298 від 10 червня 2016 року «Про відмову ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком згідно ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» - скасувати.
Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_3 для призначення йому пенсії за ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» період його роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 16.08.2010 року по 01.10.2014 року, а саме з 16.08.2010 року в якості прохідника підземного 4 розряду, з 18.10.2010 року прохідника підземного 5 розряду, з 17.01.2011 учня машиніста гірничих виймальних машин та з 04.04.2011 року по 01.10.2014 року машиніста гірничих виймальних машин підземного з повним робочим днем в шахті.
Стягнути з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати в розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 18 серпня 2016 року.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий суддя Мавроді Р.Ф.
16.08.2016