Постанова № 59830242, 22.08.2016, Володарський районний суд Київської області

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
364/919/16-а
Номер документу
59830242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 364/919/16-а

Провадження № 2-а/364/16/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.08.2016 року смт. Володарка

Суддя Володарського районного суду Київської області Ткаченко О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Київської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахунку і виплати пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 15 серпня 2016 року звернувся до суду із адміністративним позовом, посилаючись на те, що він працював заступником голови Володарської районної державної адміністрації Київської області. У зв'язку з досягненням пенсійного віку з листопада 2006 року отримує пенсію. Йому призначена пенсія як держслужбовцю із суми заробітку 4858,77 гривень. Попередньо пенсія йому перераховувалась 01.02.2008 року через зміну надбавки. У зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з грудня 2015 року відповідно до постанови КМ України №1013 від 09.12.2015 року він 05.08.2016 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надав довідку про відповідну зарплату на січень 2016 року, сума якої становить 6892 гривні. В задоволенні даної заяви йому відповідачем відмовлено з посиланням на п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213, у зв'язку з скасуванням з 01 червня 2015 р. норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах , визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає такі дії відповідача протиправними.

Позивач просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду у Володарському районі Київської області щодо відмови йому у перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача провести йому з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням підвищення з 01.12.2015 р. відповідно до Постанови КМ України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Суд вважає, що позовні вимоги, підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що позивач працював на посаді заступника голови Володарської районної державної адміністрації Київської області Київської області.

З листопада 2006 року у зв'язку з досягненням пенсійного віку позивач отримує пенсію.

Позивачу призначено пенсію як державному службовцю із суми заробітку 4858,77 гривень.

05.08.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Згідно довідки виданої 05.08.2016 року Володарською районною державною адміністрацією Київської області № 06-30/66, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, посадовий оклад заступника районної адміністрації становить 6892,00 гривні.

В задоволенні даної заяви ОСОБА_1 відповідачем в листі від 09.08.2016 року №199/03 відмовлено з посиланням на п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213, у зв'язку з скасуванням з 01 червня 2015 р. норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Постановою КМ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).

Статтею 37 Закону №3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, тобто 05.08.2016 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

У відповідності до п. 4 даної Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою КМ України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до вказаної Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Зазначеною Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (05.08.2016 р.), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону № 3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 р., за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Отже, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01 травня 2016 року, оскільки позивач звернувся до Управління ПФУ у Володарському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії 05.08.2016 року.

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду у Володарському районі Київської області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача провести позивачу з 01 травня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням підвищення з 01.12.2015р. відповідно до Постанови КМ України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Керуючись ч. 1 ст. 8, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції 1993 року, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою КМ України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст. ст. 2, 6,8, 9, 10, 11, 17, 86, 159, 160, 162, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Київської області, про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду у Володарському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у Володарському районі Київської області провести ОСОБА_1 з 01 травня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням підвищення з 01.12.2015 р. відповідно до Постанови КМ України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Володарської районної державної адміністрації Київської області № 06-30/66 від 05.08.2016 року.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Володарський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О. В. Ткаченко