ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2016 року № 813/2435/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
в с т а н о в и в :
Державна служба геології та надр України (далі Держгеонадра України) звернулась до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі ДП «Львівський облавтодор») з вимогою припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3718 від 09.12.2005 з метою видобування пісковиків Сколівського (Святославського) родовища. В обґрунтування позовних вимог посилається на такі обставини. За результатами проведення Державною фіскальною службою аналізу повноти та своєчасності внесення ДП «Львівський облавтодор» до зведеного бюджету України плати за користування надрами виявлено заборгованість. Відповідно до пп.263.13.2 п.263.13 ст.263 Податкового кодексу України Держгеонадра України наказом №373 від 18.11.2015 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 3718 від 09.12.2005. У звязку із невжиттям відповідачем заходів щодо погашення наявної заборгованістю позивач звернувся до суду із позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3718 від 09.12.2005 року.
Представник позивача Державної служби геології та надр України в судове засідання не зявився, надіслав поштою клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вважає їх необґрунтованими та безпідставними. Пояснила, що згідно даних карток особового рахунку ДП «Львівський облавтодор» по платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення відсутня заборгованість як на день звернення ДФС України до Держгеонадра України, так і на день прийняття позивачем наказу №373 від 18.11.2015 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3718 від 09.12.2005. Вважає, що у позивача не було підстав для прийняття наказу №373 від 18.11.2015 та відповідно не має підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3718 від 09.12.2005 року. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи та дослідивши докази і заперечення, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Держгеонадра України надано ДП «Львівський облавтодор» спеціальний дозвіл на користування надрами №3718 від 09.12.2005 року з метою видобування пісковиків Сколівського (Святославського) родовища (а.с. 12).
05.10.2015 до Держгеонадра України надійшов лист Державної фіскальної служби України № 22818/5/99-99-15-04-01-16 від 29.09.2015 (вх.№12943/13/146) з проханням розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів надрокористувачів, якими не вносилася або не в повному обсязі вносилася протягом шести місяців плата за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з додатком, у якому є ДП «Львівський облавтодор» (а.с. 9).
Додатком до листа ДФС України від 29.09.2015 є інформація про перелік субєктів господарювання, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобовязань з плати або не виконували податкових зобовязань протягом шести місяців станом на 01.08.2015 (а.с. 10-11).
Наказом Держгеонадра України від 18.11.2015 № 373 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №3718 09.12.2005, та встановлено термін в 30 календарних днів для усунення порушень законодавства (а.с. 18-19).
Держгеонадра України листом від 27.11.2015 № 15708/13/14-15 ДП «Львівський облавтодор» доведено до відома про прийняте рішення та зобовязано подати довідку про відсутність заборгованості (а.с. 20, 20 на звороті).
Листом від 28.04.2016 року № 7997/13/14-16 Держгеонадра України повідомило відповідача про розгляд питання щодо подальшої дії спеціального дозволу в судовому порядку та запропонувало ДП «Львівський облавтодор» надати власну позицію на припинення права користування спеціальними надрами Сколівського (Святославського) родовища (а.с. 21).
При вирішення спору суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174. (далі-Положення).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року № 615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).
Згідно з підпунктом 3 пункту 22 Порядку дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів.
Судом встановлено, що підставою для винесення наказу від 18.11.2015 року № 373 про зупинення дії спеціального дозволу став лист Державної фіскальної служби України №22818/5/99-99-15-04-01-16 від 29.09.2015 року, у додатку до якого ДП «Львівський облавтодор» входить до переліку субєктів господарювання, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобовязань з плати за користування надрами, внаслідок чого у підприємства станом на 01.08.2015 утворилась заборгованість у сумі 45318,83 грн.
Сколівським відділенням Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області 19.10.2015 проведено камеральну перевірку своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобовязання до бюджету, за результатами якої складено акт №075/15-00/26181588.
Перевіркою встановлено, що узгоджена сума грошового зобовязання по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин сплачена протягом граничних строків несвоєчасно, а саме: сума податкового боргу 45318,83 (дата виникнення 21.05.2015) сплачена 23.09.2015 платіжним дорученням № 2104.
Сколівське відділенням Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області листом від 04.08.2016 № 2960/13-28-07-00-17/66 підтвердило, що станом на 30.09.2015 згідно інтегрованої картки філії «Стрийська ДЕД» ДП «Львівський облавтодор» рахувався податковий борг по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин у виді пені в сумі 8291,23 грн.
Вказане підтверджує доводи відповідача про те, заборгованість за нарахованими податковими зобовязаннями за період з 4 кварталу 2014 по 2 квартал 2015 року була погашена 23.09.2015 року по мірі надходжень коштів на поточний рахунок платіжним дорученням № 2104 від 23.09.2015 (а.с. 42).
Встановлені судом обставини дають підстави стверджувати, що наявна у ДП «Львівський облавтодор» станом на 01.08.2015 заборгованість по рентній платі за користування надрами у сумі 45318,83 грн була погашена надрокористувачем 23.09.2015 і станом на 29.09.2015 (дата звернення ДФС України до Держагеонадра України) та станом на 18.11.2015 (дата прийняття Держагеонадра України наказу № 373 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3718 09.12.2005) заборгованості не існувало.
Суд звертає увагу на те, що посилання позивача на положення підпункту 263.13.2 пункту 263.13 статті 263 Податкового кодексу України є безпідставним, оскільки вказана стаття, яка містилися у Розділі «Плата за користування надрами», виключена на підставі Закону №71-VII від 24.12.2014.
Водночас, відповідно до підпункту 258.2.2. пункту 258 статті 258 Податкового кодексу України за фактами, які відбуваються протягом шести місяців, щодо невнесення, несвоєчасного внесення платником рентної плати сум податкових зобовязань або невиконання платником податкових зобовязань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, порушує перед відповідним центральним органом виконавчої влади питання зупинення дії відповідного спеціального дозволу.
Як встановлено судом на підставі наявних у справі письмових доказів, на момент звернення ДФС України до Держагеонадра України 29.09.2015 з проханням розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів надрокористувачів, якими не вносилася або не в повному обсязі вносилася протягом шести місяців плата за користування надрами для видобування корисних копалин ДП «Львівський облавтодор» не існувало заборгованості по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин (повна сплата 23.09.2015 платіжним дорученням № 2104).
Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоровя населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:
- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоровя населення;
- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.
Таким чином, за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування.Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.
Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 278.10.2015 №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11,21-36а11,21-450а13).
Позивач вказує про те, що на момент подання адміністративного позову до Держгеонадра України від відповідача листів щодо згоди на припинення права користування надрами не надходило.
Суд зазначає, що відсутність такої згоди не може бути підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами в судовому порядку є не обґрунтованими, тому позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого за звернення до суду з даним позовом.
Керуючись ст.ст.7-14,69-71,86,87,94,159,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Хома О.П.