755/955/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" червня 2016 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Гаврилова О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, -
в с т а н о в и в :
В грудні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо призначення та виплати пенсії позивачу як особі за пільговим Списком № 2, в якому позивач також просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва прийняти всі документи щодо виплати пенсії за пільговим Списком № 2, а також нарахувати та сплатити позивачу пенсію за пільговим Списком № 2, у тому числі за весь строк її неотримання, починаючи з дня досягнення пенсійного віку, тобто з 01.04.2014 року.
Позивач мотивує заявлені вимоги тим, що 14.08.2014 року вона звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо прийняття та оформлення документів та виплати пенсії за пільговим Списком №2. Однак, листом від 27.08.2014 року Управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва відмовлено у прийнятті й оформленні документів та у виплаті пенсії позивачу за Списком № 2, вказуючи на відсутність повноважень у посадових осіб щодо підпису наданих позивачем документів, а також на відсутність результатів атестації робочих місць ВАТ «Радикал», на якому позивач працювала лаборантом хімічного аналізу. Разом з тим, позивач, вважаючи такі дії відповідача неправомірними, звернулась із відповідними заявами до Прокуратури Дніпровського району м. Києва, а також до Пенсійного фонду України, яким вказано на необхідність надання позивачем документів про результати проведення атестації робочих місць на ВАТ «Радикал». Однак зазначені причини відмови відповідачів у прийнятті й оформленні документів та у виплаті пенсії за пільговим Списком № 2 позивач вважає грубим порушенням її конституційного права, шляхом ігнорування змісту довідок, виданих ВАТ «Радикал», що містять інформацію про дійсність факту роботи позивача на даному підприємстві на роботах за пільговим Списком № 2, повний робочий день, 08 років 05 місяців 25 днів, посада позивача пройшла атестацію робочого місця та відповідає пільговому Списку № 2. Крім того за даними трудової книжки стаж позивача за пільговим Списком № 2 складає 11 років 4 місяці 20 днів, що, на думку позивача, надає їй право на призначення та виплату пенсії на пільгових умовах та в пільгових розмірах згідно Списку № 2.
Після скасування судових рішень першої та апеляційної інстанції та направлення справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції, ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 28.04.2016 року адміністративну справу прийнято до свого провадження суддею Гавриловою О.В. та вирішено питання про розгляд справи в скороченому провадженні (т.2 а.с.4).
Ухвалою Дніпровського районного суду від 13.06.2016 року допущено процесуальне правонаступництво відповідача по справі - Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва його правонаступником Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, в межах розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва, Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (т.2 а.с.34-35).
31.05.2016р. до суду надійшли письмові заперечення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на адміністративний позов ОСОБА_1 (т.2 а.с.10-12).
10.06.2016р. до суду надійшли письмові заперечення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на адміністративний позов ОСОБА_1 (т.2 а.с.29-32).
Вивчивши письмові матеріали справи та приймаючи до уваги письмові заперечення відповідачів проти позову, долучені до матеріалів справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Відповідно до підпунктів 1, 2 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно даних трудової книжки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у період з 06.09.1988 року по 27.12.1999 року ОСОБА_1 працювала на підприємствах, займаючи посаду лаборанта хімічного аналізу. (Том 1 а.с. 10-14)
Згідно Наказу ВАТ «Радикал» № 502 від 24.10.1994 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», на підставі матеріалів, підготовлених комісією по атестації робочих місць за умовами праці та за узгодженням з профспілковим комітетом, затверджено перелік робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівникам ВАТ «Радикал» по Списку № 1 та по Списку № 2, відповідно до яких посада лаборанта хімічного аналізу віднесена до Списку № 2. (Том 1 а.с. 229-230)
Згідно довідок від 1997 року, № 337 від 1998 року, № 461 від 27.11.2000 року, виданих ВАТ «Радикал», ОСОБА_1 дійсно працювала на ВАТ «Радикал» в цехах та виробництвах, передбачених Списком № 2, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, з 06.09.1988 року по 28.02.1997 року, лаборантом хімічного аналізу лабораторії виробництва ППЦ, цеху № 25, повний робочий день. Пільговий стаж становить 08 років 05 місяців 25 днів. Атестація робочого місця проведена. Професія відповідає Списку № 2, Наказ №502 від 24.10.1994 року. (Том 1 а.с. 6-8)
На письмову заяву ОСОБА_1 від 14.08.2014 року, Листом Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва від 27.08.2014 року №433/06/Л-413 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії, мотивуючи тим, що при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах необхідно надати трудову книжку із оформленими належними записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про встановлення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку. У довідці має бути вказано період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи на підставі яких зазначена довідка. Крім того, повідомлено позивача, що надана нею довідка від 23.05.1997 року №1231 не підкріплена результатами атестації робочих місць, що не дає права на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2. (Том 1 а.с. 15, 197)
Листом від 16.10.2014 року №22360/10/Л-1762 та Листом від 21.10.2014 року №22710/10/Л-1762/2 Головним управлінням Пенсійного фонду України ОСОБА_1 повідомлено, що для визначення можливості зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періоду роботи з 22.08.1992 року по 28.02.1997 року, необхідно надати до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання документи про результати проведення атестації робочих місць. (Том 1 а.с. 191, 192)
Відповідно до п.б ч.1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції чинній на виникнення спірних правовідносин), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 року № 41.
Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці дає підстави для висновку про те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Такий висновок викладений Верховним Судом України у постановах від 10.09.2013 року (справа № 21-183а13) та від 19.05.2015 року (справа № 21-175а15).
Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Судом встановлено, що предметом спору є дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві, щодо відмови у прийнятті документів для призначення та виплати ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах по Списку № 2, у зв'язку з чим позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва прийняти всі документи щодо виплати пенсії за пільговим Списком № 2, а також нарахувати та сплатити позивачу пенсію за пільговим Списком № 2, у тому числі за весь строк її неотримання, починаючи з дня досягнення пенсійного віку, тобто з 01.04.2014 року.
Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Дослідивши надані суду письмові докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, яка, досягнувши пенсійного віку, передбаченого статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», маючи відповідний стаж роботи 11 років 4 місяці 20 днів із шкідливими і важкими умовами праці на посаді лаборанта хімічного аналізу в ТОВ «Оглав-2» та ТОВ «/Радикал», що підтверджується трудовою книжкою, враховуючи що за результатами атестації, проведеної відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», відповідна посада відноситься до Списку № 2 виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням, ураховуючи докази на підтвердження наявності відповідного стажу робіт із шкідливими та важкими умовами праці, віднесених до Списку № 2, наявні підстави для призначення, нарахування та виплати позивачу пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 2.
Таким чином, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог позивача відповідними належними доказами та неправомірність відмови відповідачів в задоволенні заяви позивача.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Відповідно до положення п. 37 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846), орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
З огляду на викладене, ураховуючи час реалізації позивачем свого права на звернення із заявою про призначення пенсії, порушене право підлягає захисту в межах даного провадження саме з дня звернення позивача із відповідною заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 2, тобто з 14.08.2014 року, що є днем виникнення спірних правовідносин, з огляду на встановлений судом факт неправомірності дій відповідача щодо відмови у призначенні такої пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 1, 10, 13, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (у відповідній редакції), ст. 8-11, 17-19, 41, 69-71, 94, 160-164, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві, щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 2 - протиправними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві прийняти документи щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах та в пільгових розмірах, згідно Списку № 2.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах та в пільгових розмірах, згідно Списку № 2, починаючи з 14.08.2014 року.
В іншій частині позову - відмовити.
Відшкодувати ОСОБА_1 понесені нею у справі судові витрати в розмірі 73 грн. 08 коп. рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
С у д д я: