8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 серпня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1562/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» до Луганської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
27 жовтня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 90-23 від 02.10.2015.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.10.2015 Державною податковою інспекцією у м. Красний Луч ГУ Міндоходів у Луганській області сформовано та направлено позивачу податкову вимогу № 90-23 про сплату податкового боргу на загальну суму 66033,11 грн. При цьому, на думку позивача, відповідачем порушено вимоги ст. 6 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», відповідно до якої платників податків звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Таким чином позивач вважає, що для нього існують законні підстави звільнення від сплати за користування земельними ділянками та майном державної й комунальної власності, встановлені, зокрема Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на період проведення антитерористичної операції. А тому, на підставі викладеного просить суду визнати протиправною та скасувати податкову вимогу № 90-23 від 02.10.2015на суму 66033,11 грн.
Ухвалою суду від 19.08.2016 замінено відповідача у даній справі з Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Головного управління ДФС у Луганській області на належного - Луганську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи за його відсуиності. У раніше наданих письмових запереченнях проти позову зазначив, що що відповідно до поданих податкових декларації з плати за землю за 2014 рік, позивачем самостійно визначено податкове зобовязання з орендної плати яке не було сплачено до бюджету, що призвело до винесення оскаржуваної податкової вимоги. Просить суд відмовити у задоволенні позову (а.с. 82-84).
Враховуючи положення частини 6 статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» (далі ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька»), код ЄДРПОУ 32163608, є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 17.09.2002 за № 13801200000000497. (а.с. 65-72)
Згідно договорів оренди земельної ділянки від 28.09.2004, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 10 від 09.09.2004, від 22.03.2005, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 27/21 від 11.02.2005, від 22.03.2015, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 27/21 від 11.02.2005, та від 28.09.2004, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 11 від 09.09.2004, ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька»є орендарем земельних ділянок площею 6,98 га, 0,0231 га, 0,5321 га за адресою: місто Красний Луч, вул.. А. Барбюса,1 та ділянки площею 18,9561 га за адресою місто Красний Луч, 500 м на північ від с. Перемога. (а.с. 10-38)
ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Красний Луч Головного управління Міндоходів у Луганській області як платник окремих податків, зокрема земельного податку.
Позивачем у січні 2014 року подано до ДПІ у м. Красний Луч податкові декларації з плати за землю (земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), у яких самостійно визначено щомісячну суму земельного податку та орендної плати, які позивач зобовязаний сплачувати до 30 числа, що настає за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України), а саме:
- декларація з земельного податку по м. Красний Луч із визначенням щомісячного податкового зобовязання на 2014 рік у сумі 16513,40 грн. зі строком сплати до 30 числа звітного місяця (а.с. 39-47)
- уточнюючу декларація з земельного податку на 2014 рік із самостійним визначенням штрафу у сумі 495,40 грн та пені на суму 52,93 грн. (а.с. 39-55)
Згідно облікової картки ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» з орендної плати за землю станом на 01.10.2015 у позивача наявна заборгованість зі сплати орендної плати за землю на загальну суму 66033,11 грн. (а.с. 85-104)
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що станом на 01.10.2015 ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» мало податковий борг з орендної плати за землю у сумі 66033,11 грн.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків п.49.1 ст.49 Податкового кодексу.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У відповідності до статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення у встановлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України.
У звязку з наявність податкового боргу ДПІ у м. Красний Луч Головного управління Міндоходів у Луганській області винесено податкову вимогу № 90-23 від 02.10.2015 на суму 66033,11 грн податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб (а.с 9).
Вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваної вимоги про визначення податкового боргу з орендної плати за землю суд враховує таке.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року.
Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній на час винесення оскаржуваної податкової вимоги) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно до частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» наведеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
За результатами аналізу вказаних норм суд вважає, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.
Крім того, Закон № 1669 прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14.04.2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», від 05 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053»), м. Красний Луч віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Податкова заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 66033,11 грн, визначена у податковій вимозі № 90-23 від 02.10.2015, виникла у у м. Красний Луч у звязку з несплатою узгоджених податкових зобовязань по строку сплати за період з 30.09.2014 до 31.12.2014.
Тобто, податковий борг за вказаними зобовязаннями виник у періоду проведення антитерористичної операції на території м. Красний Луч.
За приписами ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» надано суду сертифікат Торгово-промислової палати України (висновки) про форс-мажорні обставини, які виникли для ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» з 01 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території м. Красний Луч Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів. (а.с. 7-8).
Суд приймає його до уваги, хоча статтею 6 Закону № 1669, яка має пряму дію, не вимагається додаткове отримання сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька».
Оскільки позовні вимоги є обґрунтованими, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луганської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на користь ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1218,00 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» задовольнити повністю.
Визнати протиправною і скасувати податкову вимогу № 90-23 від 02.10.2015 Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Головного управління ДФС у Луганській області про визначення грошових зобовязань Приватного акціонерного товариства «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» станом на 01.10.2015 з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 66033,11 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луганської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, ідентифікаційний код 39892287) на користь Приватного акціонерного товариства «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» (код ЄДРПОУ 32163608) з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 1827,00 грн. (одна тис. двісті вісімнадцять грн. 00 коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_1