Постанова № 59845718, 18.08.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
815/1733/16
Номер документу
59845718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/1733/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративни суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Березівської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання нечинними податкові повідомлення-рішення Березівської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0000154000, №0000164000 від 01.04.2016 року, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернувся Фізична особа підприємець ОСОБА_1 до Березівської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання нечинними податкові повідомлення-рішення Березівської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0000154000, №0000164000 від 01.04.2016 року.

В судовому засіданні 12.08.2016 року позивачем були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, який пояснив, що він не порушував порядок реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Представник відповідача Березівської ОДПІ заперечив проти задоволення позовних вимог, надала письмові заперечення в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки згідно ст..15 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у т.ч. їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі субєкта господарювання терміном на один рік і підлягають обовязковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі субєкта господарювання. Перед початком фактичної перевірки позивача, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області, на підставі п.п.20.1.9 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу була проведена контрольна розрахункова операція. Ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами та на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями станом на 14.01.2016 року була відсутня, що є порушенням. Також посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області було зафіксовано реалізація тютюнових виробів за завищеними цінами.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.1 Закону України Про державну податкову службу є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Так, у відповідності до п.п. 80.2.1 п. 80.2 ст. 80 ПК України, проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1, ідентифі каційний номер НОМЕР_1, місце торгівлі: Одеська область, Березівський район, вул. Побе ди, 18-Б, магазин «ПАРУС» з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого зако нодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядком здійснення готівкових розрахунків, ведення касових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх ре алізації, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізи чних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, ; та на підставі на правлень Березівської ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області на проведення перевірки від 10.03.2016 року за № 3, № 4.

За результатами проведеної перевірки ФОП ОСОБА_1, було складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарю вання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 15.03.2016 року № 84/21-00/НОМЕР_1 (а.с.10-11).

Перевіркою встановлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютю нових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон №. 481/95-ВР), встановлено, що 14.01.2016 року у магазині «ПАРУС» проводилась роздрібна торгівля алко гольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії.

Також перевіркою встановлено порушення ст.18 Закону 265/95-ВР, вході проведення фактичної перевірки 10.03.2016 року, продавцем при продажі тютюнових виробів було про дано сигарети за ціною вищою, ніж тією що вказана на відповідні пачці.

На підставі зазначеного акту перевірки від 15.03.2016 року № 84/21-00/НОМЕР_1 Березівської ОДНІ Головного управління ДФС в Одеській області прийняло податкове по- відомлення-рішення №0000154000 від 01.04.2016 року (а.с.12) про застосування штрафних (фінан сових) санкцій у розмірі 34000 грн. та податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 01.04.2016 року (а.с.13) про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10000 грн.

Розглянувши наявні в справі письмові докази, суд з урахуванням положень ч.3 ст.2 КАС України, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Згідно Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року №481/95-ВР визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, потової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним в плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом- сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилання боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідно до ст.15 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у т.ч. їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Так, згідно ст. 1 Закону № 481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) це документ держав ного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазна чених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Статтею 252 ЦК України визначено, що строк визначається роками, місяцями, тижня ми, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Також, відповідно до статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Частиною 1 статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972 року за № ETS-076, встановлено, що строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках почи наються опівночі «dies a quo» і спливають опівночі «dies ad quem».

За змістом ст. 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає.

Згідно з ч.18 ст.15 Закону № 481/95-ВР ліцензії на право роздрібної торгівлі алкоголь ними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самовря дування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.

Таким чином, суб'єкт господарювання має право здійснювати торгівлю алкогольними напоями до дати зазначеної в ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, при цьому, останнім днем торгівлі буде дата, яка зазначена останнім днем у ліцензії.

Відповідно до ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами Серія АЕ №539478 та Серія АЕ №566287 (а.с.8,9) термін дії ліцензії визначений до 14.01.2016 року.

Таким чином, дата 14.01.2016 року входить до ліцензійного терміну, в звязку із чим, реалізація за вказаними ліцензіями алкогольних напоїв та тютюнових виробів 14.01.2016 року є правомірною поведінкою позивача, а тому не є порушенням вимог ст.15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року №481/95-ВР.

Оскільки під час офіційного зясування обставин не підтвердився факт без ліцензійної торгівлі позивачем алкогольними напоями та тютюновими виробами 14.01.2016 року, прийняте за це порушення податкове повідомлення рішення від 01.04.2016 року №0000154000 не є законним, в звязку із чим, позовні вимоги про визнання його не чинним підлягають задоволенню на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Разом з тим, суд вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення від 01.04.2016 року №0000164000 не підлягає визнанню протиправним та скасуванню на суму 46365,02 грн. з огляду на наступне.

Надалі, перевіркою встановлено порушення ч. 13 ст. 18 Закону 265/95-ВР, а саме: в ході проведення фактичної перевірки 10.03.2016 року, продавцем при продажі тютюнових виро бів, було продано сигарети за ціною вищою, ніж тою що вказана на відповідних пачках.

Згідно п.п, 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встано влені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.

Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються вироб никами або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі під акцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів

В свою чергу п. 221.4. ст. 221 ПК України встановлює, що контроль за дотриманням су б'єктами господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або ім портерами таких виробів, та правильності нарахування акцизного податку з реалізованих су б'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, здійснюють контролюючі органи.

При цьому згідно з п. 221.3 ст. 221 ПК України, за наявності у місці торгівлі тютюно вими виробами таких виробів одного найменування, на пачках, коробках та сувенірних ко робках яких зазначені різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими ніж ті, що зазначені на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках, збільшеними на суму акцизного податку з реалізованих суб'єктами го сподарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну.

В силу ст.111 Закону № 481/95-ВР встановлена виробником або імпортером максималь на роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України. Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визна ченому виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, на ступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.

Пунктом 13 Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 року № 218, із змінами і доповненнями (далі - Правила), визначено, що за наявності в місці торгі влі тютюнових виробів однієї власної назви, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких зазначені різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійсню ється за цінами, не вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках.

Відповідно до п. 22 Правил, розрахунки з покупцями за придбані тютюнові вироби здійснюється відповідно до встановленого законодавством порядку.

Статтею 18 Закону № 481/95-ВР передбачено, що за наявності у місці торгівлі тютюно вими виробами таких виробів однієї власної назви, на пачках, коробках та сувенірних короб ках яких вказані різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійс нюється за цінами, не вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувені рних коробках.

Між тим, відповідно до п. 20 Правил, суб'єктом підприємницької діяльності повинно забезпечуватися інформування споживача про роздрібні ціни в грошовій одиниці України за допомогою ярликів цін (цінників) на зразках тютюнових виробів, що перебувають в прода жу. Оформлення ярликів цін (цінників) проводиться відповідно до Інструкції про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної тор гівлі та громадського харчування, затвердженої наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 04.01.1997 року № 2 і зареєстрованої в Мін'юсті 20.01.1997 року за № 4/1808 (із змінами).

Згідно із ст. 17 Закону № 481/95-ВР, у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених вироб никами або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 грн.

Відповідно до пояснень особи, з якою позивач перебуває у трудових відносинах продавця ОСОБА_2 (а.с.42), вона продала сигарети марки «Бонд» за 12,60 грн., при тому що вказана на пачці ціна складала 11,00 грн.

Факт здійснення даного порушення особою, з якою позивач перебуває у трудових відносинах підтверджується поясненнями продавця ОСОБА_2, які дані нею в якості свідка у судовому засіданні 29.07.2016 року (а.с.71).

Отже, штрафні санкції у розмірі 10000 грн. за порушення позивачем ст. 11-1 Закону № 481/95-ВР застосовані відповідачем правомірно.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.04.2016 року №0000164000 не підлягають задоволенню згідно положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами, встановленими ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2.Визнати податкове повідомлення-рішення Березівської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0000154000 від 01.04.2016 року нечинним.

3.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 18.08.2016 року.

Суддя Єфіменко К.С.