КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
17 серпня 2016 року №810/2561/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування записів,
ВСТАНОВИВ:
До ОСОБА_3 окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради ОСОБА_2, в якому позивач просить:
- визнати протиправними реєстраційні дії державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради ОСОБА_2 від 17.06.2016 №13541060017003957 - зміна інформації про утворення юридичної особи, зміна додаткової інформації та №13541070018003957 - зміна керівника ТОВ ФІРМА "МЕТАЛІСТ";
- скасувати внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційні записи від 17.06.2016 №13541060017003957 - зміна інформації про утворення юридичної особи, зміна додаткової інформації та №13541070018003957 - зміна керівника ТОВ ФІРМА "МЕТАЛІСТ".
Разом з адміністративним позовом позивачем було подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, в якому позивач просить вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони вчинення реєстраційних дій щодо зміни директора ТОВ ФІРМА "МЕТАЛІСТ" (код ЄДРПОУ 22898906, місцезнаходження 08322, Київська область, Бориспільський район, с. Проліски, вулиця П. Морозова, буд. 8).
Згідно ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Правила предметної підсудності адміністративних справ визначені в статті 18 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Частиною 2 статті 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначена предметна підсудність адміністративних справ, які можуть бути розглянуті в окружному адміністративному суді.
Суд зазначає, що відповідачем за позовом ОСОБА_1 є державний реєстратор виконавчого комітету Васильківської міської ради ОСОБА_2, з приводу чого суд зазначає таке.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. зі змінами та доповненнями.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Таким чином суд зазначає, що відповідачем за даним адміністративним позовом є посадова особа органу місцевого самоврядування, а тому за правилами предметної підсудності дана адміністративна справа повинна розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним судом з урахуванням правил територіальної підсудності.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З огляду на вищевикладене, дана справа не підсудна ОСОБА_3 окружному адміністративному суду, а позовна заява ОСОБА_1 до державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування записів - підлягає поверненню позивачу з усіма доданими до неї матеріалами, в тому числі з клопотанням про вжиття заходів забезпечення позову.
Керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування записів - підлягає поверненню позивачу з усіма доданими до неї матеріалами, в тому числі з клопотанням про вжиття заходів забезпечення позову.
2. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_3 окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.