Постанова № 59859913, 19.08.2016, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
19.08.2016
Номер справи
363/2973/16-а
Номер документу
59859913
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"19" серпня 2016 р. Справа № 363/2973/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2016 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого: судді Купрієнка С.І.

секретаря: Рибки І.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської РДА

про визнання протиправним дії суб*єкта владних повноважень та зобов*язання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку та виплати пенсії

В С Т А Н О В И В

ОСОБА_2 звернулась з даним позовом в якому просить , визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі провести перерахунок пенсії державного службовця відповідної посади та рангу у розмірі 87% заробітної плати , працюючого державного службовця ОСОБА_3 палати України з 01.08.2016 року.

Визнати неправомірною нарахування пенсії їй ОСОБА_1 з 27 вересня 2011 року без застосування показника заробітної плати , з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення , індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок пенсії їй , ОСОБА_1 :

-відповідно до посади та рангу у розмірі 87 % заробітної плати працюючого державного службовця ОСОБА_3 України з 01 серпня 2016 року , згідно довідки №13/1-476 від 14.07.2016 року;

- з урахуванням ст.37 Закону України „Про державну службу із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення , індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань неправомірними та здійснити у розмірі 87% заробітної плати виплату недоотриманої суми пенсії за період з 27 вересня 2011 року.

В судове засідання позивачка не з*явилась , подавши заяву про розгляд справи в її відсутності , позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача в судове засідання не з*явився , про день розгляду справи повідомлений.

Суд , дослідивши письмові докази вважає , що позов обгрунтований і підлягає задоволенню.

Так в судовому засіданні встановлено ,що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області та з 27.09.2011 року та отримує пенсію державного службовця, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Розмір її пенсії складає 87 % заробітної плати працюючого державного службовця за посадою провідного спеціаліста у ОСОБА_3 палаті Верховної Ради України.

Відповідно до Довідки № 13/1-476 від 14.07.2016 року сума посадового окладу за посадою провідного спеціаліста у ОСОБА_3 палаті, з якої ОСОБА_1 призначена пенсія, станом на 14.07.2016 року становить 3963, 00 грн., надбавка за ранг 300 грн., надбавка за вислугу років 1981, 50 грн.

18.07.2016 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області із заявою про перерахунок її пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Управління, листом від 26 липня 2016 року № 3664/03 ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до довідки від 14 липня 2016 року № 13/1-476 про складові заробітної плати з урахуванням «інших виплат», посилаючись на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (який набрав чинності з 01.04.2015 року) з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначалися, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування).

Також, відповідачем вказано на те, що Законом України «Про державну службу» в редакції від 10.12.2015 року не передбачено проведення перерахунків пенсій у звязку із збільшенням заробітної плати працюючим держслужбовцям.

Дії відповідача, які полягають у відмові здійснити мені перерахунок пенсії державного службовця, з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань являються протиправними з огляду на наступне.

Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Стаття 33 Закону № 3723-ХІІ визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, відповідач незаконно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, що свідчить про протиправність дій управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області.

Враховуючи викладене, у відповідності із ст. 1, 3 ч. 2 ст. 6, ст..8, ч. 2 ст. 19, 22, 23, 24, 46, 55, 60 Конституції України, рішення Європейського суду з прав людини «Будченко проти України» (заява № 38677/06), Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"", Законом України „Про пенсійне забезпечення", Законом України «Про державну службу», ст.ст. 104-106, 256 КАС України,-

Керуючись ст.160-163 КАС України

П О С Т А Н О В И В

Позов задовольнити. Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі провести перерахунок пенсії державного службовця відповідної посади та рангу у розмірі 87% заробітної плати , працюючого державного службовця ОСОБА_3 палати України з 01.08.2016 року.

Визнати неправомірною нарахування пенсії ОСОБА_1 з 27 вересня 2011 року без застосування показника заробітної плати , з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення , індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 :

-відповідно до посади та рангу у розмірі 87 % заробітної плати працюючого державного службовця ОСОБА_3 України з 01 серпня 2016 року , згідно довідки №13/1-476 від 14.07.2016 року;

- у урахуванням ст.37 Закону України „Про державну службу із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення , індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань неправомірними та здійснити у розмірі 87% заробітної плати виплату недоотриманої суми пенсії за період з 27 вересня 2011 року.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня виготовлення мотивованої постанови , до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя