Постанова № 59827786, 21.06.2016, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
21.06.2016
Номер справи
638/7215/16-а
Номер документу
59827786
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СПРАВА № 638\7215\16-а

2-а\638\241\2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2016 року Дзержинський районний суд міста Харкова в складі головуючого судді Штих Т.В., секретаря Чаленко Н.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в особі Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дзержинського районного суду міста Харкова з заявою до Пенсійного фонду України в особі Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та посилається на те, що він працював в органах прокуратури з 20 вересня 1993 року по 24 лютого 2014 року. У вересні 2013 року Позивачу призначено пенсію за вислугу років у відповідності до ст.- 501 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" зі змінами, внесеними постановами КМУ від 30.09.2015 № 763 та від 09.12.2015 № 1013, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.12.2015.

29.02.2016 позивач звернувся до відповідача - управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова із заявою здійснення перерахунку пенсії та надав довідку прокуратури Харківської області від 24.02.2016 за № 18-151 у зв'язку з підвищенням заробітної платі працівників прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, як отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури.

Рішенням Управління ПФУ від 29.03.2016 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії із розрахунку 80% середнього заробітку по заяві від 29.02.2016 по наданій довідці про заробітну плату станом на 01.12.2015.

Відмовляючи у проведенні перерахунку, Управління ПФУ виходило з того що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та з вказаної дати пенсії в порядку та на умовах, передбачень вищезазначеним Законом не призначаються, а раніше призначені пенсії б: перераховуються.

Позивач вважає, що таке рішення Відповідача є незаконним та суперечить чинном законодавству .

Позивач в судовому засідання наполягав на задоволенні вказаного позову.

Представник відповідача надав до суду заперечення, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідач в даному випадку, безпідставно відмовив у перерахунку пенсії, не зазначив конкретну норму Закону від 02.03.2015 № 213-УІІІ, яка взагалі не стосується до даних правовідносин, не зважаючи на те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Так, відповідно до частини першої статті 501 Закону № 1789-ХІІ в редакції зі змінами, внесеними Законом № 3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, що діяла станом на вересень 2013 року - лютий 2014 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 21 рік, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, а саме у Збройних силах України, органахСлужби безпеки України, міліції, прокуратури та ін., і яким пенсія призначається за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про прокуратуру».

У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, як під час проходження служби, так і після її закінчення, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5- рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року № 20- рп/2004).

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№21-348а13).

Таким чином, відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене Законами України (в тому числі Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсій призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії Позивача має проводитися на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонером, в даному випадку - за довідкою прокуратури Харківської області від 24.02.2016 № 18-151. Відповідно до частини 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії позивачеві має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Твердження Відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», є необґрунтованими, оскільки Відповідачем застосовані нові положення до правовідносин, які виникли до набрання Законом № 213-УІІІ чинності. Проте таке застосування норм права суперечить вимогам ч.І ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Згідно з положеннями ст.2441 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10.2011 № 3932-УІ; у редакції Закону України від 12.02.2015 № 192Л/Ш), висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Вирішуючи спори за аналогічних обставин, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України у постановах від 10.12.2013 (справи №№ 21-348а13; 21-420а13), 17.12.2013 (№ 21-445а13), (№ 127/11720/14-а) саме зазначала, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 502 Закону № 1789-ХІІ.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, колегія суддів виходила із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. 1, 3, ч.2 ст. 11, ч. 2 ст. 72, 94, 99, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя КАС України,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в особі Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 29.03.2016 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 24.02.2016 № 18-151.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України Дзержинському районі м. Харкова від 29.03.2016 щодо відмови ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону "України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991. з розрахунку 80 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівник прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області про заробітну плат від 24.02.2016 № 18-151, без обмеження її максимального розміру.

Судові витратив вважати сплаченими позивачем.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту оголошення.

Суддя Штих Т.В.