Справа №: 343/643/16-а
Провадження №: 2-а/0343/27/16
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2016 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючої суддi ОСОБА_1,
секретаря Шикор Г. В.,
з участю: позивачки ОСОБА_2,
представників позивачки: ОСОБА_3 та адвоката ОСОБА_4,
представників відповідача: ОСОБА_5, ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом, вимоги якого уточнила та просила визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 39,25 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 90,24 гривень, середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 240,06 гривень, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 210,19 гривень, при обчисленні та призначенні їй пенсії по інвалідності як державному службовцю та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії по інвалідності як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу", починаючи з 26.01.2009 р., з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок) з проведенням коригування виплат на коефіцієнт підвищення, в тому числі посадового окладу в сумі 1353,75 гривні, надбавки за ранг в сумі 65,00 гривень, надбавки за вислугу років (40%) в сумі 567,50 гривень, середньомісячного розміру премії до державних, професійний свят та ювілейних дат в сумі 5,92 гривень, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 310,84 гривень, середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 39,25 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 90,24 гривень, середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 240,06 гривень, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 210,19 гривень, з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з застосуванням як базового місяця грудень 2008 року.
Свої вимоги мотивує тим, що вона працювала на посаді державного службовця в управлінні агропромислового розвитку Долинської районної державної адміністрації, який згодом перейменовано у відділ агропромислового розвитку Долинської районної державної адміністрації, та була звільнена у зв'язку зі станом здоров'я, що перешкоджає продовженню роботи, із достроковим виходом на пенсію. З 26.01.2009 р. управлінням Пенсійного фонду України у Долинському районі їй призначено пенсію згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" при страховому стажі 32 р. 2 м. 18 дн. та стажі державної служби 28 р. 6 м. 18 дн. в розмірі 2487,25 грн. Проте, при здійсненні розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, відповідачем не було враховано суми всіх видів виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого розмір її пенсії на 626,12 грн. менший, ніж має бути.
15.02.2016 р. та 02.03.2016 р. вона зверталась до управління з заявами, в яких просила повідомити з врахуванням яких виплат і за який період їй проведено нарахування пенсії, а також провести перерахунок призначеної пенсії з врахуваннм усіх сум, на які були нараховані та сплачені страхові внески. Однак отримала від управління тільки формальні відповіді.
Вважає дії управління неправомірними, оскільки в розрахунок суми заробітної плати для призначення пенсії не взяті до уваги наступні виплати за останні 24 місяці: індексація заробітної плати в сумі 746,54 грн., виплачена матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2165,70 грн., сума виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 5069,43 грн., оплата днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 4407,19 грн., хоча згідно Законів України "Про державну службу", "Про оплату праці", "Про пенсійне забезпечення", позиції Верховного Суду України отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того, п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідо до Закону України "Про державну службу" передбачено, що розмір виплат, які нараховані виходячи з посадового окладу та рангу до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг. Тобто її виплати за січень-квітень 2007 року підлягають коригуванню на коефіцієнт підвищення 1,64, а виплати за період з 01.05.2007 р. по 31.12.2007 р. - на 1,42. Таким чином, розрахунок її пенсії відповідач повинен здійснити з заробітної плати в сумі 1353,75 гривні, надбавки за ранг в сумі 65,00 гривень, надбавки за вислугу років (40%) в сумі 567,50 гривень, середньомісячного розміру премії до державних, професійний свят та ювілейних дат в сумі 5,92 гривень, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 310,84 гривень, середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 39,25 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 90,24 гривень, середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 240,06 гривень, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 210,19 гривень.
Також згідно ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено проведення індексації її пенсії. При цьому базовим місяцем є місяць, що передує місяцю призначення пенсії - грудень 2008 року.
В пенсійній справі містяться довідки про її заробітну плату, індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК 2), в яких вказано всі суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які враховуються при призначенні пенсії. Тобто, у відповідача були всі необхідні відомості для здійснення розрахунку заробітної плати для призначення пенсії та проведення її перерахунку з урахуванням всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески. Інших довідок управління не вимагало.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, до даної категорії спорів не застосуюється, тому строк звернення до суду нею не пропущений і вона має право на перерахунок пенсії з 26.01.2009 р.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2, її представники ОСОБА_3 та адвокат ОСОБА_4 уточнені позовні вимоги підтримали, посилаючись на вищевикладене, просили задовольнити. Представники додатково уточнили, що з 26.01.2009 року позивачці призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу". Для її призначення нею була подана довідка про складові заробітної плати, форма якої встановлена правлінням Пенсійного фонду України. Однак при призначенні пенсії не були враховані всі виплати, з яких сплачувалися страхові внески, хоча уплавління володіє інформацією про інші складові заробітної плати, які відображені в довідці ОК-5. 15.02.2016 р. нею були подані уточнені довідки про складові заробітної плати, які не були взяті до уваги при визначенні розміру пенсії, однак відповідач відмовляється здійснити перерахунок пенсії з врахуванням таких виплат, що суперечить вимогам законодавства. Також вказали, що перерахунок пенсії має бути здійснений у розмірі 90 % від суми заробітної плати з коригуванням виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії та з проведенням індексації. Базовим місяцем для перерахунку пенсії має бути грудень 2008 року, оскільки пенсія призначена з січня 2009 року. При цьому зазначили, що позивачка не просить провести перерахунок пенсії при підвищенні розміру посадового окладу працюючих державних службовців, як на це вказує у своїх запереченнях відповідач, а просить провести перерахунок неправильно призначеної пенсії та привести її розмір у відповідність до вимог чинного на момент призначення пенсії законодавства. Вважають, що перерахунок пенсії має бути здійснений з 26.01.2009 р., оскільки про порушення свого права позивачка дізналася тільки у лютому 2016 року, тому строк звернення до суду нею не пропущений.
Представники відповідача ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнали, заперечили проти його задоволення. При цьому пояснили, що позивачкою був здійснений перехід з одного виду пенсії на інший і з 26.01.2009 року їй призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу". При зверненні за призначенням пенсії позивачка надала довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за призначеннм пенсії від 26.01.2009 р. № 32 та № 33. Довідки були подані згідно встановленого взірця, у них були візуально заповнені всі графи, відповідальність за їх заповлення несе підприємство, яке їх видало. Відповідо до наданих довідок в розрахунок для призначення пенсії включені всі суми, зазначені в них. В даних довідках в графі "інші виплати" відсутні дані про суми таких виплат як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, виплачена заробітна плата за невідпрацьований час (оплата основних і додаткових відпусток), оплата днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), внаслідок чого вони не могли бути враховані управлінням при призначенні пенсії ОСОБА_2 Управління не мало даних щодо нарахування та виплати таких виплат, а у Законі України "Про державну службу" немає посилань на форму ОК 5, як на таку, яка береться до уваги при призначенні пенсії. Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2003 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" також не згадує про те, що управління має при призначенні пенсії брати якісь додаткові суми, ніж ті, які зазначені в довідці встановленого зразка. Крім того, даною Постановою не передбачено проведення перерахунків у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також зазначили, що позивачкою без поважних причин пропущено строк звернення до суду, оскільки про призначення їй пенсії вона дізналася ще в січні 2009 року. Просили ухвалити рішення, яким позовні вимоги, які виходять за межі встановленого строку, залишити без розгляду, так як позивачка не наводить причин його пропуску, а в решті позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час перерахунку позивачці пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На підставі ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" пенсія підлягає індексації.
Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі (правонаступником якого є Долинське об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області (а.с. 39)) з 26 січня 2009 року ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про державну службу" при страховому стажі 31 р. 2 м. 18 дн. та стажі державної служби 28 р. 6 м. 18 дн. (а.с. 19-21).
15 лютого 2016 року та 02 березня 2016 року ОСОБА_2 зверталася до начальника управління ПФУ в Долинському районі із письмовими заявами, в яких просила повідомити, з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок та нарахування пенсії, надати копію індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5 (ОК-2)), які були використані при призначенні пенсії. У випадку неврахування при розрахунку та призначенні пенсії всіх виплат, по яких було проведено нарахування та сплата страхових внесків та загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, просила провести перерахунок пенсії з врахуванням даних виплат (а.с. 14, 15).
Листами № 26/Д-13 від 26 лютого 2016 року, № 1228/03 від 12 березня 2016 року управління ПФУ в Долинському районі відмовило позивачці у проведенні такого перерахунку, вказавши, що відповідо до наданих нею довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії від 26.01.2009 р. № 32, № 33 в розрахунок для призначення пенсії включені всі суми, вказані у них (а.с. 16-17, 18).
Суд вважає таку відмову відповідача неправомірною, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України Про оплату праці заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" до структури заробітної плати входять: - основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; - додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; - інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), що входить до складу фонду оплати праці.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, також входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Згідно з ч.ч. 6, 7 ст. 33 даного Закону державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 35 Закону України Про державну службу передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені суми індексації грошових коштів,матеріальна допомога на оздоровлення, виплачена заробітна плата за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), оплата днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) входять до системи оплати праці державного службовця.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14, постанова від 03 червня 2014 року справа № 21-134а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
Про те, що ОСОБА_2 отримувала індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, заробітну плату за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), оплату днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) свідчать відповідні довідки (а.с. 22-24, 25-26).
За таких обставин суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, з проведенням коригування виплат на коефіцієнт підвищення, в тому числі посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (40%), середньомісячного розміру премії до державних, професійний свят та ювілейних дат, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці, середньомісячного розміру індексації заробітної плати, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні).
Позивачкою до матеріалів справи долучені розрахунки виплат, які не враховані до заробітної плати для обчислення її пенсії, які проведені, зокрема, з коригуванням розміру виплат (а.с. 28-30) відповідно до п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 р. за № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2003 р. за № 758/8079. Заперечень проти вказаних у розрахунках сум, як і інших розрахунків, від відповідача не поступало.
Враховуючи вищезазначене, судприходить до висновку про наявність достатніх підстав длявизнання неправомірними дій Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) при обчисленні, призначенні та перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності як державному службовцю та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії по інвалідності як державному службовцю, починаючи з 22 вересня 2015 року, з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з проведенням коригування заробітної плати згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", в тому числі посадового окладу в сумі 1353,75 гривні, надбавки за ранг в сумі 65,00 гривень, надбавки за вислугу років (40%) в сумі 567,50 гривень, середньомісячного розміру премії до державних, професійний свят та ювілейних дат в сумі 5,92 гривень, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 310,84 гривень, середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 39,25 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 90,24 гривень, середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 240,06 гривень, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 210,19 гривень з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Суд також враховує, що збільшення розміру пенсії ОСОБА_2 при його перерахунку не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законодавством, не є таким, що збільшився внаслідок дії загальних чинників, тому не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця. Тому місяць перерахунку пенсії не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
При цьому суд враховує, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суд вважає безпідставним твердження позивачки про те, що лише в січні 2016 року їй стало відомо про невключення до складу заробітної плати всіх отриманих нею сум при розрахунку її пенсії державного службовця, оскільки цю пенсію вона отримує з 26.01.2009 р. і саме з цього часу їй відомо про її розмір та враховані при її призначенні види заробітку.
Посилання ж позивачки на ч. 2 ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як на підставу за якої строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, до даної категорії справи не застосовується, суд не бере до уваги, оскільки вказана норма застосовується до вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ. У даному ж випадку позивачці здійснювалося нарахування і виплата пенсії, однак без врахування всіх виплат, тому суд вважає, що вимоги позивачки про зобов"язання здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 26 січня 2009 року по 21 вересня 2015 року слід залишити без розгляду, оскільки нею пропущено встановлений строк позовної давності та не вказано жодних поважних причин пропуску цього строку.
На підставівикладеного, ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії, ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. ст. 1, 2Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України«Про державну службу», ст. ст. 40, 41, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 66, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 р. за № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2003 р. за № 758/8079, Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, керуючись ст. ст. 69, 71, 99, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 39,25 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 90,24 гривень, середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 240,06 гривень, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 210,19 гривень при обчисленні та призначенні ОСОБА_2 пенсії по інвалідності як державному службовцю.
Зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії по інвалідності як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу", починаючи з 22 вересня 2015 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок) з проведенням коригування виплат на коефіцієнт підвищення, в тому числі посадового окладу в сумі 1353,75 гривні, надбавки за ранг в сумі 65,00 гривень, надбавки за вислугу років (40%) в сумі 567,50 гривень, середньомісячного розміру премії до державних, професійний свят та ювілейних дат в сумі 5,92 гривень, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 310,84 гривень, середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 39,25 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 90,24 гривень, середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 240,06 гривень, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 210,19 гривень з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з застосуванням як базового місяця грудень 2008 року.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов"язання здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 26 січня 2009 року по 21 вересня 2015 року залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку позовної давності.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Повний зміст постанови виготовлено 19 серпня 2016 року.
Суддя: