Постанова № 59831613, 08.08.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
08.08.2016
Номер справи
554/5362/16-а
Номер документу
59831613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 08.08.2016 Справа № 554/5362/16-а

П О С Т А Н О В А 554/5362/16-а

Іменем України 2а/554/228/2016

08.08.2016 року м. Полтава

Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Антонов С.В., розглянувши у приміщенні суду у м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області в м. Полтаві про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

В липні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративною позовною заявою до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області, прохаючи суд зобов`язати відповідача здійснити їй донарахування пенсії в розмірі 85% заробітної плати, який був передбачений ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги у зв`язку з виходом на пенсію, зазначених у довідці Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 08.06.2016 року №66/21-103 та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказала, що вона перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про державну службу».

17 червня 2016 року позивач звернулася до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії) з урахуванням до складової заробітної плати в розмірі 85 % суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на грошової допомоги у разі виходу на пенсію, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, оформленого у вигляді листа №146/Ш-17 від 01.07.2016 року відмовлено у задоволенні заяви, з посиланням на пункт 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII згідно з яким раніше призначені пенсії з 01.06.2015 року не перераховуються та, згідно із Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу» не передбачені.

У відповідності до вимог п.2 ч.1 ст.183-2 справа підлягає розгляду у порядку скороченого провадження.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення у яких вказав, що пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги, визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно з постановою КМУ від 25.03.2014 року №112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд, перед зверненням за пенсією.

З урахуванням редакції ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції 26.04.2015 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При призначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, індексація. Оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбачених ст.33 Закону України «Про державну службу».

Крім того, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії або щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», «Податкового та Митного кодексів України», «Положення про помічника-консультанта народного депутата України», а саме: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 26-27).

Крім того, представником відповідача подано клопотання відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України про проведення розгляду справи у відкритому судовому засіданні за участі сторін, при цьому не зазначаючи, які обставини чи факти необхідно з'ясувати чи перевірити під час судового розгляду (а.с. 28).

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття рішення у скороченому провадженні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області з 27.04.2004 року та отримує пенсію за віком у розмірі 85% від суми заробітної плати на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Для нарахування позивачеві пенсії нею було надано відповідачу довідку від 08.06.2016 року №№ 66/21-103 про складові заробітної плати за формою, визначеною Постановою Правління Пенсійного фонду від 30.10.2008 № 19-11 (зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 р. за№ 1161/15852) (а.с. 8-9).

У формі довідки про складові заробітної плати є колонка «Інші виплати», де зазначаються індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

17 червня 2016 року позивач звернулася із заявою до відповідача, у якій просила провести перерахунок пенсії відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії) з урахуванням до складової заробітної плати в розмірі 85 % суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на грошової допомоги у разі виходу на пенсію, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 01.07.2016 року за № 146/Ш-17 було відмовлено позивачці у здійсненні перерахунку пенсії та зазначено, що пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, яким передбачено призначення пенсії за віком. Перерахунки пенсій за віком, призначених згідно з вказаним законом не передбачені. Враховуючи вищезазначене, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 призначеної згідно з Законом України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги у зв'язку з виходом на пенсію, немає законної підстави (а.с. 11-12).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається із суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно з нормою ст. 2 Закону України № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до цих положень матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати; оплатою сум грошових компенсацій у разі невикористання щорічних відпусток, входять до системи оплати праці державного службовця.

З цих виплат фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Нормами ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються у заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим же Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримувані застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Правління Пенсійного фонду від 04.09.2013 року № 15-1 (зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193) на виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670 встановлено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу». У формі довідки є колонки «Інші», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати у попередніх колонках, але мають враховуватись при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Окрім того, відповідно до листа Пенсійного фонду України від 13.07.2011 року №14399/03-20 «Щодо нарахування ЄСВ на суму матеріальної допомоги» базою для нарахування єдиного внеску є сума заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за №994/18289.

Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати оплата роботи в надурочний час і у святкові та неробочі дні у розмірах та за розцінками, установленими чинним законодавством (п.2.2.4.); суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників (п.2.2.7.); оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних відпусток у розмірах, передбачених законодавством (п.2.2.12.); відносяться до додаткової заробітної плати. Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників відносяться до заохочувальних та компенсаційних виплат (п.2.3.3.). Усі перелічені виплати відносяться до додаткової заробітної плати або заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже є базою для нарахування та утримання ЄСВ і, відповідно, для нарахування пенсії.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, а саме: «Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати».

У постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 Верховний Суд України зазначив, що: «висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону М1058-ІV та стаття 66 Закону №1788-ХІІ».

Статтею 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011р., одним із основних завдань Пенсійного фонду України є призначення та перерахунок пенсій. Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідач проігнорував внесені до довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії від 08.06.2016 року №66/21-103 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати; оплатою додаткових відпусток у зв'язку з навчанням; оплатою сум грошових компенсацій у разі невикористання щорічних відпусток та відмовився провести перевірку розміру раніше призначеної пенсії та перерахувати її.

Тобто, саме з вини відповідача, яка полягає у його бездіяльності та порушенні правил застосування норм права при призначенні пенсії, наданні відмови у перерахунку пенсії, позивачем своєчасно не одержані суми пенсії, які їй підлягають виплати відповідно до Закону.

У своїх запереченнях відповідач посилався на те, що рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 управлінням не приймалось та відповідь їй надана згідно із Законом України «Про звернення громадян». Разом з тим, з відповіді заступника начальника Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на заяву ОСОБА_1 та наданих суду заперечень проти позову (а.с. 11-12, 26-27) фактично вбачається, що відповідачем відмовлено у врахуванні при призначенні пенсії позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку та індексації. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 не проведено.

Відповідно п. 4.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Разом з тим, відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом(стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Таким чином, порушення відповідачем порядку розгляду заяви ОСОБА_1 та неприйняття передбаченого Порядком рішення про відмову в проведенні перерахунку їй пенсії, на думку суду, не може бути перешкодою для здійснення ефективного судового захисту порушених прав позивача.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія - це щомісячні виплати, які здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк.

У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи та отримання належного їй розміру пенсійного забезпечення, яке повинно виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Тому, суд приходить до висновку, що період, протягом якого позивачеві необхідно проводити нарахування пенсії з урахуванням «інших виплат» - не підлягає обмеженню кінцевою датою.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою 07.07.2016 року.Доказів поважності причин пропуску позивачем строку на звернення до суду не надано. А тому, враховуючи дату звернення до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який ОСОБА_1 просить зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 07.01.2016 року.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про необхідність часткового задоволення вимог позивача та зобов'язання Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги у зв`язку з виходом на пенсію. В іншій частині позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 71, 86, 159-163, 167, 186 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов`язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% заробітної плати, який був передбачений ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги у зв`язку з виходом на пенсію, зазначених у довідці Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 08.06.2016 року №66/21-103 та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 07 січня 2016 року.

Позовні вимоги в іншій частині - залишити без розгляду.

Стягнути з Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь УДКСУ у м. Полтава (код ЄДРПОУ 38019510, банк отримувача ГУДКСУ в Полтавській області, рахунок отримувача 31216206700005, МФО 831019) судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня з отримання її копії.

Суддя С.В. Антонов