Постанова № 59845924, 16.08.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
820/1548/16
Номер документу
59845924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

16 серпня 2016 р. Справа № 820/1548/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Нуруллаєва І.С.

при секретарі судового засідання - Король Д.О.,

за участю представника позивача - Щолокової Н.О.,

представника відповідача - Осадчука В.М.,

третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування реєстраційних дій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, третя особа ОСОБА_3, в якому просить суд:

- визнати незаконною та скасувати реєстрацію декларації від 16.12.2015 р. №ХК 082153500986 про початок виконання будівельних робіт по об'єкту "реконструкція нежитлового приміщення літ. "Б-2" по АДРЕСА_1, здійснену Департаментом Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області;

- визнати незаконною та скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкту до експлуатації № ХК 142160061103 від 06.01.2016 р. по об'єкту "реконструкція нежитлового приміщення літ. "Б-2" по АДРЕСА_1, здійснену Департаментом Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що зареєстровані декларації від 16.12.2015 р. №ХК 082153500986 та №ХК 142160061103 від 06.01.2016 р. є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити посилаючись на письмові заперечення.

Третя особа у судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін та третю особу, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності, яке видане Київською районною радою 08.04.2003 року, належить нежитлова будівля літ «Б-2» загальною площею 617.9 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.109).

У зв'язку з вищевикладеним, між Харківською міською радою (в якості орендодавця) та ОСОБА_3 (в якості орендаря) 11.10.2007 укладено договір оренди землі (зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах 07.04.2008 року за №340867100063)(а.с.30-32).

Відповідно до п. 1 договору орендодавець на підставі рішення ХLIX сесії Харківської міської ради IV скликання від 23.12.2005 року №257/05 «Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» та рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.04.2007 року №79/07 «Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться АДРЕСА_1.

Згідно п. 8 договору оренди договір укладено строком: до 01.10.2015 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

У пункті 15 договору оренди вказано, що земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування магазину з кафе та літнього майданчика кафе.

Як вбачається з акту приймання-передачі земельна ділянка 10.04.2008 року була передана орендарю(а.с.34).

В ході розгляду справи судом встановлено, що 27.08.2015 року ОСОБА_3 звертався до директора Департаменту земельних відносин з проханням продовжити термін дії договору №340867100063 (а.с.17).

Листом від 21.09.2015 року №К-4-996/0/223-15.02-16 повідомлено ОСОБА_3, що для підготовки пропозицій міській раді щодо подовження договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1 необхідно звернутись з відповідним зверненням на ім'я міського голови та надати до Департаменту земельних відносин перелік документів (а.с.37).

У зв'язку з проведенням реконструкції приміщення і переведення його в житловий фонд ОСОБА_3 29.01.2016 року звернувся до директора Департаменту земельних відносин з заявою, в якій просив розірвати договір оренди землі №340867100063(а.с.38).

На підставі розробленої проектної документації ТОВ «АКТУАЛЬ» ОСОБА_3 було подано декларацію про початок виконання будівельних робіт по об'єкту «реконструкція нежитлового приміщення літ. «Б-2» по АДРЕСА_1»(а.с.47-49).

За результатами перевірки поданої декларації Департаментом Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області 16.12.2015 р. здійснено реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт по об'єкту «реконструкція нежитлового приміщення літ. «Б-2» по АДРЕСА_1» за №ХК 082153500986.

З огляду на готовність об'єкта до експлуатації замовником надано декларацію про готовність об'єкту до експлуатації по об'єкту «реконструкція нежитлового приміщення літ. «Б-2» по АДРЕСА_1», яка зареєстрована Департаментом Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області 06.01.2016 р. за №ХК 142160061103(а.с.50-53).

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 03.03.2015 року по АДРЕСА_1 зареєстровано житловий будинок, літ. «Б-2», загальною площею 617,9 кв.м, житлова площа 186, 5 кв.м. Підстава виникнення права власності: декларація про готовність об'єкту до експлуатації, серія та номер №ХК 142160061103 від 06.01.2016 р. видавник Департамент ДАБІ у Харківській області(а.с.24-29).

Не погоджуючись з реєстрацією Департаментом державної архітектурно-будівельного контролю у Харківській області декларацій від 16.12.2015 р. №ХК 082153500986 про початок виконання будівельних робіт по об'єкту та про готовність об'єкту до експлуатації № ХК 142160061103 від 06.01.2016 р. по об'єкту, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Частиною 3 статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно з Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09.07.2014 року та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ №553 від 23.05.2011 року, основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.

Згідно зі ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІІІ категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461 затверджений Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок).

Зазначеним Порядком визначена процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Порядком передбачено, що прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка складається за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Відповідно до п. 17, 18 цього Порядку замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації: щодо об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку; щодо об'єктів, які належать до I-III категорії складності, за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку; щодо самочинно збудованого об'єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду, за формою, наведеною у додатку 5 до цього Порядку.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.

Після проведення реєстрації один примірник декларації повертається замовнику (його уповноваженій особі) особисто або рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував.

Відповідно до п. 19, 20 Порядку №461 у разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник (уповноважена ним особа) може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для реєстрації декларації.

Згідно п. 22 Порядку №461 у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю наведених у декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), які не є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом відповідно до ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовнику (його уповноваженій особі) протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;

3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Процедура виконання будівельних робіт визначена Порядком виконання будівельних робіт (чинним на момент реєстрації спірного повідомлення про початок будівельних робіт), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 (далі Порядок № 466).

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку №466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

У відповідності до п. 5 Порядку №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт; реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів I - III категорії складності; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів IV і V категорії складності.

Пунктом 6 Порядку №466 передбачено, що документи, що надають право на виконання підготовчих робіт, діють до моменту отримання права на виконання будівельних робіт. Документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Суд зазначає, що у декларації зазначено повні та достовірні дані.

Згідно ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

До того ж, згідно з п. 27 «Переліку об'єктів будівництва, для проектування якого містобудівні умови та обмеження не надаються», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07.07.2011 року такі обмеження не надаються під час реконструкції житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації, улаштування в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових будівлях підприємств та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення.

Суд зазначає, будівельні роботи на об'єкті будівництва проводилися на підставі проектної документації, розробленої ТОВ «АКТУАЛЬ», затвердженої замовником ОСОБА_3, та зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.12.2015 року №ХК082153500986.

Щодо посилання позивача на те, що у проекті реконструкції нежитлової будівлі по вул. Шевченка, буд. №111, Київський район, м. Харків під житловий будинок визначено ДБН.2.2-3-2012, з цього приводу суд зазначає наступне.

Третьою особою до матеріалів справи надано лист від 22.07.2016 року, в якому вказано про помилково надрукований ДБН.2.2-3-2012 «Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва». Дійсним ДБН при розробці проекту реконструкції нежитлової будівлі по АДРЕСА_1, вважати ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»(а.с.148).

Отже, з огляду на вище викладене, в даному випадку відсутні правові підстави для застосування ч. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Таким чином, суд дійшов висновку, що спірні декларації були оформлені належним чином, відповідали вимогам затвердженої форми, у зв'язку з чим правові підстави для відмови відповідачем у реєстрації були відсутні, а отже на час здійснення реєстрації спірних декларацій дії відповідача повністю відповідали нормам діючого законодавства.

Крім того, суд зазначає, що будівля літ «Б-2» загальною площею 617.9 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 є приватною власністю ОСОБА_3, на підставі свідоцтва, яке видане на підставі Розпорядження голови Київської районної ради м. Харкова від 07.04.2003 року за №342.

За змістом ч. 8 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем в адміністративній справі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов.

За приписами ч. 1 ст. 104, ст. 6 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Виходячи із системного аналізу наведених норм КАС України, особа, яка звертається до адміністративного суду з позовом має довести наявність порушення оскаржуваним рішенням суб'єкту владних повноважень саме її прав та інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

П ОС Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Харківської міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування реєстраційних дій - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 22 серпня 2016 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.