Постанова № 59813026, 16.08.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
275/177/16-а
Номер документу
59813026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Лівочка Л.І.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" серпня 2016 р. Справа № 275/177/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,

представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "19" травня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області визнання протиправним та зобов'язання призначити щомісячне грошове утримання ,

ВСТАНОВИВ:

26.04.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Брусилівського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Брусилівському районі Житомирської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання призначити щомісячне грошове утримання судді у відставці.

В обґрунтування позову посилався на те, що з 17.02.1993 року по 30.11.2015 року працював суддею Брусилівського районного суду Житомирської області, 11 лютого 2015 року він звернувся до Вищої ради юстиції України із заявою про внесення подання про звільнення його з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку. Постановою Верховної Ради України від 12.11.2015 року №788-VIII його було звільнено з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку. Наказом голови Брусилівського районного суду Житомирської області від 24.11.2015 року №35/к його виключено зі штату суду з 30.11.2015 року. 28 січня 2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районні Житомирської області з заявою про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, проте рішенням №14 від 05 лютого 2016 року йому було відмовлено у задоволені заяви з посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII, у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання), призначаються, зокрема, відповідно до Закону "Про судоустрій і статус суддів". Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач просив скасувати його та зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати йому з 01 грудня 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

В зв'язку з реорганізацією управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі в якості правонаступника притягнуто Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 19.05.2016 року позов задоволено. Рішення управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області № 14 від 05 лютого 2016 р. про відмову у здійснені нарахування та виплати ОСОБА_4 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці визнано неправомірним та скасовано. Зобов'язано Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_4, починаючи з 01 грудня 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру, з врахуванням фактично виплачених сум ( коштів), як інваліду війни.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, відповідач посилається на те, що у позивача на час звернення було відсутнє право на призначення щомісячного грошового утримання. Окрім того, зазначає, що згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України " від 24.12.2015 року № 911-VII, який набув чинності з 01.01.2016 року пенсія не може перевищувати 10740 грн. та посилається на правову позицію Верховного Суду України викладену у постанові від 13.10.2015 року (справа 800/20/15).

Розглянувши апеляційну скаргу та дослідивши матеріали справи, судова колегія приходить до висновку , що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 17.02.1993 року по 30.11.2015 року працював суддею Брусилівського районного суду Житомирської області. 11.02.2015 року позивач подав до Вищої ради юстиції України заяву про звільнення його з посади судді Брусилівського районного суду Житомирської області у зв'язку з поданням заяви про відставку. Постановою Верховної Ради України від 12.11.2015 року №788-VIII позивача було звільнено з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку. Наказом голови Брусилівського районного суду Житомирської області від 24 листопада 2015 року №35/к позивача з 30.11.2015 року виключено зі штату суду. Згідно розрахунку від 30.11.2015 року стажу роботи судді, який дає право на відставку, стаж роботи позивача станом на 30 листопада 2015 року складає 28 років 09 місяців 19 днів.

28.01.2016 року ОСОБА_5 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області з заявою про призначення щомісячного грошового утримання судді у відставці.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області від 05.02. 2016 року №14 ОСОБА_5 відмовлено в призначенні щомісячного довічного грошового утримання.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідач протиправно відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті щомісячного довічного грошового утримання.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками з огляду на таке.

Спірні правовідносини сторін врегульовані нормами Конституції України, Закону України "Про судоустрій та статус суддів", постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України" від 25.01.2008 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Частиною другою статті дев'ятнадцятої Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України.

За ч.1 ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України.

Незалежність як складова конституційного статусу суддів гарантується Конституцією України і забезпечується, зокрема, особливим порядком їх обрання або призначення на посаду та звільнення з посади, забороною впливу на них у будь-який спосіб, захистом професійних інтересів суддів, підкоренням судді лише закону при здійсненні правосуддя, державним фінансуванням та належними умовами для функціонування судів і діяльності суддів шляхом визначення у Державному бюджеті України окремо видатків на утримання судів, притягненням винних осіб до юридичної відповідальності за неповагу до суду і судді, здійсненням суддівського самоврядування (пункт 27 частини першої статті 85, частини друга, четверта, п'ята статті 126, частини третя, четверта, шоста статті 127, стаття 128, частини перша, п'ята статті 129, стаття 130, пункт 1 частини першої статті 131 Основного Закону України).

Згідно з частинами 1, 3, 4, 5 статті 109 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" № 2453-VI суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається статтею 131 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

Заява про відставку, заява про звільнення з посади за власним бажанням подається суддею безпосередньо до Вищої ради юстиції, яка протягом одного місяця з дня надходження відповідної заяви вносить до органу, який обрав або призначив суддю, подання про звільнення судді з посади. У разі звільнення судді з посади в результаті внесення такого подання Вища рада юстиції повідомляє про це Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. Суддя продовжує здійснювати свої повноваження до прийняття рішення про його звільнення.

Частиною 6 статті 111 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" № 2453-VI визначено, що повноваження судді припиняються з дня набрання чинності постановою Верховної Ради України.

Згідно ч.2 ст. 141 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до п. 1.1, 1.2.,1.3. Порядку № 3-1, заява про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці подається до управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - органи, що призначають щомісячне довічне утримання) за місцем проживання (реєстрації) судді через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи (далі - уповноважена особа).

Щомісячне довічне утримання призначається з дня, наступного після відрахування судді зі штату суду згідно з наказом, виданим на підставі акта Верховної Ради України або Президента України про звільнення у зв'язку з поданням заяви про відставку, у тому числі у відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків, та припинення виплати щомісячного грошового утримання працюючому судді, якщо звернення за призначенням щомісячного довічного утримання відбулося не пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду. У разі звернення пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду щомісячне довічне утримання призначається з дня звернення.

Днем звернення за призначенням щомісячного довічного утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне утримання, письмової заяви та документів, перелік яких наведено в розділі II цього Порядку, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з потрібними для призначення щомісячного довічного утримання документами орган, що призначає щомісячне довічне утримання, розглядає подані документи та приймає рішення про призначення щомісячного довічного утримання або відмову в його призначенні. (п. 5.4. Порядку).

Враховуючи вищенаведені норми права та обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що постановою Верховної Ради України від 12.11.2015 року № 788-VII про звільнення з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку визнано право позивача на відставку, а тому він також набув право на отримання щомісячного довічного утримання з 01 грудня 2015 року, тобто після відрахування зі штату суду.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності доводів відповідача про відсутність і підстав для призначення позивачу щомісячного грошового утримання на час його звернення.

Разом з тим, колегія судді вважає помилковими висновки суду першої інстанції при визначенні розміру відсотків грошового утримання, що підлягає призначенню та виплаті позивачу.

У статті 141 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (у редакції Закону № 192) до внесення змін Законом № 213, було визначено, що "щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання" (абзац перший частини третьої), та встановлювалося, що "у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання" (абзац другий частини третьої).

Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 частини третю - п'яту статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України від 12 лютого 2015 року № 192-VIII) було викладено в такій редакції: " Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.4. Умови та порядок перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддів Конституційного Суду України визначаються Кабінетом Міністрів України. 5. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до цієї статті або право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", щомісячне довічне грошове утримання, призначене відповідно до цієї статті, не виплачується; у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах щомісячне довічне грошове утримання, розмір якого перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2016 року виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з роботи щомісячне довічне грошове утримання виплачується у повному розмірі.

Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України".

Отже, до визначеного у Законі № 2453 порядку нарахування щомісячного довічного грошового утримання внесено зміни Законом № 213, якими зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів .

На час виникнення у позивача права на щомісячне грошове утримання вказані норми закону була чинними, тому у суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про те, що позивач з 01.12.2015 року набув права на виплату йому щомісячного грошового утримання у розмірі 90 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Разом з тим, рішенням Конституційного суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/20162 положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакціях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII та положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відтак, з 08.06.2016 року позивач, як суддя у відставці має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді .

З огляду на вищенаведене, постанова суду першої інстанції, що прийнята з порушенням норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нової про часткове задоволення позову. Порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання рішення Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області від 05 лютого 2016 р. №14 про відмову у здійснені нарахування та виплати ОСОБА_3 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці неправомірним і скасування його та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_3, починаючи з 01 грудня 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, а з 08 червня 2016 року в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності .

Доводи апеляційної скарги, що суд першої інстанції повинен був врахувати правові позиції Верховного Суду України, викладені у постанові від 13.10.2015 року ( справа №800/20/15) є безпідставними, оскільки у даній справі правові позиції не містять правового висновку щодо застосування норм права у спірних правовідносинах.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "19" травня 2016 р. скасувати та прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Рішення Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області від 05 лютого 2016 р. №14 про відмову у здійснені нарахування та виплати ОСОБА_3 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці визнати неправомірним та скасувати.

Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_3, починаючи з 01 грудня 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, а з 08 червня 2016 року в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності .

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Н.М. Малахова

судді: А.В. Жизневська

Т.С. Котік

Повний текст cудового рішення виготовлено "19" серпня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504

4-третій особі: - ,