Постанова № 59855896, 23.08.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.08.2016
Номер справи
345/2569/16-а
Номер документу
59855896
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/2569/16-а

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

23.08.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано Франківської області

в складі: головуючого судді Бойка М.Я.

секретаря Шмігель І.О.

з участю: позивача

представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано Франківської області про визнання дій неправомірними та спонукання до проведення перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

що ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що з 26.03.2006 року він отримує пенсію по пільговому віку (за Списком № 1). 30.06.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці. Отримавши відмову у переведенні на цей вид пенсії, він звернувся до суду із зазначеним позовом. Просить визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії за віком у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства за шість місяців до звернення до суду.

Позивач подав до суду заяву, в якій підтримав позов. Просить справу розглядати у його відсутності.

Представник відповідача Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано Франківської області подав суду заяву, в якій позов не визнає, підтримує заперечення на позов та просить справу розглянути у його відсутності.

У письмовому запереченні на позов покликається на те, що відповідно до ст. 1 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.

Позивач отримує пенсію за віком по Списку № 1 з 26.03.2006 року. Його загальний стаж роботи складає 31 рік 10 місяців 16 днів, в тому числі стаж роботи за Списком № 1 22 роки 3 місяці 23 дні. Згідно довідок він працював з повним робочим днем під землею.

Представник відповідача вважає, що позивач безпідставно зазначає, що згідно записів у трудовій книжці в нього є всі необхідні умови, що відповідають нормам ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці та дають можливість для нарахування пенсії відповідно до цього Закону.

Період роботи з 17.07.1984 року по 01.04.1986 року врахований до роботи по Списку № 1, а тому даний період роботи не можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, оскільки позивач працював на руднику 50 років Жовтня на який не поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, оскільки рудник не є шахтою.

Відповідач просить врахувати суд, що відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та працівників державних воєнізованих аварійно рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1. Однак рудники на яких працював позивач не здійснюють роботи по видобутку вугілля, залізної руди, руди кольорових і рідкісних металів, марганцевих та уранових руд та не є шахтобудівними підприємствами, державними воєнізованими аварійно рятувальними службами (формувань) у вугільній промисловості.

Чинним законодавством не передбачено поширення дії Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці на працівників, які видобувають калійно магнієві руди. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи із наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що позивач з 25.03.2006 року отримує пенсію по пільговому віку за Списком № 1 виробництв, робіт , професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. 30.06.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.

Листом № 281/Я 15 від 15.07.2016 року (а.с. 280 30) ОСОБА_1 було відмовлено у переведенні його на пенсію відповідно до Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці у звязку з тим, що згідно даних, які містяться в матеріалах пенсійної справи у нього немає трудового стажу, який можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, тому підстав для перерахунку пенсії немає.

Як вбачається із копії трудової книжки (а.с. 8 27) позивач з 17.07.1984 року по 01.04.1986 року, з 13.09.1976 року по 09.02.1981 року, з 02.03.1981 року по 02.12.1981 року, з 21.01.1982 року по 01.06.1984 року та з 01.08.1990 року по 29.07.2003 року працював повний робочий день та виконував підземні роботи, із зазначенням номерів наказів та проставленням печаток.

Відповідно до довідки ВАТ Суха Балка № 9 від 04.02.2005 року ОСОБА_1 працював з 21.01.1982 року по 01.06.1984 року повний робочий день під землею та виконував підземні роботи на посадах, згідно Списку № 1 розділу № 1 пункту № 1.1а.

Згідно довідки ВАТ Оріана № 68 від лютого 2006 року ОСОБА_1 працював з 17.07.1984 року по 01.04.1986 року повний робочий день під землею та виконував підземні роботи на посадах, згідно Списку № 1 розділу № 1 пункту № 1.

Відповідно до довідки ТзОВ Закарпатполіметали № 33 від 13.05.2005 року ОСОБА_1 працював з 01.04.1999 року по 29.07.2003 року повний робочий день під землею та виконував підземні роботи на посадах, згідно Списку № 1 позиції 1010100а.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Представник відповідача у запереченні на позов покликається на розяснення Міністерства праці та соціальної політики України від 18.02.2009 року № 1757/0/1409/010 та Пенсійного фонду України від 20.02.2009 року № 2927/0/0220, згідно яких, дія статтей 1, 8 Закону України Про престижність шахтарської праці поширюється на працівників професій та посади які передбачені пунктами а, б і впідрозділу 1 Підземні роботи в шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу 1 Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість, в яких повний робочий день, дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36, за умови зайнятості повний робочий день на підземних роботах в шахтах та вважає, що однією з умов призначення пенсії відповідно до Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці є робота особи на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

У судовому засіданні встановлено, що позивач працював на підземних роботах повний робочий день, на посадах, які віднесені до Списку № 1 розділ 1 підрозділ 1 з 17.07.1984 року по 01.04.1986 року, з 13.09.1976 року по 09.02.1981 року, з 02.03.1981 року по 02.12.1981 року, з 21.01.1982 року по 01.06.1984 року та з 01.08.1990 року по 29.07.2003 року.

Суд не приймає до уваги покликання представника відповідача на те, що чинним законодавством не передбачено поширення дії Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці на працівників, які видобувають калійно магнієві руди, оскільки жодних підтверджуючих офіційних документів про такі обмеження, суду не представлено й судом не встановлено.

Суд вважає, що так як позивач працював повний робочий день на підземних роботах на посадах, що передбачені по Списку № 1 розділ 1 підрозділ 1, то на нього поширюється дія ст. ст. 1, 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.

У звязку з тим, що відповідач повинен був провести перерахунок пенсії позивачу, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, маючи для цього всі підтверджуючі документи, то суд вважає, що дії відповідача є неправомірні.

Безпідставним є покликання позивача на проведення перерахунку пенсії за шість місяців до звернення в Пенсійний фонд, оскільки ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою про переведення його на пенсію, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці 30.06.2016 року. З цього часу шість місяців не пройшло. Тому позов слід задоволити частково і перерахунок необхідно провести з часу звернення до відповідача, тобто з 30.06.2016 року.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії за віком в розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства слід визнати неправомірними та слід зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 30 червня 2016 року, з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі.

У задоволенні решти позову слід відмовити.

На підставі викладеного й керуючись ст. ст. 1, 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Постановою абінету Міністрів України Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, ст. ст. 99, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії за віком в розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства неправомірними.

Зобовязати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 30 червня 2016 року, з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі.

У задоволенні решти позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано Франківської області, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.

Головуючий: