Постанова № 5981391, 20.01.2009, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
20.01.2009
Номер справи
2-а-5/09
Номер документу
5981391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 2а – 5-09

Категорія : Спори фізичних осіб фізичних осіб

із суб’єктом владних повноважень, у тому числі їх органів на місцях,

щодо оскарження його правових актів індивідуальної дії, дій або бездіяльності:

органу ОСОБА_1 праці та соціальної політики – 2.8

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

і м е н е м У к р а ї н и

20 січня 2009 року. Любомльський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді М.І. Пешкова,

суддів – Войтюка Л.М., Чишія С.С.,

при секретарі Семенюк К.М.,

з участю позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Любомль адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації, ОСОБА_1 праці та соціальної політики України, ОСОБА_1 Фінансів України, Державного казначейства України про перерахування та виплату недоплаченої грошової допомоги, -

в с т а н о в и в :

До Шацького районного суду в порядку адміністративного судочинства звернулася ОСОБА_2 із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації, яка просила зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплатити їй 1825,53 гривень недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. включно, покласти на відповідача витрати у справі. Свої вимоги обґрунтувала тим, що являється матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено виплату оспорюваної допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» на 2007 рік було зупинено дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». У 2007 році з липня по грудень місяць їй було зазначеним управлінням виплачено грошову допомогу по догляду за дитиною всього 816 грн. 40 коп., хоча повинно було бути виплачено за вказаний період 2641,93 грн. Вважає, що у відповідності до Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року положення Закону про державний бюджет України на 2007 рік визнано неконституційними в частині зупинення дії норм, що встановлюють розмір допомоги по догляду за дитиною, а тому Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації повинно провести перерахунок та виплатити їй недоплачену грошову суму по догляду за дитиною відповідно за позовом.

Ухвалою від 5.11.2008 року Шацького районного суду Волинської області у попередньому судовому засіданні до участі у розгляді справи залучено в якості відповідачів ОСОБА_1 праці та соціальної політики України, ОСОБА_1 Фінансів України, Державне казначейства України, і

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 інстанція код суду 0310

у зв`язку з неможливістю утворити колегію суддів, справа передана на розгляд до Любомльського районного суду.

Позивач у судовому засіданні адміністративний позов підтримала повністю.

Представники Державного казначейства України, ОСОБА_1 праці і соціальної політики України, ОСОБА_1 фінансів України в судове засідання не з'явились. До суду із зазначених гілок виконавчої влади скеровано пояснення та заперечення, просять розглядати справу у їх відсутності. Суд ухвалив провести розгляд справи у відсутності представників зазначених установ на підставі наявних у справі доказів.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації у судовому засіданні проти задоволення позову заперечила.

У судовому засіданні позивач пояснила, що вона

з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились.

Державним казначейством України та ОСОБА_1 фінансів України подано письмові заперечення проти позову.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_5 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до наказу начальника головного управління юстиції у Волинській області № 271 від 21.07.2007 року. У зв'язку з цим та відповідно до поданої заяви, департаментом соціальної політики Луцької міської ради призначено позивачеві допомогу по догляду за дитиною з червня 2007 року у розмірі 129,03 гри.

Згідно наданої відповідачем довідки № 14 від 25.01.2008 року про нарахування та виплату допомоги ОСОБА_5, розмір допомоги становив: з червня по вересень 2007 року -129,03 грн. в місяць, з жовтня по грудень 2007 року - 130,64 грн.

Згідно ст. 15 Закону України «Про державку допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811 -XII та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року № 2240-Ш допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надасться в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56 Закону України «Про Державний, бюджет України» визнано неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення рішення.

Отже, розмір допомоги по догляду за дитиною з 09.07.2007 року мав визначатись відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХП та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», тобто в розмірі встановленого законом прожиткового

керуючись ст.ст.10, 11, 71, 86, 102, 159, 160, 163 КАС України,

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Шацької районної державної адміністрації Волинської області провести перерахунок і виплатити ОСОБА_2 1825 (одну тисячу вісімсот двадцять п`ять) гривень 53 копійок недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року включно.

В задоволенні позовних вимог до Державного казначейства України, ОСОБА_1 фінансів України, ОСОБА_1 праці та соціальної політики України відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_2 3 (три) гривні 40 копійок судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через Любомльський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у 10-денний строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий : суддя М.І.Пешков

Судді : С.С.Чишій

ОСОБА_6

в с т а н о в и в :

До Шацького районного суду в порядку адміністративного судочинства звернулася ОСОБА_2 із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації, яка просила зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплатити їй 1825,53 гривень недоплачену грошову допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. включно, покласти на відповідача витрати у справі.

Ухвалою від 5.11.2008 року Шацького районного суду Волинської області у попередньому судовому засіданні до участі у розгляді справи залучено в якості відповідачів ОСОБА_1 праці та соціальної політики України, ОСОБА_1 Фінансів України, Державне казначейства України, справа передана на розгляд до Любомльського районного суду.

Позивач вимоги адміністративного позову обґрунтувала тим, що являється матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено виплату оспорюваної допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» на 2007 рік було зупинено дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Однак рішенням Конституційного Суду України положення Закону про державний бюджет визнано неконституційними в частині зупинення дії норм, що встановлюють розмір допомоги по догляду за дитиною.

Вважає, що така норма Закону звужує зміст обсяг існуючих прав і свобод, суперечить вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також Рішенню Конституційного суду України від 9.07.2007 року, котрим ст. 29 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» визнано такою, що не відповідає Конституції України. Оскільки відповідач безпідставно не виплатив йому щорічну разову допомогу, тому така бездіяльність суб`єкта владних повноважень є противоправною. Просить позов задовольнити.

У судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав.

________________

1 інстанція Код суду – 0310

Відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", мені повинна надаватись допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Однак, всупереч ст. 22 Конституції України, ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щомісячна допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, у 2007 році виплачувалася в неповному розмірі, оскільки пунктом 14 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" було зупинено на 2007 рік дію ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Тому, відповідно Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", я отримувала щомісячну грошову допомогу у розмірах: липень - 129 грн. 03 коп., серпень - 132 грн. 64 коп., вересень - 134 грн. 45 коп., жовтень - 136 грн. 13 коп., листопад - 140 грн. 05 коп., грудень - 144 грн. 10 коп.

Всього протягом другого півріччя 2007 року мною було отримано 816 грн. 40 коп. грошової допомоги.

Статтею 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" було затверджено розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2007 року - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470грн. Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 було визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік". --, Таким чином, відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідач повинен був з 09.07.2007р. перерахувати допомогу, оскільки положення пункту 14 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет У -раїни на 2007 рік" визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007. Однак, в порушення вищезазначеної норми, до даного часу перерахунку не зробив. Тому допомога повинна бути перерахована і виплачена мені в таких розмірах: з 01 липня 2007р. (463,00грн./31день = 14грн. 93коп. на день. 14,93грн. х 23дні - 37грн. 46коп. (з 01 по 08 липня 2007р.) = 305грн. 93коп. Цю суму я

повинна була отримати за липень 2007р.;

з 01 серпня по жовтень 463,00грн. х 2 місяці = 926,00грн. з 01 жовтня по грудень 470,00грн. х 3 місяці = 1410,00грн.

Всього: 1410,00грн.+ 926,00грн.+305,93грн. = 2641,93грн.

Тому з 09.07.2007року по 31.12.2007року недоплата мені допомоги складає: 2641,93грн. - 816,40 грн. (отримана допомога з 09.07.2007р. по 31.12.2007р.) = 1825,53грн.

Частиною першою статті 5 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що виплата щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється територіальним органом(місцевим управлінням) ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення України, яким і є відповідач.

В підтвердження правомірності моїх вимог слід врахувати позицію Конституційного суду України, який в своєму рішенні від 11.10.2005р. №8-рп/2005 (справа №1-21/2005) роз'яснив, що згідно з ст. 22 Конституції України закріплені нею права та обов'язки не є вичерпними і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також законність моїх вимог до відповідача підтверджується рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007, якда було визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік". Відповідно до п. 5 резолютивної частини вищевказаного рішення, -

«Рішення Конституційного Суду України у цій справі мас преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв 'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії пололсень статей зазначених законів, що визнані неконституційними».

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 8, 22, 55 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007, ст.ст. 6, 104 КАС України та ст.ст. 5, 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", -

ПРОШУ:

1. 1. Зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити 1825,53 (Одну тисячу вісімсот двадцять п'ять грн. 53 коп.) гривень недоплаченої мені грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно.

2. 2. Всі судові витрати покласти на відповідача.

У суд з адміністративним позовом до управління правці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації(далі – Управління) звернулась ОСОБА_7, яка просила зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплатити 1248,89 гривень недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року. Вимоги обґрунтувала тим, що є матір’ю малолітньої ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2. Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено виплату оспорюваної допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» на 2007 рік було зупинено дію ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Однак рішенням Конституційного Суду України положення Закону про державний бюджет визнано неконституційними в частині зупинення дії норм, що встановлюють розмір допомоги по догляду за дитиною.

________________

1 інстанція код суду – 0310

Ухвалою Шацького районного суду від 05.11.2008 року до участі в справі в якості співвідповідачів залучено Державне казначейство України(далі – ДКУ) та ОСОБА_1 праці та соціальної політики України(далі – Мінпраці).

В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала в повному об’ємі.

Представник Управління позов не визнала.

Представник відповідача двічі належним чином був сповіщений про розгляд справи, але в судове не з’явився, заперечень не надав, про причини неможливості розгляду справи за його відсутності не сповістив. В зв’язку з наведеним судом прийнято рішення розглядати справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних матеріалів.

Позивач в судовому засіданні пояснив, що .

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що.

Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.

Згідно із копією свідоцтва про народження серії І-ЕГ №017740 позивачка є матір’ю ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Згідно з довідкою Управління позивачці у 2007 році було виплачено такі суми допомоги по догляду за дитиною: у липні – 101,16 гривні, у серпні – 103,41 гривні, у вересні – 294,29 гривні, у жовтні – 297,79 гривні, у листопаді – 300,67 гривні, у грудні – 303,82 гривні. Усього виплачено допомоги 1401,14 гривні.

Згідно із ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»

Згідно із ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років було визначено: з 01 квітня 2007 року – 463 гривні, з 01 жовтня того ж року – 470 гривень.

Ст.71 того ж Закону зупинено дію ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від

Таким чином, по справі встановлено, що в порушення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» після оприлюднення рішення Конституційного Суду України і до кінця 2007 року позивачці незаконно не виплачено державну допомогу в розмірі прожиткового мінімуму, а її загальний розмір з врахуванням виплачених коштів позивачкою правильно розраховано у позовній заяві.

Враховуючи наведені фактичні обставини та відповідні норми законодавства, суд приходить висновку, що заявлені ОСОБА_7 вимоги обґрунтовані, доведені і підлягають повному задоволенню.

Згідно зі ст.94 КАС України судові витрати у формі судового збору слід покласти на Державний бюджет України.

Керуючись ст.ст.10, 11, 71, 86, 159, 163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити повністю.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Шацької районної державної адміністрації Волинської області провести перерахунок і виплатити ОСОБА_7 1248(одну тисячу двісті сорок вісім) гривень 89 копійок недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_7 3(три) гривні 40 копійок судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через Любомльський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у 10-денний строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий : суддя С.С.Чишій

Судді : М.І.Пешков

ОСОБА_6

Представники відповідачів, а саме: ОСОБА_1 праці та соціальної політики України, ОСОБА_1 фінансів України, Державного казначейства України належним чином були сповіщені про розгляд справи, однак їх представники в судове засідання не з’явились, заяви чи заперечення від вказаних відповідачів по суті позову до суду не надійшли.

Представники Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації, третьої особи на стороні відповідачів ОСОБА_9 управління праці та соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації у судове засідання не з’явились, однак до суду скерували пояснення та заперечення по суті позову та клопотання про розгляд справи за відсутністю їх представника.

Позивач у судовому засіданні пояснив, що він являється учасником війни і має право на щорічну допомогу. Знає, що в інших регіонах України допомога виплачувалась у встановленому Законом розмірі, однак йому виплачено за 2007 рік лише 300 гривень. Такі дії вважає неправомірними і просить задовольнити позов. Раніше не знав про можливість стягнення суми, знайомий юрист розповів про існуючу практику, тому звернувся у суд лише в поточному році.

У письмових запереченнях Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації зазначено, що управління виплачує допомоги ветеранам війни відповідно до об’єму коштів, що надходять з ОСОБА_9 управління в області, а останнє фінансується ОСОБА_1 праці та соціальної політики. Оскільки Законами про Державний бюджет на 2007 рік були передбачені розміри допомоги, саме відповідно до цих Законів і проводилась виплати позивачу.

У письмових запереченнях третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_9 управління праці та соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації зазначено, що відповідно до п.13 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зупинено на 2007 рік дії окремих пунктів Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі статті 13 в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни. Згідно статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», для інвалідів війни 3-ї групи передбачена виплата у розмірі 300 грн., що позивачу було у 2007 році відповідно нараховано та виплачено. Вважає, що позов є безпідставним і задоволенню не підлягає.

Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.

Згідно із посвідченням серії Б № 333310, ОСОБА_10 являється інвалідом 3-ї групи, є ветераном війни – інвалідом війни. Вказаний статус позивач мав у 2007 році, зазначене посвідчення видано 12 липня 2006 року.

Відповідно до поданої до суду довідки за № 473 від 21.04.2008 року Управління праці та соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації, у 2007 році ОСОБА_10 виплачено 300 гривень разової щорічної допомоги, як ветерану війни до Дня Перемоги. Вказаний факт у судовому засіданні підтвердив позивач.

Згідно із ч.2 ст.4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Таким чином, позивач на час оспорюваних виплат мав статус учасника війни.

Згідно із ч. 5 ст. 13 вказаного Закону в редакції, що діяла до 09.07.2007 року, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Згідно з п.13 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а ст.29 встановлено, що у 2007 році виплата щорічної разової допомоги учасникам війни здійснюється в розмірі 55 гривень.

Згідно із ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.

Нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Згідно із Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано неконституційними положення ст.29 та п.13 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині встановлення розміру виплати грошової допомоги ветеранам війни, в тому числі – учасникам війни в сумі 55 гривень.

При цьому Конституційний Суд України у своєму Рішенні зазначив, що він неодноразово розглядав за зверненнями суб'єктів права на конституційне подання справи і приймав рішення, у яких визнавав окремі положення законів про Державний бюджет України щодо зупинення або обмеження пільг, компенсацій і гарантій такими, що не відповідають Конституції України (Рішення від 20.03.2002 року №5-рп/2002, від 01.12.2004 року №20-рп/2004, від 11.10.2005 року №8-рп/2005). Проте, незважаючи на зазначені рішення Конституційного Суду України, ревізія законами про Державний бюджет України пільг, компенсацій і гарантій, яку започатковано у 1995 році, набула системного характеру.

Конституційний Суд України вказав, що предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі, тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Резолютивною частиною Рішення 09.07.2007 року №6-рп/2007 встановлено, що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, по справі встановлено, що зменшення розміру передбаченої ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічної допомоги ветеранам суперечить положенням Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів чи внесенні змін до чинних законів.

Положення ч.2 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» згідно із Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI змінені і викладені в новій редакції, за якою щорічна разова грошова допомога виплачується у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Однак суд вважає, що така нова редакція не може мати зворотну дію в часі, оскільки звужує встановлені попередньою редакцією пільги та допомоги. Спірні правовідносини в даній справі згідно із ст. ст. 22, 58 Конституції України мають регулюватись тими нормами права, які діяли на момент порушення права позивача з боку держави.

З врахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги по суті є обґрунтованими та доведеними.

Згідно із ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З моменту порушення прав позивача невиплатою належного розміру допомоги у 2007 році і до часу його звернення до суду, строк не збіг.

Рішення щодо Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прийнято Конституційним Судом України 09.07.2007 року, опубліковано 27.07.2007 року. Згідно з вказаним Рішенням воно має преюдиціальну силу для вирішення спорів судами.

Згідно із ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», розмір такого прожиткового мінімуму на час належної позивачу виплати встановлено у 406 гривень.

Частиною 3 ст. 62 вказаного Закону, передбачено: установити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Таким чином, розмір мінімальної пенсії за віком у 2007 році з врахуванням ч.3 ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» становить - 410,06 гривень.

Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачу до виплати належало у 2007 році – 2870,42 гривень(410,06х7).

З врахуванням виплачених грошових коштів в сумі 300 гривень, до відшкодування підлягає сума у 2570,42 гривень, що через помилкове визначення позивачем мінімальної пенсії за 2007 році більше за заявлений ним розмір, однак підлягає стягненню в порядку ч.2 ст.11 КАС України.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими і доведеними та підлягають повному задоволенню.

Керуючись ст.ст.10, 11, 71, 86, 159, 160, 163 КАС України, на підставі ст.ст.22, 58 Конституції України, ст.ст.4, 14, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ч.3 ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_10 разову щорічну допомогу до Дня Перемоги за 2007 рік в сумі 2570 (дві тисячі п`ятсот сімдесят) гривень 42 копійки шляхом списання Державним казначейством України вказаної суми з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України на реєстраційний рахунок Управління праці та соціального захисту населення Шацької районної державної адміністрації Волинської області №35213005000308, код 20143859 в Управлінні Державного казначейства смт. Шацьк МФО 803014.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Шацької районної державної адміністрації Волинської області після надходження вказаної суми негайно виплатити ОСОБА_10 одноразову щорічну допомогу до Дня Перемоги за 2007 рік в сумі 2570 (дві тисячі п`ятсот сімдесят) гривень 42 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через Любомльський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий : суддя М.І. Пешков

судді Л.М. Войтюк

ОСОБА_11