Постанова № 59828478, 22.08.2016, Златопільський міськрайонний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Первомайський міськрайонний суд Харківської області)

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
632/2525/15-а
Номер документу
59828478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

18 м. м. Первомайський Первомайський район Харківська область Україна 64107

Справа № 632/2525/15-а

провадження № 2-а/632/3/16

Категорія 83

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2016 р. м. Первомайський

року м. Первомайський Харківської області

Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Росоха А.В., за участю секретаря - Венгер В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, виданим при перереєстрації 15.08.2012 року замість посвідчення серія НОМЕР_2.

Відповідно до постанови Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 27.01.2014 року Позивачу з 27.03.2013 року призначено пенсію зі зменшенням пенсійного віку. При цьому судами було встановлено, що Позивач працював на територіях радіоактивного забруднення з 11.08.1986 року по 04.09.1986 року.

08.07.2014 року Позивач подав документи для призначення пенсії, а заявою від 17.07.2014 року просив, зокрема, обчислити йому середньомісячний заробіток для нарахування пенсії за віком відповідно до п.3 ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Внаслідок відмови Відповідача застосувати зазначену пільгу Позивач був змушений знов звернутись до суду.

Постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015 року у справі № 632/135/15-а, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2015 року, така відмова була визнана неправомірною, Відповідача було зобов'язано:

- застосувати при розрахунку середньомісячного заробітку для призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії із заниженим пенсійним віком пільгу, передбачену абз. 3 ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з того, що ОСОБА_1 пропрацював на територіях радіоактивного забруднення 25 календарних днів у серпні-вересні 1986 року;

- призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію із заниженим пенсійним віком, виходячи з середньомісячного заробітку, що розрахований із застосуванням пільги, передбаченої абз. 3 ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зробити перерахунок пенсії із заниженим пенсійним віком, що була призначена ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 27 березня 2013 року до дня набуття судовим рішенням законної сили, виходячи з середньомісячного заробітку, що розрахований із застосуванням пільги, передбаченої абз. 3 ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та здійснити ОСОБА_1 доплату до нового розміру пенсії за вказаний період.

До винесення судом даного рішення Відповідач визначав розмір пенсії Позивача шляхом проведення розрахунку, наведеного в листі від 01.12.2014 року № 115/К-14.

Доходи, що отримувались Позивачем в період часу праці на територіях радіоактивного забруднення, підтверджуються архівною довідкою від 15.04.2013 р, архівною довідкою від 21.08.2014 р, довідкою по Біляївському РТП від 05.05.1997 р.

Позивач звернувся до Відповідача із заявою від 15.06.2015 р про виконання рішення суду.

Листом від 21.08.2015 року № 6870/02-21 Відповідач повідомив Позивача про проведення перерахунку пенсії Позивача на виконання постанови Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015 року. При цьому було зазначено, що розмір пенсії визначено за двоскладовою формулою на підставі ст. 57, ч.3, абз.3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також Відповідач повідомив, що при цьому розмір пенсії буде зменшено порівняно із тим, що нараховується зараз, до 949,00 грн., і просив повідомити про згоду на зменшення пенсії.

Також у листі від 15.09.2015 року № 86/19-14 Відповідач навів розрахунок нового, зменшеного до 949,00 грн, розміру пенсії.

З цього розрахунку видно, що при проведенні перерахунку Відповідач припустив нові порушення прав Позивача на отримання законної та справедливої за розміром пенсії.

Як видно із змісту рішень судів та заяв Позивача, він не звертався до Відповідача з заявою провести розрахунок його пенсії відповідно до діючого раніше Закону України «Про пенсійне забезпечення» і суди таке рішення не виносили.

Враховуючи це, 09.10.2015 року Позивач надіслав Відповідачу лист, в якому навів можливі розрахунки розміру пенсії і просив на виконання рішення суду повторно розрахувати розмір пенсії із застосуванням пільги, передбаченої абз. 3 ч. 3 ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі ч.1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за нормами нині діючого законодавства, але без застосування ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На цей лист Відповідач надав у листі від 16.10.2015 року № 91/К-14 відповідь, що розрахунок пенсії був проведений без заяви Позивача, і проводити його без застосування ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає законних підстав, а тому позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.

Представник позивача у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, на заявлених вимогах наполягає, просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, проти якого заперечує в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях, просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до пункту 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду без поважних причин, або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши письмові пояснення та заперечення, суд дійшов висновку до наступного.

Призначення, перерахунок і виплата пенсій здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно, зокрема, до закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Також цією статтею визначено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Також різними частинами статті 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено різні умови застосування пільги по обчисленню середньомісячного заробітку.

Так відповідно до ч. 1 ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (тобто розрахунок пенсії проводиться відповідно до ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Стаття 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» допускає виконання розрахунку розміру пенсії двома різними способами, а саме:

- за ч. 1 цієї статті - за формулою відповідно до цього Закону;

- за ч. 2 цієї статті - за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (1 складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (2 складова).

Тобто проведення розрахунку пенсії відповідно до раніше діючого законодавства (за нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення» можливо, але тільки за бажанням особи, яка звертається за призначенням пенсії. Як вже зазначалось, Позивач про таке бажання не заявляв.

Відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при проведенні такого розрахунку за двоскладовою формулою частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом (як видно з цього формулювання, застосовується розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом, а до максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, таке уточнення не застосовується).

Відповідно до ч. 5 ст. 19 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 19 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості.

Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.

Відповідно до ч. 3 преамбули ЗУ «Про пенсійне забезпечення» закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Статтею 2 цього Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.

Відповідно до ч.3 ст. 4 ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних групп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

При застосуванні частини третьої статті 28 цього Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", судам слід мати на увазі, що наявність такої норми не є підставою для відмови в реалізації громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.

Судом проведено судово-економічну експертизу № 1641 від 30.06.2016 року, яка проведена фахівцем Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса.

Після проведення вказаної судово-економічної експертизи експерт підтвердив, що вимога Позивача про проведення перерахунку розміру пенсії із застосуванням пільги, передбаченої абз. 3 ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування двоскладової формули, визначеної ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є законною та обґрунтованою. Експертом за вказаним правилом визначено розмір пенсії, що відповідає обставинам справи та законодавству, але Відповідач неправомірно не призначає Позивачу таку пенсію.

Відповідач наполягає на тому, що розрахунок пенсії Позивача проводити без застосування ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає законних підстав (лист від 16.10.2015 року № 91/К-14).

Але відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Таким чином, розрахунок по двоскладовій формулі застосовується лише за наявності певної підстави, а саме - за бажанням отримувача пенсії.

Як видно із змісту рішень судів та заяв Позивача, він не звертався до Відповідача з заявою провести розрахунок його пенсії відповідно до діючого раніше Закону України «Про пенсійне забезпечення» або до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і суди таке рішення не виносили.

Виходячи з цього, проведення Відповідачем перерахунку розміру пенсії із заниженим пенсійним віком в ході виконання постанови Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015 року із застосуванням двоскладової формули, визначеної ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є явно незаконним.

Відповідно до ч. 4 ст. 32 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до повноважень вищого спеціалізованого суду належить надання методичної допомоги судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції та законів України у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики; надання спеціалізованим судам нижчого рівня рекомендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства щодо вирішення справ відповідної судової спеціалізації.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року в абзаці 3 ч.7 чітко визначено:

«Особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).»

Постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015 року у справі № 632/135/15-а, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2015 року, зобов'язано Відповідача призначити Позивачу пенсію із заниженим пенсійним віком, виходячи з середньомісячного заробітку, що розрахований із застосуванням пільги, передбаченої абз. 3 ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до абз. 3 ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Відповідно до розрахунку пенсії, проведеного експертом відповідно до ч.1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (але без застосування ч. 2 ст.27 цього Закону) із застосуванням пільги, передбаченої абз. 3 ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи":

П = Зп x Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс = -----------, де:

100% х 12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

Загальний стаж Позивача складає 24 роки 10 місяців 18 днів (висновок судово-економічної експертизи, а.с. 110)

Кс = 0,33525 = (24*12+10)*1,35/(100*12)

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Зс = 2368,70 грн (середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією, тобто за 2010-2012 роки)

Коефіцієнт заробітної плати визначається за кожен місяць, що враховується для обчислення пенсії шляхом поділу суми заробітної плати особи на середню заробітну плату по країні за відповідний період.

Для визначення коефіцієнта заробітної плати застосовано пільгу, передбачену абз. 3 ч. 3 ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (відповідно до постанови Первомайського міськрайонного суду від 06.05.2015 року).

Коефіцієнт заробітної плати = 1050,45 : 179,00 = 5,86844 (висновок судово-економічної експертизи, а.с. 107), де

1050,45 грн - середньомісячний заробіток Позивача за час праці по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (розрахунок відповідно довідки підприємства від 05.05.1997р. з врахуванням правового висновку постанови Верховного суду України від 10.02.2009 р. у справі №21-2066 - висновок судово-економічної експертизи, а.с. 103);

179,00 - середньомісячний заробіток у 1986 році (постанова Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1783).

Заробіток для обчислення пенсії:

Зп = 2368,70 грн * 5,86844= 13900,57 грн.

Розмір основної пенсії (який повинен був бути встановлений Відповідачем при зверненні Позивача за призначенням пенсії, тобто з 27.03.2013 року) = Зп x Кс = 13900,57 грн * 0,33525 = 4660,17 грн.

Додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи станом на 27.03.2013 року = 160,92 грн.

Загальний розмір пенсії станом на 27.03.2013 року = 4660,17грн + 160,92 грн = 4821,09 грн.

Таким чином, виходячи із змісту висновку незалежного експерта, призначеного судом, суд робить висновок, що внаслідок незаконних рішень та дій Відповідача при проведенні перерахунку пенсії, пенсія яку має отримувати Позивач, була встановлена нижче майже у 4 рази, ніж та, яку він має отримувати за законом.

Стягнути з відповідача на користь Позивача судові витрати за оплату судово-економічної експертизи у розмірі 6006,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.7-12,41,69,86, 183-2, 159,160,161,162,163,256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Харківської області по проведенню перерахунку розміру пенсії із заниженим пенсійним віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, із застосуванням двоскладової формули, визначеної ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Харківської області у проведенні на виконання постанови Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015 року перерахунку розміру пенсії із заниженим пенсійним віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, без застосування двоскладової формули, визначеної ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Харківської провести перерахунок розміру пенсії із заниженим пенсійним віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, передбачений постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015 року, за період починаючи з 27.03.2013 року відповідно до ч.1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та без застосування двоскладової формули, визначеної ч.2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і виплатити ОСОБА_1 доплату до нового розміру пенсії за весь період.

Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати за оплату судово-економічної експертизи у розмірі 6006,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя А. В. Росоха