УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 серпня 2016 року Справа № 803/1251/16
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Лозовський О.А., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Юніон Стандарт Банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Кічука Олега Івановича, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ПРаТ «Волинська фондова компанія» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Публічного акціонерного товариства «Юніон Стандарт Банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Кічука Олега Івановича, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ПРаТ «Волинська фондова компанія» про визнання протиправними дій щодо не включення інформації до переліку рахунків ПАТ «Юніон Стандарт Банк» за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до вимог частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як встановлено судом, 01.10.2015 між ОСОБА_1 та ПрАТ «Волинська фондова компанія» було укладено договір про надання поворотної фінансової допомоги в розмірі 150 000,00 грн. шляхом безготівкового перерахування коштів позикодавцем з поточного рахунку НОМЕР_1, відкритого в ПАТ «Юніон Стандарт Банк», МФО 305987, на поточний рахунок позичальника НОМЕР_2, відкритий в ПАТ «Юніон Стандарт Банк», МФО 305987.
Згідно платіжного доручення №12 від 02.10.2015 сума в розмірі 150 000,00 грн. була перерахована на поточний рахунок позивача, однак, вказана сума не була отримана ОСОБА_1 з тих причин, що банк віднесено до категорії неплатоспроможних згідно постанови Правління Національного банку України від 02.10.2015 №665/БТ «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Юніон Стандарт Банк» до категорії неплатоспроможних»; рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 02.10.2015 №182 розпочато процедуру виведення ПАТ «Юніон Стандарт Банк» з ринку, шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації.
24.12.2015 Постановою Правління Національного банку України №939 відкликано банківську ліцензію та розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Юніон Стандарт Банк».
28.12.2015 рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №241 розпочато процедуру ліквідації та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Юніон Стандарт Банк» Кічука Олега Івановича строком на 2 роки з 28.12.2015 по 27.12.2017.
Частиною третьою статті 2 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 №2343-ХІІ передбачено, що законодавство про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом при розгляді судом справи про визнання неплатоспроможним (банкрутом) банку застосовується з урахуванням норм законодавства про банки і банківську діяльність.
Статтею 1 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 №2121-ІІІ передбачено, що цей Закон визначає структуру банківської системи, економічні, організаційні і правові засади створення, діяльності, реорганізації і ліквідації банків.
У пункті 6 частини першої статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 № 4452-VІ зазначено, що ліквідація банку - процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи про банкрутство.
Виходячи із системного аналізу вказаних норм законодавства та враховуючи положення статті 12 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що на спори, які виникають на стадії ліквідації (банкрутства) банку, не поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Аналогічна позиція викладена і в постанові Верховного суду України від 15.06.2016 у справі 21-286а16, яка в силу частини першої статті 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до приписів статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12.10.1978 вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, встановлений законом, у частині першій статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…). З огляду на це не вважається судом, встановленим законом, орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Враховуючи те, що у справі, яка розглядається, ПАТ «Юніон Стандарт Банк» знаходиться в процедурі ліквідації у зв'язку із визнанням його неплатоспроможним, суд приходить до висновку, що спір, який виник між сторонами, повинен розглядатися за правилами господарського судочинства, у зв'язку з чим слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини першої статті 109 КАС України, роз'яснивши при цьому, що вказаний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Відповідно до частини першої, другої статті 15 Господарського процесуального кодексу України, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні господарських договорів, справи у спорах про визнання договорів недійсними розглядаються господарським судом за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо. Справи у спорах, що виникають при виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.
При цьому, позивачеві слід також роз'яснити право на звернення до суду із клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору на підставі пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Юніон Стандарт Банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Кічука Олега Івановича, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ПРаТ «Волинська фондова компанія» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з такою самою позовною заявою щодо якої постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвалу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.А. Лозовський