ПОСТАНОВА Іменем Україним. Балаклія 23 серпня 2016 року Справа № 610/2805/16-а 2-а/610/115/2016
Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Купіна В.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
установив:
04.08.2016 р. позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив: 1) визнати відмову УПФУ в Балаклійському районі Харківської області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні не нижчому прожиткового мінімуму протиправною; 2) зобов`язати УПФУ в Балаклійському районі Харківської області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на рівні не нижче прожиткового мінімуму починаючи з 02.01.2016 р., здійснити перерахунок нарахованого раніше розміру пенсії і провести виплату; 3) стягнути з відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 551,20 грн.
Позивач посилався на те, що з 02.01.2016 р. ОСОБА_1 призначена пенсія за віком, її розмір значно менше, чим встановлено нормами Конституції України.
На своє звернення до відповідача з проханням припинити порушення та виплачувати йому пенсію на рівні гарантованому Конституцією України не нижче прожиткового мінімуму, отримав 10.03.2016 р. відмову.
Вважає дії (відмову) відповідача незаконними та такими, що порушують його права, тому змушений звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відповідачем 18.08.2016 р. були подані письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що позивачем не повністю сплачено судовий збір, та що позивач отримує пенсію з 02.01.2016 р. за віком, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія позивачу призначена відповідно до ч.2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням п.2 Постанови КМУ від 26.03.2008 р. № 265 у розмірі 949,00 грн. Загальний трудовий стаж позивача становить 26 років 9 місяців 15 днів.
У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Ураховуючи, що позивачем було повідомлено суду достатньо обставин, а із поданих відповідачем заперечень не вбачається неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання, справа була розглянута в порядку скороченого провадження.
При цьому судом було враховано положення ч.2 ст.71 КАС України, у відповідності до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а також положення ч.2 ст.49 КАС України, згідно з якою особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Балаклійському районі Харківської області з 02.01.2016 року отримує пенсію за віком.
Розмір пенсії, яку він отримує є меншими за мінімальний розмір пенсії та прожитковий мінімум. У зв'язку з цим ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного Фонду України в Балаклійському районі Харківської області із заявою про виплату йому пенсії не нижче прожиткового мінімуму.
Як вбачається з відповіді Управління пенсійного Фонду України в Балаклійському районі Харківський області № 1393/02-01 від 10.03.2016 пенсію позивача розраховано за таких показників: загальний трудовий стаж - 26 р. 9 міс. 15 днів середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 1286,15 грн. (2960,62*0,43442), коефіцієнт заробітної плати - 0,43442. Розмір пенсії станом на 01.03.2016 р. складає : 464,47 грн. - основний розмір пенсії за віком (1286,15*0,36113); 356,37 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 1074 грн.; 128,16 грн. - державна адресна допомога; 949,00 грн. - загальний розмір пенсії до виплати. Пенсія призначена та виплачується відповідно до діючого чинного законодавства.
Згідно зі ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
У відповідності до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст.4 ЗУ «Про прожитковий мінімум», Прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ст.7 ЗУ «Про державний бюджет України на 2016 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне врахування" виключно цим Законом визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.
Стаття 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
За нормами ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне врахування" пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.
На дату призначення пенсії позивачу прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив 1074 грн., а з 01.05.2016 р. становить - 1130 грн.
Позивач є громадянином України, а тому його розмір пенсії не повинен бути меншим, аніж установлено діючим законодавством, зокрема Конституцією України.
Відповідно до ст. 2 КАС, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу на рівні не нижчому від прожиткового мінімуму є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС.
За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Посилання відповідача щодо несплати позивачем судового збору у повному обсязі не відповідають дійсності.
Так, підставою для позову стало рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії.
Для здійснення належного судового захисту слід визнати дії відповідача протиправними, визнати протиправним і скасувати незаконне рішення відповідача, а також зобов'язати відповідача здійснити дії, які він повинен був здійснити. Тож для повного захисту особи слід вчинити всі перелічені складові, які є необхідними для належного захисту особи.
Тому неможливо розглядати кожну з цих дій окремими позовними вимогами, оскільки всі вони сукупно є єдиним способом захисту прав особи.
Відтак і судовий збір має бути сплачено як за одну позовну вимогу немайнового характеру, що й було здійснено позивачем при подачі позовної заяви.
Відтак аргументи відповідача щодо судового збору є неспроможними, а таку поведінку відповідача суд розцінює як намагання ввести суд в оману.
Керуючись стст. 6, 11,71,159,183-2 КАС, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні не нижчому прожиткового мінімуму протиправною.
Зобов`язати Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на рівні не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність починаючи з 02.01.2016 р., здійснити перерахунок нарахованого раніше розміру пенсії і провести виплату.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. В. Купін