Постанова № 59810080, 18.08.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
820/3790/16
Номер документу
59810080
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 серпня 2016 р. № 820/3790/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Зінченка А.В.,

суддів - Спірідонова М.О., Самойлової В.В.

при секретарі- Абоян І.І.

за участі представників сторін:

позивача - ОСОБА_1

відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов»язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, комунальне підприємство «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області, звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області до системи електронного адміністрування ПДВ сум погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції в розмірі 853900,00 грн., не збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області, які відображені у табл. № 3 додатка № 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» Декларації за січень 2016 року, в розмірі 732759,94 грн.; зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області коштів, які проведені по взаєморозрахункам з погашення заборгованості з різниці в тарифах в рахунок заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 853900,00 грн. та зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області, які відображені у табл. № 3 додатка № 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» Декларації за січень 2016 року, в розмірі 732759,94 грн.

Позивач вважає, що бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає в не збільшенні ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області до системи електронного адміністрування ПДВ сум погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції, в розмірі 853900,00 грн., не збільшенні ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області, які відображені у табл. № 3 додатка № 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» Декларації за січень 2016 року, в розмірі 732759,94 грн., неправомірною та такою, що порушує норми Конституції України, Податкового кодексу України, «Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану, вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21, та законі права та інтереси КП «Лозоваводоканал».

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.

В судове засідання представник не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

Встановлено, що Комунальне підприємство "Харківводоканал" є платником податку на додану вартість.

Так, у зв'язку зі змінами, несеними в Податковий кодекс України, воно зареєстровано в системі електронного адміністрування з податку на додану вартість за номером 03361715 та Державною казначейською службою України в Харківській області йому автоматично відкрито електронний рахунок за № 033617120399, з якого відбувається сплата вказаного податку до бюджету.

При вирішенні даного спору, суд враховує наступні обставини та нормативні положення.

Так, система електронного адміністрування, відповідно до положень п. 200-1.1 ст. 200-1 ПКУ, забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, насамперед, суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, який обчислюється за формулою, визначеною абз. 2 п. 200-1.3 ст. 200-1 ПКУ.

Розрахована сума податку за зареєстрованими податковими накладними повинна бути більшою або дорівнювати сумі коштів, що знаходяться на електронному рахунку такого платника. Інакше, у разі, якщо загальна сума податку, визначена в зареєстрованих податкових накладних платника податку є більшою, ніж сума, електронного рахунку в СЕА з ПДВ, або сума коштів такого рахунку має від'ємний показник, то у платника податку на додану вартість виникає обов'язок поповнення свого електронного рахунку для реєстрації податкових накладних на відповідну суму.

Метою такого адміністрування ПДВ є своєчасна сплата ПДВ в повному обсязі, оскільки, відповідно до умов п. 200.2 ст. 200 ПКУ, податок до бюджету сплачується з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкритий рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за реєстром платників, надісланим Державною фіскальною службою України.

Комунальне підприємство «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області згідно договору № 76з/21 про організацію взаєморозрахунків від 10.12.2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375, 17 грудня 2015 року одержало субвенцію з державного бюджету в сумі 853900,00 грн., на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання, водовідведення що постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості послуг з централізованого водопостачання, водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, відповідно до «Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалася органами державної влади чи місцевого самоврядування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 року.

Відповідно до абз. 2 п. 1 «Порядку» субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), за рахунок джерел, зазначених у статті 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

На підставі Закону України від 28 грудня 2014 року №71 -VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» було запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ (п. 35 підр. 2 розд. XX Кодексу): з 1 лютого до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення терміну перехідного періоду, відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону №71-VIII ) - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Згідно п. 200-1.1 ст. 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Відповідно до абз.2 п.200-'.2 ст. 200-1 Податкового кодексу України для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

29 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» № 643-VIII від 16.07.2015 року, згідно якого п200-'.4 ст. 200-1 Податковий кодекс України доповнено підпунктом "в".

Відповідно до підпункту «в» п. 200-'.4 ст. 200-1 Податкового кодексу України (зі змінами внесеними Законом України № 643-VIII від 16.07.2015 року) на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

Згідно листа п. 6 листа ДФС України від 11.08.2015 №29562/7/99-99-19-03-01-17 «Про деякі особливості функціонування системи електронного адміністрування ПДВ» відповідно до змін, внесених до пункту 200і.4 статті 200і Кодексу, платникам податку, які постачають комунальні послуги населенню, на електронні рахунки будуть зараховуватись кошти, що надаються таким платникам у вигляді субвенцій з бюджету для погашення заборгованості з різниці в тарифах. На суму таких коштів ДФС автоматично збільшуватиме реєстраційну суму платника шляхом збільшення показника (§попрах)-

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», затверджено «Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість» (надалі - «Порядок електронного адміністрування»).

Відповідно до п. 9 «Порядку електронного адміністрування» у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.

Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.

На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.

У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.

ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.

Судом встановлено, що на звернення КП «Лозоваводоканал» від 21.03.2016 року. вих. № 663 Державна казначейська служба України листом від 04.04.2016 року вих. № 10-08/724-5710 повідомила, що на виконання на виконання п. 9 «Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 Казначейство України починаючи з 11.12.2015 року надавало Державній фіскальній службі України інформацію щодо зарахованих за попередній день сум з податку на додану вартість за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375. На підставі інформації Казначейства про проведення розрахунків Державній фіскальна служба України відповідно до п. 9 «Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 повинна сформувати та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надіслати Казначейству коригуючи реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків. Однак Державною фіскальною службою України такі коригуючи реєстри не надавались. Враховуючи зазначене, лист КП «Лозоваводоканал» від 21.03.2016 року вих. № 663 направлено за належністю до Державної фіскальної служби України листом від 31.03.2016 року №10-08/693-5473.

Станом на 12 липня 2016 року відповіді від Державною фіскальною службою України на лист КП «Лозоваводоканал» від 31.03.2016 року № 753, лист КП «Лозоваводоканал» від 17.06.2016 року № 1374 та лист Державної казначейської служби України від 31.03.2016 року №10-08/693-5473 на адресу КП «Лозоваводоканал» не надходили, ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області до системи електронного адміністрування ПДВ сум погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції в розмірі 853900,00 грн., не збільшено.

Відповідно до п. 200-1.1ст. 200-1 Податкового кодексу України, забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, насамперед, суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, який обчислюється за формулою, визначеною абз. 2 п. 2001-.3 ст. 200-.1 Податкового кодексу України.

Відповідно до норм абз. 1 п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України КП «Лозоваводоканал» як платник податків, який надає послуги з водопостачання, водовідведення визначає дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Згідно абз. 2 п. 15 р. III «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21 у таблиці З (Д5) (додаток 5) платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу, одноразово за звітний (податковий) період, за який декларація вперше заповнюється і подається за цим Порядком, відображають суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року, які були включені до складу податкового кредиту до набрання чинності цим Порядком у зв'язку із застосуванням такого методу податкового обліку.

Відповідно до п. 2001-.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 1 липня 2015 року, повинні брати участь у обрахунку реєстраційної суми на електронному рахунку системи електронного адміністрування ПДВ.

22 квітня 2016 року документом № НОМЕР_1 збільшено суму ліміту реєстрації (проведено) лише на 862895,06 грн., станом на 12 липня 2016 року суму ліміту реєстрації в розмірі 732759,94 грн., не збільшено (не проведено).

Проаналізувавши наведене, суд вважає, що бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає в не збільшенні ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області до системи електронного адміністрування ПДВ сум погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції, в розмірі 853900,00 грн., не збільшенні лімітуреєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області, які відображені у табл. № 3 додатка № 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» Декларації за січень 2016 року, в розмірі 732759,94 грн., є неправомірною.

Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

А згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254 КАС України , суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області до системи електронного адміністрування ПДВ сум погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції в розмірі 853900,00 грн., не збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області, які відображені у табл. № 3 додатка № 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» Декларації за січень 2016 року, в розмірі 732759,94 грн.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області коштів, які проведені по взаєморозрахункам з погашення заборгованості з різниці в тарифах в рахунок заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 853900,00 грн.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо збільшення ліміту реєстраційної суми ПДВ комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області, які відображені у табл. № 3 додатка № 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» Декларації за січень 2016 року, в розмірі 732759,94 грн.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ в Червонозаводському районі міста Харкова, код: 37999628, р/р 31217206784011, МФО 851011) на користь комунального підприємства «Лозоваводоканал» Лозівської міської ради Харківської області (64606, Харківська обл., м. Лозова, вул. Степова, буд. З, код ЄДРПОУ: 37048692) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4134 (чотири тисячі сто тридцять чотири) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Постанова у повному обсязі складена 19 серпня 2016 року.

Головуючий суддя А.В. Зінченко

СуддіВ.В. Самойлова

ОСОБА_2