11.08.2016
Справа №2-а/489/98/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 р. Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого судді Губницького Д.Г., при секретарі Наумкіній І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, - ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 р. позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову управління патрульної поліції, у справі про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 555324 від 08 березня 2016 р. і закрити провадження у справі. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що його визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено штраф в розмірі 425 грн., однак постанова про притягнення до відповідальності винесені з порушенням вимог без складання протоколу про адміністративне правопорушення, окрім цього, позивач не рухався на заборонений сигнал світлофору, здійснивши рух у відповідності до пункту 8.7.3. «д» Правил дорожнього руху на жовтий миготливий сигнал світлофору, який дозволяє рух транспортних засобів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що ним винесена постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. На момент перетину позивачем перехрестя горів червоний сигнал світлофору. Зазначив, що відеозапис правопорушення не зберігся. При зупинці, позивач ОСОБА_1 спочатку не заперечував проти правопорушення.
Суд, заслухавши пояснення осіб, що брали участь у справі, дослідивши письмові докази, приходить до переконання про необхідність позов в частині вимоги скасувати постанову про адміністративне правопорушення задовольнити.
08 березня 2016р. рядовий поліції ОСОБА_2 виніс постанову серії ПС 2 № 555324 у справі про адміністративне правопорушення, згідно з якою позивач керуючи транспортним засобом «Volksvagen CC», номерний знак НОМЕР_1 у м. Миколаєві, по вул. Крилова, біля будинку 19, здійснив проїзд на забороняючий сигнал світлофору, чим порушив п.п. 8.7.3. «е» Правил дорожнього руху України та до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до положеньст.222 КУпАПоргани Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення про порушенняправил дорожнього руху(частини перша, друга і третя статті 122).
За загальним правилом, відповідно достатті 254 КУпАПфіксація адміністративного правопорушення починається зі складення протоколу про його вчинення уповноваженою на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.3ст.254 КУпАПпротокол не складається у випадках, передбаченихстаттею 258 цього Кодексу.
Як це передбаченост. 258 КУпАПпротокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 70, 77, частиною третьою статті 85, статтею 153, якщо розмір штрафу не перевищує трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, частиною першою статті 85, якщо розмір штрафу не перевищує семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, статтею 107 (у випадках вчинення правопорушень, перелічених в частині третій статті 238) частиною третьою статті 109, статтями 110, 115, частинами першою, третьою і п'ятою статті 116, частиною третьою статті 116-2, частинами першою і третьою статті 117 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження на місці вчинення правопорушення), статтями 118, 119, статтями 134, 135, 185-3, статтею 197 (при накладенні адміністративного стягнення
у вигляді попередження), статтею 198 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження) цьогоКодексу, якщо особа не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається.
Частина першастатті 258 КУпАПне містить посилання на статтю 122КУпАП. Відповідно на ці правовідносини не поширюється положення частини третьоїстатті 258 КУпАП, коли уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.Слід зауважити, що відповідно до ч.5ст.258 КУпАПякщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимогстатті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогостаттею 185-3 цього Кодексу, та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі. Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення.
В матеріалах справи а.с. 6 є ксерокопія оскаржуваної постанови де в графі підпис особи, зазначено «не згоден» з підписом особи, стосовно якої винесено постанову. Оригінал постанови відсутній.
За таких підстав можливо дійти висновку, що позивач заперечував щодо допущеного порушення і адміністративного стягнення, що на нього накладається в момент складення постанови у справі про адміністративне правопорушення, а тому відповідачу у справі як уповноваженій посадовій особі слід було скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статей258та256цьогоКодексу.
Відповідно до висновків, викладених уРішенні Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року у справі №5-рп/2015, складання протоколу про адміністративне правопорушення та розгляд уповноваженим органом (посадовою особою) справи про таке правопорушення належать до різних стадій адміністративного провадження. Перелік адміністративних правопорушень, за які адміністративні стягнення накладаються на місці їх вчинення, є вичерпним і може бути змінений лише законом.
Відповідно дост.71 КАС України- в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Пунктом 24Постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12.2005р. № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті»встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283,284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно зст.251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Не складання інспектором протоколу про адміністративне правопорушення при наявності заперечення позивачем про вчинення ним правопорушення, свідчить про порушення процедури притягнення позивача до адміністративної відповідальності, що унеможливлює належний розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Як на доказ відеозапису події, відповідачем наданий диск, з перегляду якого вбачається запис саме події вже після зупинки позивача, проте фіксація самого правопорушення відсутня.
Окрім цього, у відповідності до ст.ст. 10 - 15 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", на вимірювання у сфері, у якій їх результат можуть бути використані у якості доказу по справі, розповсюджується державний метрологічний нагляд. За таких умов кожен засіб вимірювальної техніки має бути укомплектований документами про допуск даного типу засобів вимірювальної техніки для використання в Україні та про перевірку даного примірника засобу вимірювальної техніки. Разом з тим, згідно зіст. 8 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах"з метою захисту інформації, яка є власністю держави, або інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинні використовуватися засоби захисту інформації, які мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері технічного та/або криптографічного захисту інформації (далі - КСЗІ) з підтвердженою відповідністю. Підтвердження відповідності здійснюється за результатами державної експертизи впорядку, встановленому законодавством.
Згідно з п. 18ст. 16 Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України"на Держспецзв'язку покладається обов'язок щодо організації та координації разом з центральним органом виконавчої влади у сфері стандартизації, метрології та сертифікації робіт з проведення сертифікації засобів криптографічного та технічного захисту інформації, а також організації та проведення державної експертизи у сфері криптографічного то технічного захисту інформації.
В матеріалах справи відсутні докази яким пристроєм проводилась відеозйомка та чи сертифіковано цеприлад. Крім цього відсутні докази, чи пройшла посадова особа відповідача яка проводила відеозйомку навчання і отримала відповідне посвідчення.
Надані в судовому засіданні першої інстанції пояснення відповідача не можуть прийматися судом як всебічні та достатні, оскільки не підтверджені іншими доказами.
Відповідно до ч.1ст.86 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В порушення законодавчих положень відповідачем не з'ясовано всіх обставин справи про адміністративне правопорушення відповідно до вимогст. 280 КУпАП, не надано суду доказів, які б підтверджували наявність складу правопорушення та спростовували б позицію позивача.
Недотримання вимог щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин справи та належного документування обставин адміністративного правопорушення, є підставою для визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Проте зазначене не є підставою для закриття провадження по справі, оскільки скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не перешкоджає належному розгляду справи у відповідності до вимог діючого законодавства з посиланням на відповідні докази.
Керуючись ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати постанову серії ПС2 №555324 від 08 березня 2016 р. про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення штрафу 425 грн.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Одеського адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва.
Суддя Д.Г. Губницький