Постанова № 59813001, 16.08.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
129/3136/15-а
Номер документу
59813001
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 129/3136/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Бондар О.В.

Суддя-доповідач: Курко О. П.

16 серпня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

суддів: Совгири Д. І. Білоуса О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 07 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі Вінницької області про визнання незаконною відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до Гайсинського районного суду Вінницької області з позовом до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі Вінницької області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії.

Постановою Гайсинського районного суду Вінницької області від 07 червня 2016 року позов задоволено частково.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Статтею 197 КАС України, зокрема п.1 ч. 1, встановлено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції - змінити, виходячи з наступного.

Так, судом першої інстанції встановлено, що 9.11.2015 р. заявлено до суду позов, в якому позивач вказав, що він в період з 14.08.1987 р. по 01.10.1987 р. включно (47 календарних днів) в складі військової частини 43187 працював в зоні відчуження Чорнобильської АЕС і є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років, однак рішенням комісії в формі протоколу засідання комісії №1 від 18.05.2015 року управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі йому відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС через відсутність документів, які підтверджують факт роботи позивачем безпосередньо в зоні відчуження у 1987 р. не менше 14 календарних днів; просив визнати вказану відмову управління ПФУ у Гайсинському районі протиправною та зобов'язати управління ПФУ у Гайсинському районі призначити йому пенсію на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.09.2014 р. - дня його звернення із заявою про призначення пенсії.

20.05.2016 р. позивач свої вимоги змінив, просив визнати відмову управління ПФУ у Гайсинському районі у призначенні йому пільгової пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправною та зобов'язати управління ПФУ у Гайсинському районі призначити та провести виплату ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.09.2014 р. - дня його звернення за її призначенням. .

7.06.2016 р. ОСОБА_2 змінив вимоги позову, просив визнати незаконним рішення управління ПФУ у Гайсинському районі, прийняте 18.05.2015 р. за протоколом засідання комісії №1, яким відмовлено у призначенні йому пільгової пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати управління ПФУ у Гайсинському районі призначити та провести виплату ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.09.2014 р. - дня його звернення за її призначенням.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 8 років;

Пунктом 2 ч. 1 ст.14, ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів (категорія 2) відносяться до категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким встановлені пільги і компенсації; підставами для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами);

Згідно з частиною 1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини;

Відповідно до статей 11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні

ОСОБА_2 в період з з 14.08.1987 р. по 01.10.1987 р. включно (47 календарних днів) в складі військової частини 43187 працював в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він має право на призначення пільгової пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 8 років, ці обставини встановлені постановою Гайсинського районного суду від 3.03.2015 р., яке набрало чинності 16.04.2015 року.

Так, з урахуванням вказаного, постановою Гайсинського районного суду від 3.03.2015 р. визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду в Гайсинському районі Вінницької області про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зобов'язано управління Пенсійного фонду в Гайсинському районі Вінницької області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.09.2014 р. - дня звернення до управління Пенсійного фонду в Гайсинському районі із. відповідною заявою.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду зазначену постанову змінено в частині способу захисту порушеного права, зобов'язано управління Пенсійного фонду в Гайсинському районі розглянути заяву ОСОБА_2 від 5.09.2014 р. про призначення пенсії і з урахуванням обставин, які підтверджують факт роботи в зоні відчуження: витяг з наказу про відрядження в зону відчуження, архівна довідка про нарахування заробітної плати, командироване посвідчення про перебування в зоні відчуження на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", прийняти рішення; в решті постанову суд залишено без змін.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Разом з тим, суд першої інстанції помилково визначив дату, з якої порушене право позивача підлягає захисту.

Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно пункту 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, пенсія призначається з дня звернення з урахуванням пункту 5 цього Порядку.

Таким чином, законодавством встановлений строк призначення пенсії - з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, якщо інше не передбачено законом.

Оскільки позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі Вінницької області 05.09.2014 року, то пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слід виплачувати саме з 05.09.2014. Той факт, що Управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі Вінницької області за рішенням Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року повторно розглядало заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії на пільгових умовах 18 травня 2015 року, не змінює дати первинного подання ОСОБА_2 такої заяви.

Відповідно до ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 07 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі Вінницької області про визнання незаконною відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах змінити .

Абзац 1 резолютивної частини постанови Гайсинського районного суду Вінницької області від 07 червня 2016 року року викласти в наступній редакції:

"Уточнені позовні вимоги задовольнити повністю."

Абзац 3 резолютивної частини постанови Гайсинського районного суду Вінницької області від 07 червня 2016 року року викласти в наступній редакції:

"Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.09.2014 р. ".

В решті постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 07 червня 2016 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Курко О. П. Судді Совгира Д. І. Білоус О.В.