Справа № 712/7210/16-а
Провадження № 2а/712/280/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2016 року Соснівський районний суд м.Черкаси в складі
головуючого - судді Мельник І.О.
з участю секретаря Хоменко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 30.05.2016 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог вказав, що з вересня 2011 року йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ. Розмір пенсії становить 88% від сумми заробітної плати. Позивач 18.05.2016 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, надавши довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату. Управлінням Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області відмовлено в проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії. Вважає відмову відповідача в проведенні перерахунку та виплаті пенсії незаконною. Просить суд визнати такі дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача провести без обмежень граничного розміру перерахунок його пенсії у розмірі 88% від суми заробітку згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити, мотивуючи тим, що відповідач неправомірно відмовив в перерахунку пенсії.
Представник відповідача Зінник К.Г. проти позову заперечувала, мотивуючи тим, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії.
Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1з вересня 2011 призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, в розмірі 88 % від суми заробітної плати.
Позивач 18.05.2016 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок без обмежень граничного розмірупенсії, а також нарахування та виплату недоплаченої пенсії по інвалідності призначеної йому згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, у розмірі 90 % від суми заробітку згідно довідки прокуратури Черкаської області від 13.05.2016 № 18/117 вих.16 починаючи з 01.01.2016, а за період з 25.05.2015 до 01.01.2016- у розмірі 90 % від суми заробітку згідно довідки прокуратури Черкаської області від 13.08.2012 № 18-288 вих.12.
Листом від 19.05.2016 № 7529/02 управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області позивачу повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема в частині перерахунку пенсій працівникам прокуратури, а також, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються в т.ч. і відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.2 ст.8 Основного Закону України, - норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За змістом ст. 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Основного Закону України до конституційних прав віднесено право на соціальний захист та пенсійне забезпечення громадян України.
За ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 64 Основного Закону України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
При вирішенні спору суд враховує, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, в тому числі в органах прокуратури (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма права, яка діяла на момент призначення пенсії. Вказана правова позиція неодноразово викладена Верховним Судом України при вирішенні спорів щодо застосування норм матеріального права з питань пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури (постанови від 10.12.2013 № 21-420а13, від 06.10.2015 № 2432а15, від 01.03.2016 № 161/20170/14-а та інші).
Статтею 244-2 КАС України встановлено, що висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідачем не заперечується, що ОСОБА_1 з вересня 2011 року призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Отже, умови та порядок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 ., в тому числі перерахунку його пенсії, визначені статтею 50-1 цього Закону, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, що діяла на час призначення пенсії.
Згідно положень ч.ч. 1, 12, 17 ст. 50-1 цього Закону, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Тобто, держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
При цьому, на час призначення ОСОБА_1 пенсії діючим на той час законодавством не було встановлено жодних обмежень граничного розміру виплати пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013, підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Аналізуючи наведене, враховуючи зібрані у справі докази, суд вважає, що позивач набув право на перерахунок без обмежень граничного розміру пенсії по інвалідності призначеної згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ (діяла на час призначення пенсії), враховуючи стаж роботи на прокурорських посадах у розмірі 88 % розміру його місячного заробітку за посадою, з якої він вийшов на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
При перерахунку та виплаті позивачу недоплаченої пенсії за минулий період слід застосовувати положення вказаних вище спеціальних норм Закону, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (правова позиція Верховного Суду України викладена в постанові від 01.03.2016 № 161/20170/14-а).
Суд звертає увагу, що рішення відповідача про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії прийняте на підставі норми закону, який не був чинним на час виникнення спірних правовідносин, та закону, який не регулює спірні правовідносини, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
З набранням 01.10.2011 чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ, внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку.
Положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку. Вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії.
Позивач же у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок, вже призначеної пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Обґрунтованих доказів правомірності відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідачем не надано, а тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно п. 9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового бору при зверненні до суду з даним позовом, а тому судовий збір в розмірі 551,20 грн. підлягає до стягнення з відповідача.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись 2, 3, 11, 17-19, 69, 71, 86, 159-163, 176, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області від 19.05.2016 року щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88 % від розміру заробітку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області провести перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-Ш від 12.07.2001 р. «Про внесена змін до Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на дату призначення мені пенсії, на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 683 від 11.05.2016 року, у розмірі 88% від суми заробітку без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.
Постанову в частині стягнення платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код 37930126) до Спеціального фонду державного бюджету України 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.)
Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий І. Мельник