Постанова № 59846077, 18.08.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
823/76/16
Номер документу
59846077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2016 року справа № 823/76/16 м. Черкаси

17 год. 45 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Цаплі І.Ю.,

представника позивача - Кушніра С.Л. (за довіреністю),

представника відповідача - Поліщук Ю.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково виробниче підприємство «Більшовик» до Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

встановив:

25 січня 2016 року до суду з позовною заявою звернулося дочірнє підприємство «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково виробниче підприємство «Більшовик» (далі - позивач), в якій просить:

- визнати протиправним податкове повідомлення - рішення Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області форми "У" № 0001262210 від 10 грудня 2015 року;

- скасувати податкове повідомлення - рішення Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області форми "У" № 0001262210 від 10 грудня 2015 року.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що оскаржуване рішення базується на акті «Про результати позапланової виїзної перевірки дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково виробниче підприємство «Більшовик» від 26.10.2015 №1001/23-05-15-22/05767284, згідно якого встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», п. 1 Постанови Правління НБУ від 01.12.2014 №758 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України». Позивач вважає висновки акту не правомірними, а податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню. Зокрема в рішенні №0001262210 від 10.12.2015 встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», яка містить визначений термін (строк) надходження валютної виручки від нерезидентів - 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. В п.4 ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» йдеться про право Національного банку України запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків ніж ті, що визначені ч. 1 ст. 1, проте в самому податковому повідомленні - рішенні №0001262210 від 10.12.2015 відсутні будь-які вказівки чи конкретизації підпунктів, пунктів, статей законодавчих актів, якими встановлено термін (строк) надходження валютної виручки від нерезидентів - 90 календарних днів з дати митного оформлення. Крім того позивач зазначив, що ст. 16 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» встановлено, що санкції передбачені цим пунктом застосовуються Національним банком України та за його визначенням - підпорядкованими йому установами. Таким чином у податкових органів відсутні повноваження щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю».

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено таке.

26.10.2015 головним державним ревізором інспектором Уманської ОДПІ проведена позапланова виїзна документальна перевірка дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково виробниче підприємство «Більшовик» з питання дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контрактів від 06.02.2014 №1209-33-14, від 16.10.2014 №8304-33-14.

За результатами перевірки складений акт від 26.10.2015 №1001/23-05-15-22/05767284, згідно з висновками якого встановлено:

1) статті 1 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та пункту 1 Постанови Правління НБУ від 01.12.2004 №758 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» в частині порушення строків валютної виручки по експортних контрактах від 06.02.2014 №1209-33-14 в сумі 59 586,00 євро, в тому числі: 14 136,00 євро на 4 дні, 20 876,00 євро на 15 днів, 20 250,00 євро на 67 днів, 4 324,00 євро на 69 днів та від 16.10.2014 №8304-33-14 в сумі 15 000,00 євро на 95 днів.

2) статті 1 Указу Президента України № 319/94 від 19 червня 1994 року «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами», статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», в частині порушення строків декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України та знаходяться за її межами станом на 1 липня 2015 року.

Під час перевірки використано наступні документи:

- контракти від 06.02.2014 №1209-33-14 та від 16.10.2014 №8304-33-14 з додатками;

- експортні митні декларації з супровідними документами;

- виписки банку по поточних рахунках, відкритих в ПАТ «Державний ощадний банк України», стосовно надходження валютної виручки по вказаних вище зовнішньоекономічних контрактах;

- оборотно-сальдові відомості по рахунках 312,362;

- інформаційні повідомлення про виявлені факти порушень законодавчо встановлених термінів розрахунків при здійснені експортних операцій по контрактах від 06.02.2014 №1209-33-14 та від 16.10.2014 №8304-33-14, які надійшли на адресу Жашківського відділення Уманської ОДПІ з філії Черкаське обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України» згідно листів від 06.05.2015 №331 та від 04.06.2015 №375.

На підставі акту перевірки 26.10.2015 №1001/23-05-15-22/05767284 відповідачем винесено податкові повідомлення - рішення від 10.12.2015 №0001272210 про нарахування сум грошового зобов'язання за платежем - пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язань та штрафних санкцій в сумі 170 грн та №0001262210 про нарахування сум грошового зобов'язання за платежем - пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язань та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства в сумі 242374,64 грн.

При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.

Відповідно до статті 1 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», згідно з якої виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» від 06.11.2012 №5480-VI статтю 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» доповнено новою частиною, відповідно до якої Національному банку України надано право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені статтями 1 та 2 Закону України №185/94-ВР.

Постановою Правління Національного банку України "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" від 01.12.2014 №758, яка набрала чинності з 03.12.2014 та діяла до 03.03.2015 включно передбачалось, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Аналогічне положення були закріплено в постанові Правління Національного банку України "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" від 03.03.2015 №160, яка набрала чинності з 04.03.2015 та діяла до 03.06.2015 включно, постанові Правління Національного банку України "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" від 03.06.2015 №354, яка набрала чинності з 04.06.2015 та діяла до 03.09.2015 включно.

Порядок проведення уповноваженими банками контролю за дотриманням резидентами встановлених законодавством строків розрахунків за експортними та імпортними операціями визначено Інструкцією про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженою постановою Правління НБУ 24.03.1999 № 136 зареєстрована в Мінюсті 28.05.1999 за №388/3631 (надалі Інструкція).

Відповідно до пункту 1.1 Інструкції здійсненням поставки є оформлення митної декларації (у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню) або виконання нерезидентом усіх зобов'язань щодо поставки, покладених на нього за договором ( в інших випадках).

Пунктом 2.3. Інструкції встановлено, що банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього.

Судом встановлено, що ДП «Жашківський машинобудівний завод ПАТ «НВП Більшовик» уклало з ОАО «Белшина», експортний контракт від 06.02.2014 №1209-33-14 на поставку редукторів (вартість контракту151 642,00 євро умови поставки DAP Бобруйск).

На виконання умов контракту ДП «Жашківський машинобудівний завод ПАТ «НВП Більшовик» відвантажено товари (редуктори) на загальну суму 151 642,00 євро (еквівалент по курсу НБУ 2 802 733,51 грн.), зокрема згідно наступних експортних митних декларацій:

- від 18.09.2014 № 902030001/2014/310568 на суму 29 466,00 євро, граничний законодавчо встановлений строк надходження валютної виручки - 17.12.2014;

- від 05.11.2014 № 902030001/2014/310656 на суму 29 466,00 євро, граничний законодавчо встановлений строк надходження валютної виручки - 03.02.2015;

- від 16.01.2015 № 902030001/2015/310011 на суму 41 136,00 євро, граничний законодавчо встановлений строк надходження валютної виручки - 16.04.2015;

- від 06.02.2015 № 902030001/2015/310056 на суму 51 574,00 євро, граничний законодавчо встановлений строк надходження валютної виручки - 07.05.2015.

Валютна виручка за експортовані товари надійшла на рахунок визначений умовами контракту № 26003221078217, відкритий у філії Черкаське обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України», на загальну суму 151 642,00 євро (еквівалент по курсу НБУ 3 098 871,32 гри.), з якої відповідно до чинного законодавства 37 910,00 євро зараховано безпосередньо на поточний валютний рахунок № 26008301078217, а 113 732,00 євро направлено на обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку, а кошти від продажу в гривнях зараховано на поточний рахунок № 26003221078217.

Частина валютної виручки в розмірі 59 586,00 євро надійшла з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме:

- на суму 20 260,00 євро, згідно банківського повідомлення від 20.04.2015, в тому числі 14 136.00 євро на 94 день з дати оформлення експортної МД від 16.01.2015 №902030001/2015/310011, тобто з порушенням законодавчо встановлених строків на 4 дні;

- на суму 20 876,00 євро, згідно банківського повідомлення від 22.05.2015 або на 105 день з доти оформлення експортної МД від 06.02.2015 № 902030001/2015/310056, тобто з порушенням законодавчо встановлених строків на 15 днів;

- на суму 20 250,00 євро, згідно банківського повідомлення від 13.07.2015, або на 157 день з дати оформлення експортної МД від 06.02.2015 № 902030001/2015/310056, тобто з порушенням законодавчо встановлених строків на 67 днів;

- на суму 4 324,00 євро, згідно банківського повідомлення від 15.07.2015, або на 159 день з дати оформлення експортної МД від 06.02.2015 № 902030001/2015/310056, тобто з порушенням законодавчо встановлених строків на 69 днів.

Судом також встановлено, що ДП «Жашківський машинобудівний завод ПАТ «НВП Більшовик» уклало з ОАО «Белшина», експортний контракт від 16.10.2014 №8304-33-14 на поставку редукторів (вартість контракту 54 000,00 євро умови поставки DAP Бобруйск).

На виконання умов контракту ДП «Жашківський машинобудівний завод ПАТ «НВП Більшовик» відвантажено продукцію редуктори на загальну суму 54 000,00 євро (еквівалент по курсу НБУ 933 219,35 грн.), зокрема згідно наступних експортних митних декларацій:

- від 05.11.2014 №902030001/2014/310657 на суму 27 000,00 євро, граничний законодавчо встановлений строк надходження валютної виручки -03.02.2015;

- від 06.02.2015 №902030001/2015/310055 на суму 27 000,00 євро, граничний законодавчо встановлений строк надходження валютної виручки -07.05.2015.

Валютна виручка за експортовані товари надійшла на рахунок визначений умовами контракту №26003221078217, відкритий у філії Черкаське обласне управління ПАТ Державний ощадний банк України, на загальну суму 54 000,00 євро (еквівалент по курсу НБУ 1 062 279,42 грн.), з якої відповідно до чинного законодавства 13 500,00 євро зараховано безпосередньо на поточний валютний рахунок №26008301078217, а 40 500,00 євро направлено на обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку, а кошти від продажу в гривнях зараховано на поточний рахунок № 26003221078217.

Частина валютної виручки в розмірі 15000,00 євро надійшла з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: згідно банківського повідомлення від 10.08.2015 або на 185 день з дати оформлення вивізної МД від 06.02.2015 №902030001/2015/310055, тобто з порушенням законодавчо встановлених строків на 95 днів.

Про порушення позивачем термінів надходження валютної виручки за експортовані товари на адресу Жашківського відділення Уманської ОДПІ від філії Черкаське обласне управління ПАТ Державний ощадний банк України надійшли повідомлення:

- від 06.05.2015 №331 по контракту від 06.02.2014 №1209-33-14 за датою оформлення експортної МД 16.01.2015;

- від 04.06.2015 №375 по контракту від 06.02.2014 № 1209-33-14 за датою оформлення експортної МД від 06.02.2015 та контракту від 16.10.2014 №8304-33-14 за датою оформлення експортної МД від 06.02.2015.

Крім того, перевіркою порядку та термінів декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України і перебувають за її межами, встановлено порушення вимог ст.1 Указу Президента України № 319/94 від 19 червня 1994 року «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що знаходяться за її межами».

Зокрема, відповідно до статті 1 Указу, встановлена обов'язковість щоквартального декларування суб'єктами підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, наявності належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України.

Статтею 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» передбачено, що валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягають обов'язковому декларуванню.

Форма Декларації про валютні цінності, доходи та манно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами (далі - Декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.12.95 № 207 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.01.1996 за № 18/1043.

Цим же наказом передбачено, що обов'язкове декларування валютних цінностей, доходів та майна здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності за затвердженою формою в регіональних відділеннях Національного банку України та в державних податкових інспекціях за місцем знаходження суб'єктів підприємницької діяльності щоквартально в терміни, встановлені для подання квартальної та річної бухгалтерської звітності.

В Декларації підлягають відображенню валютні цінності, доходи та майно, які належать резиденту і на звітну дату (1 число кожного кварталу) знаходяться за її межами. Зокрема, у пункті 5 розділу III зазначеної Декларації відображаються товари, що експортовані резидентом за межі України з оплатою в іноземній валюті і за які на звітну дату не надійшли в установлені законодавством терміни валютні кошти на валютний рахунок резидента в уповноваженому банку.

В порушення вищевикладеного, при наявності товарів, що експортовані резидентом за межі України з оплатою в іноземній валюті і за які на звітну дату не надійшли в установлені законодавством терміни валютні кошти на валютний рахунок резидента в уповноваженому банку в розмірі 24574,00 євро по договору від 06.02.2014 №1209-33-14 та 15000,00 євро, по договору від 16.10.2014 №8304-33-14 укладених з компанією ОАО «Белшина» (Білорусь), які станом на 01.07.2015 повинні відображатися в пункті 5 розділу III Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України та знаходяться за її межами, ДП «Жашківський машинобудівний завод ПАТ «НВП Більшовик» не подавало Декларацію про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України та знаходяться за її межами станом на 01.07.2015 до Жашківського відділення Уманської ОДПІ та Управління Національного банку України в Черкаській області. Таким чином, підприємством не задекларовано вищевказані валютні цінності та майно, які знаходились за кордоном з порушенням законодавчо встановлених термінів розрахунків, тобто порушено строки декларування.

Суд звертає увагу, що відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Частина 5 ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачає, що органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.

Відповідно до пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Щодо посилань позивача про протиправність оскаржуваного рішення через те, що у ньому відсутні будь-які вказівки чи конкретизації підпунктів, пунктів, статей законодавчих актів, якими встановлено термін (строк) надходження валютної виручки від неризедентів - 90 календарних днів з дати митного оформлення, суд зазначає таке.

Відповідно до п.58.1. ст.. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

В оскаржуваному податковому повідомленні рішенні зазначено, що воно винесене на підставі акта перевірки №1001/23-05-22/05767284 від 26.10.2016, у висновках якого і зазначені підпункти, пункти, статей законодавчих актів, якими встановлено термін (строк) надходження валютної виручки від нерезидентів - 90 календарних днів з дати митного оформлення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючі рішення, яким нараховано позивачу суму пені за порушення норм Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» діяв правомірно, в межах свої повноважень.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем доведено правомірність своїх дій та законність прийнятого оскаржуваного рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлено 22 серпня 2016 року