221/3162/16-а
2-а/221/49/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року Волноваський районний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Ромахова В.І.
при секретарі Голубович О.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Майдикова С.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення,-
ВСТАНОВИВ:
17.06.2016 року позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом, посилаючись на те, що 14.06.2016 року заступником начальника Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області Охрименком Г.А. було складено постанову за ч. 4 ст. 165 1 КУпАП про накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 1360 грн. 00 коп., з якою вона не згодна, виходячи з наступного. Даною статтею передбачено відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Але посадовою особою Волноваської ОДПІ при винесенні даної постанови не взято до уваги, що відповідно до пп. «б» п. 8 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» був звільненим від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Тому просила скасувати постанову від 14.06.2016 року та провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
В судовому засіданні позивач на задоволенні адміністративного позову наполягала, надала пояснення, аналогічні зазначеним в позові. Просила постанову заступника начальника Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області Охрименка Г.А. про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 165 1 КУпАП скасувати у зв'язку з її незаконністю, оскільки ПАТ «ВАВК» є звільненим від виконання своїх обов'язків щодо сплати єдиного внеску з 14 квітня 2014 року та до закінчення АТО.
Представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити, надав суду заперечення, в яких зазначив, що при проведенні перевірки ПАТ «ВАВК» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати єдиного соціального внеску за період з 01.01.2014 року по 29.02.2016 року було встановлено порушення в частині несвоєчасної сплати єдиного внеску одночасно з виплатою заробітної плати. Керівник та ОСОБА_1 як головний бухгалтер ПАТ «ВАВК» були запрошені листом до Волноваської ОДПІ для розгляду справи про адміністративне правопорушення, але не з'явилися та клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило. Тому 14.06.2016 року заступником начальника Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області Охрименком Г.А. було складено постанову за ч. 4 ст. 165 1 КУпАП про накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 1360 грн. 00 коп. Посилання позивачки на те, що ПАТ «ВАВК» є звільненим від сплати даного внеску є безпідставним, оскільки законодавством не передбачено якесь часткове звільнення платника єдиного внеску, оскільки ПАТ «ВАВК» навіть після подання заяв про звільнення від виконання своїх обов'язків, продовжував частково виконувати свої обов'язки зі сплати єдиного внеску.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що актом перевірки від 02.06.2016 №593/05-33-13-02/00191721 встановлено порушення ПАТ «ВАВК» абз.2 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-УІ.9 в частині несвоєчасної сплати єдиного внеску одночасно з виплатою заробітної плати, у результаті чого несвоєчасно сплачений єдиний внесок (авансові платежі) у сумі 645572,02грн., вимог абз.1 ч.8 ст.9 Закону №2464 в частині несвоєчасної сплати та несплати єдиного внеску, в результаті чого несвоєчасно сплачений єдиний внесок у сумі 14808666,96 грн. та несплачений єдиний внесок у сумі 6084793,14грн. (а.с.15-22).
На даний акт генеральним директором ПАТ «ВАВК» було надано заперечення до Волноваської ОДПІ про незаконність даного акту та хибність його висновків (а.с.23-27).
Частина 11 ст.9 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачає, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 4 ст. 165-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно ч. 1 ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Підпункт 20.1.41 Податкового кодексу України передбачає, що контролюючі органи мають право складати стосовно платників податків - фізичних осіб та посадових осіб платників податків - юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення та виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення у порядку, встановленому законом.
На підставі виявленого під час перевірки порушення фахівцем Волноваської ОДПІ було складено протокол №232/33 про адміністративне правопорушення, який був підписаний та отриманий позивачем.
24.05.2016 року за вих. № 5161/10/05-33-13-02 (вх. 25.05.2016 року, №1208) генерального директора ПАТ «ВАВК», головного бухгалтера було запрошено до Волноваської ОДПІ для ознайомлення та отримання акту позапланової виїзної перевірки та протоколів про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.234-2 КУпАП, органи доходів і зборів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Від імені органів доходів і зборів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники органів доходів і зборів та їх заступники.
Статтею 268 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне порушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
06.06.2016 року за вих. №5596/10/05-33-13-02 (отримано ПАТ «ВАВК» 07.06.2016 року», №1645) Волноваська ОДПІ запросила генерального директора ПАТ «ВАВК», головного бухгалтера на 14.06.2016 року для отримання відповіді на заперечення, а також для розгляду та прийняття постанов про накладення адміністративного стягнення.
14.06.2016 року заступник начальника Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області Охрименко Г.А. надав відповідь генеральному директору ПАТ «ВАВК» за результатами розгляду даних заперечень, в яких зазначив, що при проведенні перевірки Волноваська ОДПІ діяла на підставі та у межах передбачених Конституцією та Законами України. Факт несвоєчасної сплати єдиного внеску за період з 01.01.2014 року по 29.02.2016 року не спростовано (а.с.28-29).
ОСОБА_1 була повідомлена про час і місце розгляду справи не з'явилася до ОДПІ, клопотань про відкладення розгляду справи від неї не надходило, тому 14.06.2016 року заступником начальника Волноваської ОДПІ вона була розглянута за її відсутності та прийнята постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності до штрафу в сумі - 1360 грн (а.с.14).
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Позивач є генеральним бухгалтером ПАТ «ВАВК», наділена організаційно -розпорядчими функціями і є відповідальним за фінансово - господарську діяльність суб'єкта господарювання, за організацію ведення бухгалтерського обліку, за повноту нарахування та своєчасність сплати до бюджету та позабюджетних фондів податків, зборів та обов'язкових платежів, саме за її підписом надавалися звіти про нарахування єдиного внеску до ОДПІ, саме за її підписом надавалися платіжні доручення про сплату єдиного внеску.
Відповідно до загальних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Платники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Керуючись ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014року визначено тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення та внесені зміни до деяких законів.
Так розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
«Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Як вбачається з вищезазначеного даний пункт стосується платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Даний перелік був затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1053-р від 30.10.2014р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція».
Однак дія цього розпорядження була зупинена Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 року «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053». Фактично даний перелік діяв з 30.10.2014р по 05.11.2014р.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.07.2015 по справі К/800/19383/15 (№ 826/18327/14) зроблено висновок, що саме по собі включення того чи іншого населеного пункту до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, не є безумовною підставою для невиконання чи виконання не в повному обсязі платниками єдиного внеску своїх обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Посилання позивача не те, що він звільнений від виконання обов'язків визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, спростовуються наступним.
ПАТ «ВАВК» зверталося із заявами до Волноваської ОДПІ 03.11.2014 року та 31.07.2015 року, 18.12.2015 року про визнання безнадійною та списання недоїмки за станом на 31.10.2014 року та звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового надзвичайного стану (а.с.39-43).
Згідно вищезазначених норм Закону платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводиться антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.14 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Дана норма закону не передбачає часткове виконання своїх обов'язків, а ПАТ «ВАВК» продовжувало здійснювати свою господарську діяльність у вказаний в акті період, ОСОБА_1, як головний бухгалтер ПАТ «ВАВК», після подання відповідних заяв продовжувала нараховувати, обчислювати та подавати розрахунки зі сплати єдиного внеску, тобто частково виконувати обов'язки платника єдиного внеску, визначених п.1 та п.4 частини другої ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Нарахування та обчислення єдиного внеску є саме обов'язком, а не правом платника єдиного внеску. При цьому позивач вважає себе звільненим в частині виконання обов'язку сплатити нарахований та обчислений ним самим єдиний внесок.
За таких обставин, суд приходить до висновку про законність винесення постанови від 14.06.2016 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 165 1 КУпАП, оскільки ПАТ «ВАВК» здійснювало свою господарську діяльність, продовжувало нараховувати, обчислювати та подавати розрахунки зі сплати єдиного внеску.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 8-11, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 22.08.2016 року.
Суддя В.І.Ромахов