Справа № 633/206/16-А
Провадження № 2-А/633/16/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року Печенізький районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Танасевич О.В.,
при секретарі судового засідання - Панченко С.В.,
за участю позивачки - ОСОБА_1,
представника відповідача - Булгакової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Печеніги, Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з вищезазначеним позовом (а.с. 2-6) до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просила:
1.визнати протиправним рішення Печенізького відділу обслуговування громадян Чугуївського Управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 1 грудня 2015 року, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»;
2.зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати їй пенсію державного службовця з 1 грудня 2015 року, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки виконкому Печенізької селищної ради Печенізького району Харківської області про заробітну плату, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 23 травня 2016 року № 02-20/391, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 81 %.
В обґрунтування своїх вимог позивачка посилалась на те, що отримує пенсію державного службовця, рішенням відповідача їй було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що вважає незаконним згідно з пунктом 11 Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», пунктами 3 та 6 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», статті 22 Конституції України. Зазначала, що відповідно до роз'яснень наданих Конституційним Судом України у рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, скасування пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2005 року № 865 є скасуванням її права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - статтю 22 Конституції України.
Позивачка в судовому засіданні свої вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити її позов.
Представник відповідача за довіреністю - Булгакова В.О. (а.с. 40) в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що відповідно до Перехідних положень Закону України «Про державну службу», що набрав законної сили з 1 травня 2016 року, стаття 37 цього Закону діє щодо призначення та виплати пенсій державним службовцям при призначенні вперше, тоді як стаття 37-1 втратила чинність. Тому з 1 грудня 2015 року перерахунок пенсій повинен здійснюватися у відповідності до Розділу 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що наведено у Перехідних положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-8 від 2 березня 2015 року. Отже, в зв'язку з тим, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10 грудня 2015 року, яким перерахунок призначених пенсій державним службовцям не передбачено, і на момент звернення ОСОБА_1 - 27 травня 2016 року з заявою про перерахунок пенсії відсутній правовий механізм здійснення перерахунку пенсій призначених до Закону України «Про державну службу», в задоволення позову слід відмовити.
Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивачка з 4 лютого 2005 року перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 81 % від заробітної плати (а.с. 41).
Як убачається з копії трудової книжки заповненої 6 вересня 1968 року на ім'я «ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1» (російською мовою-мовою оригіналу), позивачка з 2 червня 2004 року по 31 січня 2005 року обіймала посаду спеціаліста ІІ (другої) категорії (а.с. 42).
27 травня 2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної їй пенсії за віком у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та надала довідку про заробітну плату № 02-20/391, видану 23 травня 2016 року виконавчим комітетом Печенізької селищної ради Печенізького району Харківської області (а.с. 9).
Відповідач відмовив позивачці у здійснення перерахунку її пенсії протоколом № 1 від 3 червня 2016 року (а.с. 10), пославшись на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213- VIII від 2 березня 2015 року, відповідно до якого з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, при цьому виходить з наступного.
Як зазначено у частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії позивачу - 28 січня 2005 року) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону «Про державну службу» (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії - 1 травня 2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року.
Згідно пункту 4 Постанови № 865 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 865 перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
На даний час всупереч статті 37-1 Закону «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, посилання Чугуївського Управління Пенсійного фонду України Харківської області на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII судом не приймається до уваги, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 «Прикінцевих положень» Закону № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 4 лютого 2005 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.
Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатись після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.
За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 9 грудня 2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Отже, дії Печенізького відділу обслуговування громадян Чугуївського Управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням з 1 грудня 2015 року посадових окладів працюючим державним службовцям Печеінзької селищної ради Печенізького району Харківської області, які зазначені у довідці від 23 травня 2016 року № 02-20/391 про зпробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службрвцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж та, з яким їм призначено (перераховано) пенсію, згідно Закону України «Про державну службу» є протиправними.
Разом з тим, вимога позивача про перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року є необґрунтованою, адже із відповідною заявою вона звернулася лише 27 травня 2016 року, а відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тобто у позивача це право виникло з 1 червня 2016 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 183-2, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Печенізького відділу обслуговування громадян Чугуївського Управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови рішенням № 1 від 3 червня 2016 року у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державного службовця з 1 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та скасувати його.
Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державного службовця, у розмірі 81 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 9 грудня 2015 року, на підставі довідки про складові заробітної плати № 02-20/391, виданої 23 травня 2016 року виконавчим комітетом Печенізької селищної ради Печенізького району Харківської області, починаючи з 1 червня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 40386356) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесяти однієї) гривні 21 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Печенізький районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ: