Постанова № 59820867, 16.08.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
759/9002/16-а
Номер документу
59820867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/9002/16-а

пр. № 2-а/759/223/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2016 року суддя Святошиського районного суду м.Києва Чала А.П., розглянувши у скороченому провадженні в м.Києві адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Правобережного об*єднання Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві, яке

є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Святошинському

районі м.Києва

про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити дії щодо перерахунку

щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, -

В с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Правобережного об*єднання Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва та просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці та зобов*язання відповідача здійснити перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці у розмірі 80% від заробітної плати працюючого судді згідно з довідкою Господарського суду м.Києва від 15.12.2015р. №08-35/456 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2016р.

Позивач обґрунтовував позов тим, що відповідно до Постанови Верховної Ради України №1571-ІІІ від 23.03.2000р. він пішов у відставку з посади судді Київського господарського суду та перебуває на обліку в Правобережному об*єднанні Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва, де отримує щомісячне довічне грошове утримання. Його стаж роботи на посаді судді складає 20 років і розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідно до ст.43 Закону України «Про статус суддів» в редакції, чинній на час його призначення, становив 80% заробітної плати працюючого судді. 23.12.2015р. він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва, правонаступником якого є Правобережне об*єднання Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою, в якій просив перерахувати розмір його щомісячного довічного грошового утримання відповідно до довідки Господарського суду м.Києва №08-35/456 від 15.12.2015р. про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, однак отримав відмову, з якою не погоджується, вважає, що таке рішення відповідача порушує його пенсійні права та просить задовольнити адміністративний позов на підставі Конституції України, Закону України «Про статус суддів», Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Рішення Конституційного суду України №3-пр/2013 від 03.06.2013р.

Представник відповідача направив суду письмові заперечення проти позову, в яких вказував про те, що позов ОСОБА_1 не визнає та просить в його задоволенні відмовити, оскільки відповідно до частини 1 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015р., судді, який вийшов у відставку, виплачується грошове утримання або пенсія за його вибором. Позивач перебуває на обліку в Правобережному об*єднанні Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує щомісячне довічне грошове утримання у відповідності до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». 30.12.2015р. він звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання згідно довідки Господарського суду м.Києва №08-35/456 від 15.12.2015р. про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, однак відповідач вважає, що така заява позивача задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 встановлено, що у разі не прийняття до 01.01.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.01.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника народного депутата України. При цьому, статтею 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р., частини 5 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» викладені в такій редакції: максимальний розмір щомісячного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р. максимальний розмір щомісячного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн. Таким чином, відповідач вважав, що на час розгляду справи немає підстав для перерахунку грошового утримання позивачу.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши позиції позивача і відповідача, суддя вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.

Згідно частини 1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення…

У відповідності до частини 2 цієї ж процесуальної норми, в адміністративних справах про протиправність рішень дій, чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Постанови Верховної Ради України №1571-ІІІ від 23.03.2000р. пішов у відставку з посади судді, першого заступника голови арбітражного суду м.Києва (а.с. 10 - копія постанови) та перебуває на обліку в Правобережному об*єднанні Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва, де отримує щомісячне довічне грошове утримання.

Як вказував позивач в позові, його стаж роботи на посаді судді складає 20 років.

Дана обставина відповідачем не оспорювалась, при цьому відповідач підтвердив, що розмір щомісячного грошового утримання позивача на час призначення йому цього довічного грошового утримання складав 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.

23.12.2015р. ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва, правонаступником якого є Правобережне об*єднання Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою, в якій просив перерахувати розмір його щомісячного довічного грошового утримання відповідно до довідки Господарського суду м.Києва №08-35/456 від 15.12.2015р. про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с. 8 - копія довідки), однак отримав відмову (а.с. 9 - копія).

Задовольняючи позов, суд виходив з наступного.

Стаття 19 Конституції України говорить про те, що державні органи влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В ст.22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Умови та порядок пенсійного забезпечення суддів регулюється спеціальним законодавством, зокрема Законом України «Про статус суддів» з наступними змінами і доповненнями.

Так, у відповідності до частини 4 ст.43 Закону України «Про статус суддів» в редакції, чинній на час призначення щомісячного довічного грошового утримання позивачу, було передбачено про те, що судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених ст.37 Закону України «Про державну службу». Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання…

Натомість, відповідно до першого, другого речень абзацу 6 частини 5 ст.141Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015р., максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р., максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.

У с.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодачих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р., закріплювалося про те, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання (абзац перший частини третьої), та встановлювалося, що у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання (абзац другий частини третьої).

Пунктом 5 Прикінцевих положень вказаного вище Закону визначено про те, що у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Таким чином, вказаним вище пунктом Перехідних положеннями, на які посилається відповідач в заперечення проти позову, скасовані норми пенсійного забезпечення саме стосовно призначення спеціальних пенсій, а не перерахунку вже призначених раніше пенсій.

Крім цього, з наведеного вбачається, що до визначеного у Законі України «Про судоустрій і статус суддів» порядку нарахування щомісячного довічного грошового утримання внесено зміни Законом України «Про внесення змін до деяких законодачих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р., якими зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів та виключено положення про можливість здійснення його перерахунку.

З даного питання Конституційним Судом України 08.06.2016р. прийнято рішення №4-рп/2016 (справа №1-8/2016), в якому Конституційний Суд України дійшов висновку, що при зменшенні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді з 80 до 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, а також при виключенні положення, згідно з яким за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання судді збільшується на два відсотки від розміру його заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, відбулося зниження рівня матеріального забезпечення судді у відставці і як наслідок - гарантій незалежності такого судді, що може впливати на здійснення справедливого правосуддя та реалізацію права кожного на захист судом. Виключення положення щодо можливості перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв*язку зі збільшенням грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, також знижує гарантії незалежності суддів.

Таким чином, Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. і його Перехідні положення стосовно звуження пенсійних соціальних гарантій особам, які підпадають під дію Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і мотивами такого рішення зазначено те, що звуження змісту та обсягу соціальних гарантій, а також встановлення їх максимального розміру є порушенням Конституції України і гарантованого державою права на соціальний захист щодо категорій громадян України, які потребують додаткових гарантій держави.

Таку ж правову позицію Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 03.06.2013р. № 3-рп/2013 (пункти 5, 7 мотивувальної частини) при розгляді питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Таким чином, положення частини 3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодачих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. звужує зміст та обсяг гарантій незалежності судді, а тому суперечить частині 1 ст.55, частині 1 ст.126 Конституції України, тобто, є неконституційною.

Крім цього, з приводу того, який саме закон повинен застосовуватися при перерахунку спеціальних пенсій/довічного грошового утримання (чинний або той, що діяв на час призначення пенсії/довічного грошового утримання) Верховний Суд України зробив свій правовий висновок, який викладений в постанові №21-445а13 від 17.12.2013р.

Зокрема, колегія суддів Судової плати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії… Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, вирішуючи питання про застосування закону в часі колегія суддів Судової плати в адміністративних справах Верховного Суду України виходила із того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013р. №21-348а13.

При вирішенні даної справи, суддя виходять із того, що рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення при розгляді судами спорів та є обов*язковим до його виконання, а правові позиції Верховного Суду України є обов*язковими для врахування судами інших судових інстанцій і при незгоді суду із ними, така незгода повинна бути мотивованою.

Оцінюючи зібрані по справі докази у їх сукупності та співставленні, аналізуючи спірні правовідносини з врахуванням правових позицій обох сторін, враховуючи правові позиції Верховного Суду України і рішення Конституційного Суду України, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу провести перерахунок призначеного раніше щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 80% від заробітної плати працюючого судді згідно з довідкою Господарського суду м.Києва від 15.12.2015р. №08-35/456 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2016р., а також відповідно до законодавства, що діяло на час призначення йому щомісячного довічного грошового утримання, обґрунтованість позову і необхідність його задоволення.

Щодо стягнення з відповідача судового збору.

Частина 1 ст.94 КАС України передбачає, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб*єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб*єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки дане рішення суд ухвалив на користь позивача, з відповідача на підставі ч.1 ст.94 КАС України підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 551 грн. 21 коп.

Керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 22, 46, 126 Конституції України, Законом України «Про статус суддів» і Законом України «Про судоустрій і статус суддів» у відповідних редакціях, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. і його Перехідними положеннями, рішеннями Конституційного Суду України №3-рп/2013 від 03.06.2013р. і №4-рп/2016 (справа №1-8/2016) від 08.06.2016р., правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах №21-445а13 від 17.12.2013р. і №21-348а13 від 10.12.2013р., ст.ст. 2, 7-12, 69-71, 94, 159-163 КАС України, суддя, -

П о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва, правонаступником якого є Правобережне об*єднання Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 80% від заробітної плати працюючого судді згідно з довідкою Господарського суду м.Києва від 15.12.2015р. №08-35/456 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2016р. - протиправними.

Зобов*язати Правобережне об*єднання Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва, провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 80% від заробітної плати працюючого судді згідно з довідкою Господарського суду м.Києва від 15.12.2015р. №08-35/456 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з дня звернення ОСОБА_1 із заявою №366/19566 від 23.12.2015р. про перерахунок йому щомісячного довічного грошового утримання.

Стягнути з Правобережного об*єднання Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва (03680, м.Київ, вул.Антоновича, 70; код ЄДРПОУ 40375920), за рахунок бюджетних асигнувань даного суб*єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1, що мешкає за адресою: 03179, АДРЕСА_1, судовий збір в сумі 551 (п*ятсот п*ятдесят одна) грн. 21 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Суддя: