Справа № 219/6917/16-а
2-а/219/91/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді - Брежнева О.А.,
при секретарі - Котинської А.О.,
за участю представника відповідача - Томарової А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бахмут адміністративний позов ОСОБА_2 до Артемівського об'єднання управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Артемівського об'єднання управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправними дії Артемівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111, що діяла станом на вересень 2010 року) на підставі довідки Генеральної прокуратури України №16 від 20.01.2016 року про заробітну плату; скасувати рішення Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №448 від 08.06.2016 року щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №17-89- ХІІ від 05.11.1991 року; зобов'язати Артемівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_2 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на дату призначення ОСОБА_2 пенсії, на підставі довідки Генеральної прокуратури України №16 від 20.01.2016 року, у розмірі 90% від суми заробітку без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.12.2015 року. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він працював в органах прокуратури України з квітня 1994 року по лютий 2015 року. З вересня 2010 року він отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» №3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру». Розмір його пенсії, на сьогоднішній день становить 90% від суми заробітної плати прокурора відділу Генеральної прокуратури України. З 01 грудня 2015 року у нього виникло право на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, внесеними постанови КМУ від 30.09.2015 №763 та від 09.12.2015 №1013, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури. У зв'язку з підвищенням окладів, він 01.06.2016 року звернувся до Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі виданої Генеральною прокуратурою України довідки №16 від 20.01.2016 року, про його заробітну плату. Однак, рішенням УПФУ №448 від 08 червня 2016 року в перерахунку пенсії йому було відмовлено. Приймаючи таке рішення, відповідач послався на п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІІ. На думку відповідача, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема згідно з Законом України «Про прокуратуру» і пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені до 01 червня 2015 року не перераховуються. Вважає відмову відповідача в проведенні перерахунку призначеної йому пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку незаконною і яка підлягає скасуванню. Пенсія йому була призначена у вересні 2010 року, тобто до вступу в дію законів, на якій у своїй відмові послався відповідач. Отже, положення законодавства України, в редакції, що діяла на час виникнення у нього права на пенсію - гарантували та гарантують йому право на перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, виходячи з розміру одержуваного ним заробітку, зокрема станом на 01 грудня 2015 року. Одночасно, відмовивши у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до вказаного ним розміру заробітку, відповідач послався на положення Закону, який не був чинним на час виникнення у нього відповідного обсягу прав, тобто застосував його зворотну дію. Просить позов задовольнити.
В судове засідання позивач не прибув, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно. Надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, на позові наполягає та просить задовольнити.
Представник відповідача, яка діє на підставах та повноваженнях перевірених судом, позовні вимоги не визнала в повному обсязі та пояснила, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Артемівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, як отримувач пенсії за вислугу років, згідно Закону України «Про прокуратуру» з 02 вересня 2010 року. Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» з 01.12.2015 року підвищено на 25 відсотків посадові оклади працівників, розміри яких затверджено, зокрема, додатками до постанови КМУ №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Тому, 01 червня 2016 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та надав довідку від 20.01.2016 року №16 про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. 15 липня 2015 року набула чинності редакція Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ від 14.10.2014 року, де у ч.20 ст. 86 прямо зазначено, що умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Натомість, на сьогодні відповідного нормативного правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято. У зв'язку із тим, що позивач звернувся до Управління, після набрання чинності Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ, підстав для застосування до спірних правовідносин норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, в редакції чинній на дату звернення позивача за призначенням пенсії, не має. Крім того, постановою КМУ №1013 від 09 грудня 2015 року не передбачено перерахунок пенсій у зв'язку з підвищенням посадового окладу держслужбовців з 01.12.2015 року. На сьогодні відсутні будь-які рішення суду щодо визнання норм Законів України «Про прокуратуру» не чинними та такими, що не відповідають Конституції України. Тому, норми діють і перерахунок пенсії можливий тільки при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, що є підставою для відмови в задоволені позову. Просять суд звернути увагу на той факт, що вимога позивача здійснити перерахунок його пенсії саме з 01 грудня 2015 року не відповідає вимогам діючого законодавства так як, відповідно до п. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Вважають, що Артемівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не порушило прав позивача, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просила у задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю, безпідставністю та недоведеністю.
Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
З рішення №448 від 08 червня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії (а.с.11) вбачається, що 01 червня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді прокурора відділу та надав довідку від 20.01.2016 року №18-16 про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року. В якому також зазначено, що з 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не призначаються,а призначені до 01.06.2015 року не перераховуються. На підставі чого йому було відмовлено в перерахунку пенсії згідно заяви від 01.06.2016 року.
Відповідно до копії довідки №16 від 20 січня 2016 року (а.с.12) ОСОБА_2 працював в Генеральній прокуратурі України на посаді прокурора відділу. Заробітна плата на 01 грудня 2015 року складається: основний оклад - 2812 грн., кл.чин - 135 грн., вислуга років - 884,10 грн. Всього: 2812,00+135,00+884,10+17158,45+45,93=21035,48 грн.
Згідно копії пенсійного посвідчення (а.с.43-44) ОСОБА_2 є пенсіонером за вислугою років, термін дії пенсійного посвідчення - довічно.
З копії заяви (а.с.50) про перерахунок пенсії від 01 червня 2016 року вбачається, що ОСОБА_2 звернувся до відповідача про перерахунок йому пенсії.
Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до вимог ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.
У відповідності з вимогами ч.2 зазначеної статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
Згідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування,їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правовий спір фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України "Про прокуратуру" (далі - Закон № 2377-ІV ( № 1789-XII ) та № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII ) і Порядком подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( далі - Порядок № 22-1 ).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру».
Частиною 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше ніж 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Суд звертає увагу, що дана редакція Закону № 1789-ХІІ була чинною на час призначення пенсії позивачу 02 вересня 2010 року.
Згідно з ч.13 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідкує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-УІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з- якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01.10.2011 положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-УІ.
У відповідності до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою про проведення перерахунку пенсії, внесено зміни до частини п'ятнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зокрема, з 01.01.2015 розмір пенсії за віком та вислугою років, які призначаються за нормами Закону України «Про прокуратуру» становлять 60 % заробітної плати.
Однак, відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, положення яких - щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-УІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії на підставі вищевикладеного та того факту, що Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законами № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ і № 1166-VII не зазнали.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.01.2016 у справі № К/800/6054/15.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 1789-ХІІ в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України видокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 у справі № 21-445а13.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-XII).
Ураховуючи наведене, та те, що право на перерахунок пенсії позивач набув саме з 01.12.2015 року, оскільки нові оклади працівникам прокуратури були встановлені на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 з 01.12.2015 року.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної позивачеві пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою.
Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, який відповідачем в даному випадку не виконано.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням того, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, суд приходить до висновку що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Артемівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111, що діяла станом на вересень 2010 року) на підставі довідки Генеральної прокуратури України №16 від 20.01.2016 року про заробітну плату; скасувати рішення Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №448 від 08.06.2016 року щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №17-89- ХІІ від 05.11.1991 року; зобов'язати Артемівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_2 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на дату призначення ОСОБА_2 пенсії, на підставі довідки Генеральної прокуратури України №16 від 20.01.2016 року, у розмірі 90% від суми заробітку без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.12.2015 року, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом України №213-УІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Окрім того, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугою років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку з прийняттям Закону №213-УІІІ від 02.03.2015 року не зазнали.
Слід зауважити, що заперечення відповідача суперечать нормам Конституції України, грубо порушують пенсійні права позивача та рівень його соціального захисту, а тому не можуть бути взяті до уваги судом при постановці даного рішення.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 17, 69, 71, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 19, 22, 46,58 Конституції України, ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001), суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Артемівського об'єднання управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнання протиправними дії Артемівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111, що діяла станом на вересень 2010 року) на підставі довідки Генеральної прокуратури України №16 від 20.01.2016 року про заробітну плату.
Скасувати рішення Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №448 від 08.06.2016 року щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №17-89- ХІІ від 05.11.1991 року.
Зобов'язати Артемівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_2 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на дату призначення ОСОБА_2 пенсії, на підставі довідки Генеральної прокуратури України №16 від 20.01.2016 року, у розмірі 90% від суми заробітку без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.12.2015 року
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі, якщо постанову було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О